Nakkushaiguste leviku tõkestamiseks tuleb laulu- ja tantsupidulistel korralikult käsi pesta

Laulu- ja tantsupeoga kaasnevad tihti väiksemad tervisehädad, mille vältimiseks saavad inimesed ise palju ära teha. Kõige sagedamini esineb esinejatel ville kandadel kui ka päikesepõletust. 

Pilt: Scanpix
Eesti

Nakkushaiguste leviku tõkestamiseks tuleb laulu- ja tantsupidulistel korralikult käsi pesta

Toimetaja: Sandra Lepik

Laulu- ja tantsupeoga kaasnevad tihti väiksemad tervisehädad, mille vältimiseks saavad inimesed ise palju ära teha. Kõige sagedamini esineb esinejatel ville kandadel kui ka päikesepõletust. 

4. juulil algava XXVII laulu- ja XX tantsupeo "Minu arm" lähenedes tuletab terviseamet meelde, et haigestumise vältimiseks on oluline kinni pidada kätehügieenist, dehüdratsiooni ärahoidmiseks tuleb aga tarbida piisavas koguses joogivett. 

Laulu- ja tantsupeoga kaasnevad tihti väiksemad tervisehädad, mille vältimiseks saavad inimesed ise palju ära teha. Terviseameti põhja regionaalosakonna menetlusgrupi juhi Juta Varjase sõnul esineb laulu- ja tantsupeo esinejatel sagedasti nii ville kandadel kui päikesepõletust. Samuti võib kuumade ilmade korral vähesest joogivee tarbimisest tekkida dehüdratsioon või liigne magusate jookide joomine tingida oksendamist, liiga vähese söömise ja pingul vöö kombinatsioon võib aga lõppeda minestamisega.

Suurte rahvamasside puhul võib halb hügieen soodustada nakkushaiguste levikut. "Massiüritustel tuleb tugevat rõhku panna kätepesule ja toiduhügieenile, kindlasti ei tohi tarbida riknenud või määrdunud toitu," ütles Varjas, kelle sõnul tasub haigestunud inimesel pidu kõigi huvides vahele jätta – pikk pingutus on organismile kurnav ning leviv nakkushaigus võib ka teiste piduliste jaoks ürituse ära rikkuda.

Kroonilised haiged peaksid kaasa võtma oma igapäevased ravimid, teistel võiks kaasas olla mõni kätele mõeldud desinfitseerimisvahend.

Halveneva enesetunde puhul tuleb kindlasti pöörduda tervishoiutöötaja poole - üritusi valvavad tervishoiutöötajad, kes on varustatud valuvaigistite, plaastrite, sidemete, jahutavate geelikottide, külmaspreide ja muu vajalikuga.

2014. aastal peetud XXVI laulu- ja XIX tantsupidu "Aja puudutus. Puudutuse aeg" külastas enam kui 150 000 inimest, esinejate arv küündis üle 30 000 inimese.

Terviseamet on sotsiaalministeeriumi valitsemisalas tegutsev valitsusasutus, kelle tegevuse eesmärgiks on tervisliku elu- ja õpikeskkonna kujundamisele suunatud rahvastiku tervise poliitika elluviimine tervishoiu-, tervisekaitse-, kemikaaliohutuse ja meditsiiniseadmete valdkonnas.

Peolise meelespea:

• krooniliste haiguste põdejatel (eriti astmaatikud,  süstivad diabeetikud, südameveresoonkonna haiguseid põdevad inimesed) peaks kindlasti olema kaasas piisav varu ravimeid.

• käsi tuleb pesta seebiga ning mitu kord päevas ja alati enne sööki, kasutada võib ka käte desinfitseerimisvahendeid.

• palavate ilmade korral peaks olema kaasas õhuke hele sall  või laia äärega peakate, sest otsmiku ja kaela piirkonna põletused on väga tavaline nähtus.

• lühikeste rahvariiete kandjad  peaks võimalusel kasutama kaitsekreeme ka jalgadel, sest sagedased on ka põlveõndlate päikesepõletused.

• vanemad peaks lastele rääkima magusate  maiustuste ja jookide mõõdukast tarbimisest - kodust eemal olevad lapsed söövad tihti suures  koguses magusat, mis võib lõppeda kõhuvalu või oksendamisega.

• joogivee  jaoks mõeldud veepudeleid tuleks täita ainult selleks ettenähtud kohas,  mitte tualettide kõrval või nende läheduses asuvatest kätepesu kraanidest.

• ärge jätke kaasa võetud sööki ja jooki liiga kauaks sooja või päikese kätte seisma.

• kui tarbite jooke plekkpurkidest, tasub eelnevalt kontrollida, et mesilane või herilane pole juba joogist lonksu võtmas.

• kogu harjutusnädal ja pidu ise on organismile kurnav, seega tuleks selleks ajaks teha paus dieetides ja teistes piiratud toitumisprogrammidest ning  juua ja süüa tasakaalustatult.

• kontrollige, et telefoni aku on laetud – nii oled oma lähedastele, vanematele ja rühmajuhile alati kättesaadav.

Laadimine...Laadimine...