Nobeli keemiapreemia pälvinud teadlased panid Darwini põhimõtted katseklaasi

"Nad kasutasid meie teadmisi evolutsiooniprotsessi molekulaarsest tasandist ja taaslõid protsessi oma laborites," ütles Nobeli preemiakomitee esimees Claes Gustafsson.

Pilt: Scanpix

Nobeli keemiapreemia pälvinud teadlased panid Darwini põhimõtted katseklaasi

Toimetaja: Moonika Tuul

"Nad kasutasid meie teadmisi evolutsiooniprotsessi molekulaarsest tasandist ja taaslõid protsessi oma laborites," ütles Nobeli preemiakomitee esimees Claes Gustafsson.

Tänavuse Nobeli keemiapreemia pälvisid ameerika teadlased Frances Arnold ja George Smith ning briti teadlane Gregory Winter evolutsiooniõpetuse põhimõtete rakendamise eest valkude arendamisel, mida kasutatakse ulatuslikult tootmises, muuhulgas biokütustes ja farmaatsiatoodetes, teatas Nobeli komitee kolmapäeval.

Arnold, kes pälvis Nobeli keemiaauhinna viienda naisena, saab poole üheksa miljoni Rootsi krooni (870 000 euro) suurusest preemiast, teise poole jagavad omavahel Smith ja Winter.

"2018. aasta Nobeli keemialaureaadid asusid evolutsiooni suunama ja kasutasid seda eesmärgil, mis toob inimkonnale suurimat kasu," ütles Rootsi Kuninglik Teaduste Akadeemia.

Kolmik kasutas evolutsiooni põhimõtteid paljudes valdkondades kasutatavate valkude saamiseks.

"Nad rakendasid katseklaasis Darwini põhimõtteid. Nad kasutasid meie teadmisi evolutsiooniprotsessi molekulaarsest tasandist ja taaslõid protsessi oma laborites," ütles Nobeli preemiakomitee esimees Claes Gustafsson.

"Nad on suutnud muuta evolutsiooni mitmeid tuhandeid kordi kiiremaks ja suunata selle uusi valke looma."

Arnold (62) on California tehnoloogiainstituudi professor, kelle tööd on teinud võimalikuks fossiilkütuste asendamise keskkonnasõbralikumate biokütustega ning kodukeemiatoodete nagu pesuvahendid omaduste parandamise.

Missouri ülikooli teadlane Smith ja Winter Cambridge'i MRC molekulaarbioloogialaborist töötasid välja "elegantse meetodi" faagikuva, mis võimaldab kasutada uute valikude saamiseks bakteriofaage - baktereid nakatavaid viirusi.

Nende töö tulemuseks on ravimid reumatoidartriidi, psoriaasi ja põletikuliste soolehaiguste raviks ning antikehad, mis suudavad neutraliseerida toksiine ning toimida autoimmuunhaiguste vastu.

Esmaspäeval ja teisipäeval kuulutati välja Nobeli füüsika- ja meditsiiniauhinna võitjad. Reedel tehakse teatavaks rahupreemia laureaat. Majanduspreemia võitja selgub järgmisel nädalal, kuid kirjandusauhind jääb tänavu välja andmata.

Auhinnad antakse üle 10. detsembril selle asutaja Alfred Nobeli surma 120. aastapäeval.

Laadimine...Laadimine...