Muusikapidu teeb vanalinna müürile heliseva tiiru peale

Lühikese Jala väravatornis musitseerib Hortus Musicus ja Paksu Margareeta juures tšellokvartett C-Jam.

Pilt: Albert Truuväärt

Muusikapidu teeb vanalinna müürile heliseva tiiru peale

Kai Maran

Lühikese Jala väravatornis musitseerib Hortus Musicus ja Paksu Margareeta juures tšellokvartett C-Jam.

Linnamüür hakkab helisema 2. septembril juba kell 9 hommikul Viru väravate juurest Piibarite pillidega. "Karjasepasunatel on meie ansamblis ikka kindel koht, see on ju Piibari esikpill," lausus ansambli kunstiline juht Toivo Luhats. "Kuid pühapäeval kõlavad teisedki rahvapillid, nagu näiteks torupill, savipill ja parmupill. Kaasa teeb kogu ansambel."


Kodulinna maja perenaise Tiina Mägi sõnul tehakse linnamüürile päeva jooksul täistuur peale. "Suurel ringil on kokku 37 esinemiskohta," ütles traditsiooni looja Mägi ja lisas, et "Heliseva linnamüüri" sari on alati uus. "Mis on uus? Elamus on uus! Ükski pill ei kõla samas kohas samamoodi, nagu ta kõlas eile. Kas taevas on pilves või paistab päike, kas inimesed on head või halvad – kõik mõjutab. Muusika on süntees loojast ja vastuvõtjast. Emotsioonid on alati kordumatud ja emotsioonidele on üles ehitatud ka kogu "Helisev linnamüür". Elav muusika ei saa kunagi korduda, isegi kui mängitakse sama helilooja sama lugu samade pillidega samas helistikus."


Lõõtsakuninga lood


Ka esinemispaikade paekivist taust on Mägi sõnul alati uuenev. "Igal kellaajal ja iga ilmaga on paekivisein isemoodi, iialgi pole ta sama. Kuid mõnel pool toetume me mälule, sest muusika heliseb ka paljude tornide endises asupaigas."


Näiteks Lurenburgi torni endises asukohas, Kohtumaja fuajees saab hommikul kuulata, kuidas kõlab ukulele. "Hawaii päritoluga ukuleledel mängivad Kullo huvikeskuse õpilased," ütles  ansambli Väike Vahva Ukulele juhataja Joosep Sang, kes on ka selle minikitarri laadse keelpilli nö maaletoojaks. "Eesti esimese ukuleleansambli asutasimegi neli aastat tagasi Kullos. Praegu võib öelda, et see pill sobib harrastajatele väga hästi ning mänguoskuse omandab päris kiiresti."


Kullo huvikeskus, Otsa-kool ja muusikakool on Mägi sõnul ürituse suuremad koostööpartnerid. "Meil on kokkulepe Otsa-kooliga, missugust ala nad katavad ja kuhu sobib keelpill, kuhu sobib orkester ja solist," rääkis Mägi. "Kullo tuli mängu eelmisel aastal. Tänavu saime veel ühe meeldiva partnerina  juurde Tallinna muusikakooli, selle õpilased esinevad neljas paigas."


Uustulnukas on tänavu ka korporatsiooni Rotalia meeskoor. "Kokkuleppel muusikutega mängib palju kaasa isiklik tutvus ja huvi," nentis Mägi. "Tahtsin väga, et kusagil laulaks ka üks korralik meeskoor. Helistasin Rotalia meeskoorile ja nad olid rõõmuga nõus tudengilauludega esinema. Paigaks on Taani kuninga aed."


Lõõtsakuningaks kroonitud Ott Leithami lõõtsalugusid saab kuulata endise Kitse torni kohal Rüütli tänava pöördel. Komandandi aias esineb ansambel Tuuleviiulid, Lühikese Jala väravatornis musitseerib Hortus Musicus ja Paksu Margareeta juures tšellokvartett C-Jam. "Heliseva linnamüüri" muusikaline kava haarab klassikalise, rahva- ja koorimuusika kõrval lorilaulegi.


Eduard Toman Bremeni tornis


"Kuna Bremeni torn sai restaureeritud, võin lõpuks realiseerida oma meeletu unistuse," rääkis Mägi. "Olen aastaid soovinud, et Bremeni torni ees või sees lauldaks Odessa sadamalaule. Nagu näiteks "Ehh, Odessa!". Ja nii ongi. Nüüd laulab Bremeni torni kolmandal korrusel seda ja teisigi Odessa laule Eduard Toman."


Tomani saadab akordionil Igor Jermakov. Kes õhtust kontserti külastada soovib, peab arvestama, et torni kolmandale korrusele viib redelitaoline trepp ja järsud astmed eeldavad mugavaid jalatseid.


Päevale panevad punkti Karolin Saare kontsert Munkadetaguse torni ning Helin-Mari Arderi ja kitarrist Teet Raiki kontsert Hellemanni torni viimasel korrusel.


"Järgmisel aastal tahan teha muusikapeo kahepäevaseks, siis tuleks Toompea ka sisse," lausus Mägi. "Omal väärikal viisil, sest laadapaika pole selles aadlike asupaigas kunagi olnud."


Kontserdisarja tantsulised seaded on Tallinna ülikooli tudengitelt, ajaloost pajatavad Kunstiakadeemia üliõpilased ja Vanalinna täiskasvanute gümnaasiumi õpilased. Korraldada aitab 21. kool. Kogu kontserdikava saab vaadata Kodulinna maja veebilehelt www.kodulinnamaja.ee

Laadimine...Laadimine...