Nobeli rahupreemia said seksuaalvägivalla vastu võitlejad

"Rahumeelsem maailm on võimalik vaid siis, kui naisi ning nende põhiõigusi ja julgeolekut tunnistatakse ja kaitstakse ka sõjas," ütles Nobeli komitee esimees Berit Reiss-Andersen.

Pilt: Scanpix

Nobeli rahupreemia said seksuaalvägivalla vastu võitlejad (3)

Toimetaja: Moonika Tuul

"Rahumeelsem maailm on võimalik vaid siis, kui naisi ning nende põhiõigusi ja julgeolekut tunnistatakse ja kaitstakse ka sõjas," ütles Nobeli komitee esimees Berit Reiss-Andersen.

Tänavuse Nobeli rahupreemia said Kongo DV arst Denis Mukwege ja jeziidi inimõigusaktivist Nadia Murad seksuaalvägivalla vastase võitluse eest maailma konfliktides, vahendas BNS.

Auhind anti püüdluste eest "teha lõpp seksuaalvägivalla kasutamisele sõjarelvana", ütles Nobeli komitee esimees Berit Reiss-Andersen.

"Rahumeelsem maailm on võimalik vaid siis, kui naisi ning nende põhiõigusi ja julgeolekut tunnistatakse ja kaitstakse ka sõjas," lisas ta.

Üks värsketest nobelistidest on vägistamisohvreid raviv günekoloog, teine ise vägistamise ohver. Mõlema tegevus ulatub kaugemale ühe konflikti piiridest, lisati avalduses ja osutati liikumise #MeToo kandepinna laienemisele.

#MeToo saab aastaseks ning liikumise tulemusena on ametikoha kaotanud kümned seksuaalses ahistamises, vägistamises ja tagakiusamises süüdistatud kõrgel ametkohal meest.

Nobeli komitee tõstis Mukwege ja Muradi autasustamisega esile seksuaalvägivalla kasutamise sõjas kui ülemaailmse probleemi.

Mukwege (63) on kakskümmend aastat aidanud Kongo Demokraatliku Vabariigi sõjast räsitud idaosas naistel seksuaalvägivallast, vägistamisest ja sellega kaasnenud psüühilistest traumadest toibuda.

Ta asutas 1999. aastal Lõuna-Kivus Panzis haigla, kus on sestpeale ravinud kümneid tuhandeid vägistamisohvreid naistest laste ja isegi mõnekuiste imikuteni.

"Imearstina" tuntud Mukwege on astunud välja naiste väärkohtlemise vastu sõdades ning nimetanud vägistamist "massihävitusrelvaks".

Arstile vastukaaluks on 25-aastane Murad Iraagi jeziidi kogukonnast pärit vägistamisohver. Äärmusrühmitus Islamiriik (IS) võttis ta 2014. aastal pantvangi ning tal tuli välja kannatada kolm kuud elu seksiorjana, enne kui tal põgeneda õnnestus.

Nadia Murad on üks tuhandetest jeziidi naistest, kelle džihadistid 2014. aasta pealetungi ajal röövisid ja vägistasid. ÜRO on hinnanud toimunu genotsiidiks.

Nadia viidi 2014. aasta aasta aprillis ära kodukülast Põhja-Iraagis ja toimetati Mosulisse, kus talle sai osaks korduv jõuguvägistamine, piinamine ja peks.

"Esimese asjana sundisid nad meid islamiusku üle võtma," rääkis naine kahe aasta eest AFP-le. "Pärast usuvahetust tegid nad, mida iganes tahtsid."

Pärast põgenemist sai Muradist kiiresti jeziidi kogukonna õiguste eest seisja ja hiljem nimetati ta ÜRO inimkaubaduse ohvrite suursaadikuks.

Nii Mukwege kui Murad seadsid ohtu oma isikliku julgeoleku ning keskendusid võitlusele seksuaalvägivalla kui sõjakurite vastu, ütles Reiss-Andersen.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...