Muuseumiöö kutsub 1938. aastasse Tammsaare 60. sünnipäeva tähistama

Kadriorus saab muidu tagasihoidliku Tammsaare juubelit pidada koos tuntud külaliste Marie Underi, August Gailiti, Oskar Lutsu, Elo ja Friedebert Tuglasega.

Pilt: Albert Truuväärt

Muuseumiöö kutsub 1938. aastasse Tammsaare 60. sünnipäeva tähistama (1)

Urmas Kaldmaa

Kadriorus saab muidu tagasihoidliku Tammsaare juubelit pidada koos tuntud külaliste Marie Underi, August Gailiti, Oskar Lutsu, Elo ja Friedebert Tuglasega.

Tänavune muuseumiöö kannab nimetust "Öös on pidu" ja see toimub 19. mail, kui Tallinnas hoiavad hilisõhtuni oma uksed lahti 61 muuseumi.


Üks omalaadsemaid muuseumipidusid tõotab tulla A. H. Tammsaare muuseumis Kadriorus, kus minnakse tagasi 1938. aastasse, et tähistada meie kuulsaima kirjaniku 60. sünnipäeva. Lavastus algab kell 19.


"Pakume kaks tundi sünnipäevameeleolu, meil tuleb Tammsaarele külla mitu tolle aja kirjanikku ja tema sõpru," ütles muuseumi kuraator ja lavastuse ettevalmistaja Annika Heinsalu. "Kindlasti tulevad kohale kirjanikud Marie Under, August Gailit, Oskar Luts, Elo ja Friedebert Tuglas. Praegu tundub neid olevat kümne ringis, aga eks vaatame, ehk saame nii mees- kui ka naiskirjanikke veel juurde."


Osalema oodatud ka publik


Sünnipäevapidu ei pruugi täpselt kopeerida aastakümnete tagust. Ometi on teada, et muidu tähelepanust hoiduv Tammsaare oma 60 aasta juubelit tõepoolest tähistas – erinevalt 50. sünnipäevast, kui kirjanik läks kodust ära ega ilmunud isegi tema auks korraldatud vastuvõtule Estonias.


Tammsaare sünnipäeva lavastuses ei osale ainult näitlejad, kaasa lööma on oodatud ka pealtvaatajad. "Sünnipäeval osalemiseks tuleb lihtsalt kohale tulla ja korteris viibida," selgitas Heinsalu. "Korter on nagu lava ja ka publikut võidakse lavastusse kaasata. Kõik oleneb sellest, mida teeb näitleja ja kuidas reageerib pealtvaataja. Kui pealtvaataja ei soovi lavastuses osaleda, saab ta loomulikult öelda, et tahab ainult vaadata."


Teatud väikesed reeglid külastajatele lavastuses osalemiseks siiski ette antakse ning näitlejatele on lubatud natuke rohkem kui külastajatele. "Oma mõttelendudega on lubatud lavastuses osaleda, aga mööbli ja museaalide suhtes tuleb olla ettevaatlik," lausus Heinsalu. Näitlejatel täpset teksti ei ole, et aga oleks aru saada, et räägitakse aastal 1938, on ette antud igapäevased, poliitilised ja kultuurilised teemad, mis tol ajal võisid sünnipäeval  jutuks tulla. "Laseme etendusel voolata nii, nagu see voolama hakkab," mainis Heinsalu.


Muuseumiöö programm ei piirdu A.H. Tammsaare muuseumis aga ainult lavastusega. Kell 21 algab Maarja Vaino kuraatoritund Tammsaare juubelinäitusel "Vanapagan/Laps. Tammsaare Eesti Vabariik". Väikesed muuseumihuvilised saavad kogu õhtu jooksul meisterdada mängukoogikesi, veel on neile avatud mängunurk ning aaretejahi rajad.


Saab tindi ja sulega kirjutada


Eduard Vilde muuseumis algab kell 19 Anu Ojavee loeng "Pidu sinus eneses", milles räägitakse 1920ndate džässihelide saatel eurooplaste väärtushinnangutest, käsitledes muu hulgas  ka trükiväljaannete ja kinofilmide kaudu levinud rõivamoe uuendusi.
Ojavee sõnul kujunes see emantsipeerumise ja lõputu pidutsemise poolest tuntud periood Eestis omamoodi keerukaks, kuid samas ka põnevaks eelkõige just omariikluse ülesehitamise tõttu. Samas ei jätnud hoogsad rütmid ja kiiresti moderniseeruva maailma tehnikaimed mõjutamata muidu nii maalähedase ja vaoshoitud rahvakillu välimust ega käitumismustreid.


Kell 20.30 algab giidi saatel tutvumine Eduard Vilde muuseumiga. Koos otsitakse vastust küsimusele, millal sai Vildest Kadrioru elanik, kuidas nägi välja kirjaniku argipäev ja mida arvasid tema ja teised kirjanikud pidutsevast ajastust.


Lastele on muuseumis avatud põnev avastusrada. Katsetada saab tindi ja sulega kirjutamist ning proovida ajastu aksessuaare. Avatud on Vilde verandakohvik.


Kadrioru lastemuuseumi Miiamilla tähetornis räägitakse huvitavaid jutte ja arutletakse pidude üle. Õhtu jooksul mängitakse lõbusaid otsimismänge ja meisterdatakse, kell 20 algab muuseumidisko. Kõigile pidulistele on kella 18-21 avatud  muuseumikohvik.


Kalamaja lastemuuseumis Miiamilla alustatakse kell 18 pudelikorkidest peoloomade meisterdamist. Alates kella 20 saab paberist ja papist küpsiseid ja kooke meisterdada.


Kogu õhtu jooksul saab vaadata esitlust laste pidudest ja peopostkaartidest läbi aegade. Tasub kaasa võtta ka foto mõnest enda lapsepõlve peost, mille saab lasta sisse skaneerida ja nii teistelegi näidata. Originaal loomulikult tagastatakse.

 

1980ndate ja 1990ndate vahetuse videodisko Rahvarinde muuseumis

Kadrioru pargi muuseum ja raamatukogu (Weizenbergi 26) ja on avatud kella 12-20, kell 20.30 algab õhtune jalutuskäik pargis koos giidi, muusikaliste üllatuste ja tantsuga. Praegu on seal väljas näitus "Kadrioru park 1918-1940".

Kiek in de Kökis (Komandandi tee 2) on muuseumiööl külastajatele avatud esimene, teine, kolmas ja neljas korrus. Esimesel korrusel on fotonäitus Vabaduse väljaku ajaloost "Heinaturust Vabaduse väljakuni", teisel korrusel näitus "Merelt ohtu oodates. Tallinna rannikukindlustused 1710-1864". Kolmandal korrusel on  püsinäitus "Kindel linn" koos filmiga "Kroonik Balthasar Russow jutustab: Tallinn 1219-1600" ja neljandal korrusel püsinäitus "Tallinn sõdades" koos filmiga "Vana Toomas jutustab". Suurtükitorn asub Komandandi tee 2.


Neitsitornis (Lühike jalg 9a) on väljas näitused sõjaeelse vabariigi aegsest maiustuste tootmisest ja kohvikukultuurist Tallinnas. Tornigalerii näitusel "Neitsitorn kui armas kodu" saab vaadata baltisaksa päritolu Berend von Bocki fotosid tema pere argielust Neitsitornis asunud kodus ja Tallinna linnavaadetest aastatest 1935-1939.


Peeter I majamuuseum (Mäekalda 2) tutvustab Peeter I ajastut ning Kadrioru lossi- ja pargiansambli ajalugu 18. sajandil. Väikeses kunstigaleriis saab näha Vene riigi valitsejate portreid. Muuseumiööl on majamuuseum avatud kella 18-23.


Rahvarinde muuseumis (Vabaduse väljaku all, tunneli kõrval) toimub videodisko, kus saab tantsida 1988.-1991. aasta Eesti ja välismaa parimate hittide saatel. Samuti on võimalik tutvuda ajastutruu tehnikaga, toimuvad viktoriin, joonistusvõistlus jpm.


Raidkivimuuseumis (Vabaduse väljaku all, info tel 644 6686), XVII sajandil linnakindlustuseks ehitatud Ingeri bastioni käigus saab näha linnamuuseumi raidkivikogu.


Raeapteegi muuseumi töötoas osalejad saavad valmistada ravimtaimedest teed ja seda koju kaasa võtta. Töötoad toimuvad igal pooltunnil kella 18.30-22.30, vajalik eelregistreerimine.


Linnamuuseumis (Vene 17) on väljas uhiuus aastanäitus "100 aastat argipäeva".
Fotomuuseum on muuseumiööl tasuta avatud kella 18-23 .

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...