Nääklused ajavad mere haisema

Tänases Pealinnas kinnitab ökoloog Jüri Martin, et Pirita tee ääres ajavad merevee haisema nõukaaegse tselluloosivabriku aastakümnete jooksul merepõhja settinud jäägid.

Pilt: Scanpix

Nääklused ajavad mere haisema

Ivo Karlep

Tänases Pealinnas kinnitab ökoloog Jüri Martin, et Pirita tee ääres ajavad merevee haisema nõukaaegse tselluloosivabriku aastakümnete jooksul merepõhja settinud jäägid.

Samuti vohavad ja käärivad vetikad. Tekkiva haisu käes on linlased kannatanud aastaid. 

Mullu lubas toonane keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus, et olukord muutub. "Oluline on, et teame nüüd lahendust, mis Russalka ja Pirita tee juures õhu puhtaks aitab saada – kõige mõistlikumaks on esialgu hinnatud süvaveelasu rajamist," lausus Pentus Postimehes. "Meil on keskkonnaministeeriumis valmisolek selle tallinlasi häiriva olukorra lahendamist rahastada. Kui tehnilised tööd, mõju hindamised ja ettevalmistused on tehtud, siis võib töödega  alustada."

Tundub, et valitsusparteide ühtsus käriseb igast otsast. Kui keskkonnaministeeriumi etteotsa asus IRL-i mees Marko Pomerants, ei tahtnud ta eelmise ministri lubadustest midagi teada. Pomerants lubas vaid pikemaid torusid, mis solgivee kaugemale merre juhiks, kuid nüüd paistab, et ka see on pandud kalevi alla. 

Samas kuulub meri riigile, ning Pirital torudest merre jõudev sadevesi voolab Tallinna lahte ikka jõgede kaudu Harjumaalt ning  kaugemaltki. Vetikaid ajavad vohama eeskätt selle veega Piritale jõudvad väetiste jt põllumajanduse kemikaalide jäägid.

Tallinnas on viimasel ajal pandud väga palju torustikke, kogu linn on täielikult kanaliseeritud. See omakorda tähendab, et sademevee väljalaskude kaudu merre jõudev vesi ei tohiks enam käärimist tekitada. On rajatud uus Ülemiste ristmiku ja Sikupilli-Katusepapi piirkonna sademevee ärajuhtimise süsteem ühes settebasseiniga. Seega peaks haisva merelahe peamised põhjustajad asuma ikka väljaspool linna ning keskkonnaministeerium ei tohiks oma mugavuses näpuga linna suunas näidata. 

Niikaua, kuni valitsuse liikmed omavahel nääklevad ja rahva ees head nägu teevad, peavad elanikud suviti ikka Pirital haisu taluma. Valitsusel on lihtsam öelda, et linn on kõiges süüdi, selle asemel et vesi ja merepõhi lõpuks puhtaks teha.

Laadimine...Laadimine...