Muusikapäev toob staarid trammidesse

Prii sissepääsuga muusikasündmusi jagub 1. oktoobril kõikjale üle Eesti ning kirev on ka Tallinna programm - omanimelises muusikatrammis tõmbab lõõtsa maestro Heino Tartes ja koorimuusika tippteoseid esitab oma trammis Ellerheina tütarlastekoor.

Pilt: Scanpix
Festival

Muusikapäev toob staarid trammidesse

Kai Maran

Prii sissepääsuga muusikasündmusi jagub 1. oktoobril kõikjale üle Eesti ning kirev on ka Tallinna programm - omanimelises muusikatrammis tõmbab lõõtsa maestro Heino Tartes ja koorimuusika tippteoseid esitab oma trammis Ellerheina tütarlastekoor.

Kõlab klassikat, džässi ja pärimust, mida esitavad oma ala vilunud meistrid kõrvuti säravate noorte muusikutega nii tavapärastes kui ka ebatraditsioonilistes kontserdipaikades.

"Muusikapäeva sündmusi korraldades mõtleme tõepoolest igaühe peale – et oleks põnevust ja nautimist nii neil, kes muusikaga tegelevad, kui ka neil, kellele see tundub justkui kauge maailm," rääkis Eesti Muusikanõukogu juhatuse liige Kaisa Lõhmus. "Julgustame igati kõiki, kes pelgavad pikki akadeemilisi vorme, kuid samas tahaksid teha tutvust eri instrumentide ja valdkondadega, seda sammu just muusikapäeval astuma. Laske ennast üllatada!"

Tallinnas võib kontserte üllatuslikult nautida näiteks trammiski. "Muusikatrammide loomine on linnal tore mõte, sest ringi sõites aitavad need tähelepanu juhtida kogu muusikamaailmale," ütles muusikanõukogu vastutav sekretär Kadri Lassmann. "Muusikapäeval sõidavad omanimelistes trammides kaasa ka pillimehed ja lauljad – ikka muusikat tehes! Lõõtspillimeister Heino Tartes sõidab Tallinna omanimelisse trammi musitseerima Lõuna-Eestist. Teises trammis musitseerib legendaarne Ellerheina tütarlastekoor, kelle kõrgetasemelist koorilaulu lausa tipptunnil nautida saab."  Muusikapäeval juhatab Ellerheina Ingrid Kõrvits.

Raimond Valgre trammis teeb muusikat kammerkoor Collegium Musicale. Georg Otsa nimelises trammis kohtab sel päeval ansambli Kolm musketäri lauljaid Tõnis Sarapit ja Silver Piiroja ning pianist Kaur Pennertit. "Kuigi oleme Kolm musketäri, on mõõgavõitlusest ja ratsutamisest asi kaugel," ütlesid muusikud. "Meie ansambli eripära seisneb selles, et hoiame elus Georg Otsa, Raimond Valgret jt omaaegseid muusikuid."

Jaani kirikus esineb keskpäeval Eesti Filharmoonia kammerkoor dirigent Mai Simsoni juhatusel, orelil teevad kaasa Kadri Toomoja ja Piret Aidulo. Tallinna muusikapäeva lõpetab rahvusooperis Estonia Sergei Prokofjevi balleti "Romeo ja Julia" esimese vaatuse läbimäng, kus Prokofjevi muusika ja Toomas Eduri uudne koreograafia valavad Shakespeare’i ajatu meistriteose muusikalisse ja tantsulisse vormi. Kokku toob muusikapäev pealinna 20 eriilmelist üritust.

"Muusikapäeva üks eesmärke on pöörata tähelepanu muusiku elukutsele ja igapäevale ning näidata seda neile, kelle enda argireaalsus on vahest muusiku elukutsest väga kaugel," ütles Lõhmus. "Niisiis lähevadki igasse maakonda meie toredad artistid otsekui saadikud, et tutvustada enda instrumenti, loomingut ja tööd."

Tallinna sündmused kulmineeruvad õhtuse muusikapreemiate tseremooniaga, kus kultuurkapital ja muusikanõukogu tunnustavad muusikuid ning annavad üle preemiaid. Tseremoonia  kannab traditsiooniliselt üle ka Eesti Televisioon.

Üle Eesti toimub 1. oktoobril 108 kontserti 38 vallas ja 31 linnas. Kogu muusikapäeva programmiga saab tutvuda siin.

Eesti Muusikanõukogu korraldab tasuta kontsertide programmi 2013. aastast. Traditsiooni algatas 1975. aastal rahvusvahelise muusikanõukogu toonane president, viiuldaja Yehudi Menuhin, kutsudes üle meenutama muusika olulisust kultuuri- ja igapäevaelus.
Mullune muusikapäev pani punkti 3000 uut pilli toonud algatusele "Igal lapsel oma pill", kus muusikainstrumendid jõudsid 413 õppeasutuseni.

Muusikapäeva kontserdiprogramm on maailmas ainulaadne laiaulatuslik hea tahte projekt, milles kontserdipaigad ja esinejad osalevad vabatahtlikult ning kõik sündmused on publikule tasuta. Muusikapäeva korraldab Eesti Muusikanõukogu.

Tasuta sündmused muusikaloengutest sümfooniateni

• Kell 9 esineb ABC Motorsi esinduses (Paldiski mnt 105) Vanalinna hariduskolleegiumi keelpilliorkester dirigent Rasmus Puuri juhatamisel.

• Kell 9.26 esinevad Koplist Kadriorgu sõitvas, Gorg Otsa nime kandvas trammis nr 1 Kolm musketäri: lauljad Tõnis Sarap ja Silver Piiroja ning pianist Kaur Pennert.

• Kell 11 muusika- ja teatriakadeemia multimeediakeskuse esitlus. Esinevad Paolo Girol, Juan Fran Cabrera, Natalia Wójcik ja Paul Klooren.

• Kell 11, 12, 13, 15 ja 16 esinevad Vene kultuurikeskuses Vene filharmoonia muusikud Vladimir Ignatovi juhtimisel.

• Kell 12 esineb Nõmme kultuurikeskuses Tallinna kammerorkester dirigent Valter Soosalu juhtimisel.

• Kell 12 esineb Jaani kirikus Eesti filharmoonia kammerkoor dirigent Mai Simsoni juhtimisel ning organistid Kadri Toomoja ja Piret Aidulo.

• Kell 12.45 Estonia kontserdisaalis ERSO avatud proov. Dirigent Olari Elts, helilooja Erkki-Sven Tüür. Grupid saavad oma tulekust märku anda, registreerudes siin.

• Kell 13 peab Toomas Siitan muusikaakadeemia auditooriumis A 402 loengu muusikaharidusest.

• Kell 14 kohvik-restoranis Wabadus Dali Kase loeng "Muusika rakendusvõimalused avalikus ruumis, turunduses ja brändingus".

• Kell 14 muusika- ja teatriakadeemia kammersaalis akadeemia välistudengite kontsert.

• Kell 16 esineb Kaja kultuurikeskuses politsei- ja piirivalveorkester Hando Põldmäe juhtimisel.

• Kell 16.09 esineb Suur-Paalast Koplisse sõitvas omanimelises muusikatrammis nr 2 lõõtspillivirtuoos Heino Tartes.

• Kell 17.23 esineb Tondilt Kadriorgu sõitvas, Raimond Valgre nimelises trammis nr 3 kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatamisel.

• Kell 17.35 laulab Koplist Suur-Paala poole sõitvas endanimelises muusikatrammis nr 2 tütarlastekoor Ellerhein Ingrid Kõrvitsa juhatusel.

• Kell 18 esinevad Vene kultuurikeskuses Tartu ülikooli sümfooniaorkester dirigent Taavi Kulli juhatusel ning tšellist Andreas Lend.

• Kell 19 Rahvusooper Estonias Sergei Prokofjevi balleti "Romeo ja Julia" I vaatuse läbimäng. Grupid saavad oma tulekust märku anda siin

Laadimine...Laadimine...