Narkomaanid saavad abi linna uutest ruumidest

Uues keskuses hakkavad ravi saama narkomaanid, seal toimuvad koolitused ning uimastiennetuse ja aidsi loengud koolinoortele. Erika tänaval tegutsenud ja kohalikke häirinud aidsi tugikeskus kolib juuli keskel linna pinnale Paldiski mnt 36a, lasteaedadest ja koolidest kaugemale.

Pilt: Scanpix

Narkomaanid saavad abi linna uutest ruumidest (1)

Oliver Õunmaa

Uues keskuses hakkavad ravi saama narkomaanid, seal toimuvad koolitused ning uimastiennetuse ja aidsi loengud koolinoortele. Erika tänaval tegutsenud ja kohalikke häirinud aidsi tugikeskus kolib juuli keskel linna pinnale Paldiski mnt 36a, lasteaedadest ja koolidest kaugemale.

"Meil oli kaks probleemi, mis vajasid lahendamist," ütles abilinnapea Merike Martinson. "Üks oli see, et Erika tänava elumajas ei saanud enam elanike vastuseisu tõttu süstalde vahetamise ja metadooni raviga jätkata. Samuti pöördus Tallinna pensionäride ühendus korduvalt linna poole, et me leiaksime neile sobivamad tingimused. Praegusesse hoonesse on pensionäridel halb ligi pääseda. Seal puudub kaldtee, teisele korrusele viib vaid järsk trepp – eakal inimesel on seal raske liikuda. Linn andis nüüd raha, loodetavasti on pensionärid rahul, et saavad endale sobivamad ruumid."

Tööl spetsialistid

Edaspidi saavad sõltlased Paldiski mnt hoones süstlaid vahetada, samuti antakse siin asendusraviks metadooni. "Ümber ei koli mitte ainult süstlavahetus, nagu võib lugeda sotsiaalmeediast, vaid terve aidsi tugikeskus, mille üks väike osa on süstalde vahetuspunkt," selgitas tugikeskuse eestvedaja Nelli Kalikova. "See on keskus, kus tehakse mitmekülgset tööd, et aidata narkomaanidel normaalsesse ellu tagasi pöörduda. Seal hakkavad tööle spetsialistid: sotsiaaltöötajad, psühhiaatrid, psühholoogid ja nakkushaiguste arst. Loodame, et sellest kujuneb välja inimeste harimise keskus, kus hakkavad toimuma ka ennetavad loengud koolinoortele."

Kalikova jaoks on uued suuremad ruumid väga suur asi. "Meil valitses väga suur ruumikitsikus," tunnistas ta. "Linnavalitsus on teinud väga tänuväärse sammu. Paremad tingimused saame meie ja saavad ka varem siin tegutsenud pensionäride ühendused. Niisugune keskus peaks edaspidi olema igas Tallinna linnaosas, mitte ainult Põhja-Tallinnas."

Narkomaanid süstla otsast tööle

"Süstalde vahetamine on ju mõeldud selleks, et ei leviks HIV," rääkis Kalikova. "See süsteem tõesti toimib, narkomaanid teavad, et võivad kasutada vaid puhtaid süstlaid. Metadoon aga on ravim, mis ei tekita kaifi, kuid annab narkomaanidele normaalse enesetunde ja mõtlemisvõime. Tal ei ole vaja minna doosi saamiseks vargile, vaid võib juba 4-5 päeva pärast minna tööle.

Miljoni elaniku kohta suri mõne aasta taguse uuringu järgi üledoosi tõttu Eestis 127 inimest aastas, samas kui Euroopa keskmine on 16 inimest aastas."

Uuringute kohaselt hoitakse süstlavahetuspunktide abil aasta jooksul ära 200 000 verise süstla sattumine tänavatele, mänguväljakutele ja parkidesse. Vedelevad verised süstlad on eriti ohtlikud lastele.

"Arvan, et süstlavahetuspunkte võiks olla rohkem," ütles Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid. "Nii saaks narkomaane pisemateks gruppideks hajutada, et kõik sõltlased üht marsruuti pidi elumajadest pidevalt mööda ei käiks."
----------------------


Pensionärid said oma käsutusse endise koolimaja

Seni Paldiski mnt majas tegutsenud pensionäride ühendused saavad uue lifti ja kaldteega maja.

Uued ruumid asuvad endises koolimajas aadressil Sõle 40. Selles majas on lahedalt ruumi ja vajadusel saab ka suuremaid üritusi korraldada.
Tallinna pensionäride ühenduse juht Anne-Ly Nilisk on majavahetusega väga rahul. "Oleme ammu tahtnud ruume, mis paremini vastaksid meie vajadustele," selgitas ta. "Vana maja oleks nõudnud suuri ümberehitusi, aga Sõle 40 ruumid saab kohandada palju väiksema vaevaga.

Seepärast sobib uus koht meile suurepäraselt, ka ligipääs on hea. Saame kaldteed ja liftid, mida vanasse majja olnuks vist võimatu teha. Oleme selle üle väga rõõmsad ja ootame kannatamatult remondi lõppemist, et saaks hakata kolima." Pensionärid saavad uuel aadressil tasuta õigusabi jt teenuseid 1. juulist.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...