Muuseum õpetab huvilisi õigesti kadrit jooksma

Kadrikombeid õpetavad Haabersti noortekeskus ja vabaõhumuuseumi Kuie külakool, maitsta saab ka kadripäevatoite.

Pilt: Eesti Vabaõhumuuseum

Muuseum õpetab huvilisi õigesti kadrit jooksma

Kai Maran

Kadrikombeid õpetavad Haabersti noortekeskus ja vabaõhumuuseumi Kuie külakool, maitsta saab ka kadripäevatoite.

Haabersti noortekeskus ootab huvilisi kadripäevakombeid tundma õppima 23. novembril kella 15-18.


"Kõige paremini õpib asju ise läbi tehes," ütles noorsootöötaja Triin Lõhmus. "Õpime üheskoos selgeks kadripäeva laulud ja tantsud, samuti lahendame mõistatusi."


Kaltsunukkude meisterdamine aitab Lõhmuse sõnul kadripäeva riidemoega tuttavaks saada. "Kadripäeval on kombeks kanda valgeid rõivaid ja nii saavad kaltsunukudki valged kleidid selga," lisas Lõhmus. "Reedel on töötuppa oodatud lapsed alates seitsmendast-kaheksandast eluaastast."


Kadripatsi punumine


Valged rõivad sümboliseerivad kadripäevale nime andnud pühaku Katariina mälestuseks puhtust ja süütust. Kui mardipäeva maskid on üpris jõulised ja rohmakad, siis kadripäeval pannakse rohkem rõhku kaunidusele.


Haabersti lasteaedades valmistatud kadrimaske saab kadripäeval, 25. novembril vaadata Rocca al Mare vabaõhumuuseumi Kolu kõrtsis, kus põnevamale maskile saab ka oma hääle anda. Kõige vahvam kadrimask kuulutatakse välja kell 14.30. Kolu kõrts pakub kehakinnituseks mitmesuguseid kadripäevaroogi,  laulumänge kutsub mängima Vanalinna muusikamaja folgiring Veerik.
"Vabaõhumuuseumis saab kadripäeval meisterdada kaela riputamiseks kangast ja paberist kadripatsi," rääkis muuseumi avalike ürituste juht Mirey Ulm. "Kadripatsi punuma õpetab Pulga talu perenaine rehetoas."


Pulga talus käibki kadripäeval suurim sagimine, sest seal valmistuvad kadrisandid jooksma minekuks. "Lepitakse kokku, kes mis osa täidab, ehitakse end, tehakse hääleharjutusi, korratakse laule," ütles Ulm. "Kuna kadripere otsib ka uusi liikmeid, saab iga soovija sanditamises kaasa lüüa."


Õigeid kadrikombeid saab pühapäeval õppida vabaõhumuuseumi Kuie külakoolis, mille köögis õpetab koolmeistri proua lõngalambakest meisterdama.


Kadrilaupäeval oli sanditajaile kombeks anda igasugust toidukraami, juurviljadest lambaliha ja värskelt küpsetatud leiva või saiani. Hilisemal ajal jagati muidugi ka kommi, küpsiseid või raha. Mida tahes kadridele ka pakkuda, ukse taha neid jätta ei tasu. Pahased kadrid on maja ukse ette tassinud puuvirna või kivihunniku, viinud karistuseks vankri või adra katusele, toppinud korstna kinni või lasknud loomad laudast välja.


Eestlaste rahvakalendris tähistab kadripäev tubaste tööde algust, kuid rahvakombed võivad riigiti sootuks erineda. Prantsusmaal näiteks peetakse sel päeval karnevali.


Valmista kadrimask!


Rocca al Mare vabaõhumuuseumi perepäev kestab 25. novembril kella 11-15. Tavapilet 8, sooduspilet 6 ja perepilet 16 eurot. Kadrioru lastemuuseum Miiamilla ootab kadripäeval huvilisi meisterdama. Kui mullu tegid lapsed seal sel päeval kauni küünaldega peavõru, siis nüüd võib muuseumi pedagoogi Jane Meresmaa-Roos sõnul valmida näiteks kadrimask või hingelind. "Pühapäeval on muuseum avatud ja meisterdada saab päev läbi," lisas ta.

Laadimine...Laadimine...