OHTLIK SÕIT: 70 protsenti juhtidest kasutab sõidu ajal mobiiltelefoni

Eesti juhtidest 70 protsenti kasutab sõidu ajal mobiili ning 34 protsenti on sattunud viimase kahe aasta jooksul roolis telefoni kasutades ohtlikesse olukordadesse, selgub maanteeameti tellitud uuringust.

Pilt: Scanpix

OHTLIK SÕIT: 70 protsenti juhtidest kasutab sõidu ajal mobiiltelefoni (1)

Eesti juhtidest 70 protsenti kasutab sõidu ajal mobiili ning 34 protsenti on sattunud viimase kahe aasta jooksul roolis telefoni kasutades ohtlikesse olukordadesse, selgub maanteeameti tellitud uuringust.

Käesoleval kevadel läbi viidud uuringu tulemuste kohaselt kasutab 70 protsenti Eesti juhtidest sõidu ajal mobiiltelefoni. Nendest 99 protsenti vastab roolis olles kõnedele ja 77 protsenti helistab ka ise oma pereliikmetele. Telefoni kasutatakse roolis ka pildistamiseks ja tekstisõnumite või sotsiuaalmeedia postituste lugemiseks. Kasutajatest kuus protsenti tunnistas, et loeb roolis olles ka uudiseid ja surfab internetis.

Uuringu kohaselt on 34 protsenti juhtidest sattunud viimase kahe aasta jooksul roolis telefoni kasutades ohtlikesse olukordadesse. Sagedamini on kadunud tähelepanu liikluse suhtes ja kiiruse langemine. Paljud juhtidest on sattunud aga kõrvaliste tegevuste tõttu ka märksa ohtlikumatesse olukordadesse nagu näiteks auto kaldumine kõrvalritta, äkkpidurdused, liiklusmärkide, jalakäijate või valgusfoori mittemärkamine.

Lisaks selgub, et kõige enam satutakse ohtlikesse olukordadesse roolis kõnesid vastuvõttes, rääkides ja numbrit valides. Ka navigaatori vaatamine hajutab roolis olles sõidukijuhtide tähelepanu. 19 protsenti liiklusohtlikest juhtudest on seotud just navigatsiooniseadmega. Kõige ohtlikumaks kõrvaliseks tegevuseks peavad vastanud ise mobiiltelefoniga tekstsõnumite saatmist, mida pidas väga või pigem ohtlikuks 95 protsenti elanikest. Sellele järgnesid meikimine või sättimine 88 protsendiga, mobiiltelefoniga rääkimine 64 protsendiga ning söömine või joomine 55 protsendiga.

Maanteeameti ennetustööosakonna juhataja Monika Heinranna sõnul on kahetsusväärne, et inimesed ei mõtle sellele, kuidas juhtimise ajal kõrvaliste tegevustega tegelemine nende liiklemist segab. "Inimesed ei teadvusta endale ohte ning võtavad mobiiltelefoniga rääkimist roolis juba iseenesestmõistetavalt," selgitas Heinrand. Tema sõnul tellis maanteeamet uuringu just seetõttu, et mobiili kasutamine roolis on viimastel aastatel tõusnud ning tänavapildis on üha sagedasem näha liiklejat roolis tegelemas kõige muu kui sõiduki juhtimisega.

Kuigi uuringust selgub, et 70 protsenti Eesti juhtidest kasutab roolis olles mobiili, siis 75 protsenti autojuhtidest ei pea siiski roolis olemist telefoniteel asjaajamiste jaoks sobivaks ning 87 protsenti väidab, et proovib vältida mobiiltelefoni kasutamist roolis olles. Samal ajal tunnistas 44 protsenti, et ainuüksi sõidu ajal telefonihelina kuulmine hajutab nende tähelepanu ning 29 protsenti arvab, et telefoni kasutamine ei sega kuidagi juhtimist.

Olles ise kaasreisija, sooviks seitse kümnest vastanust, et juht keskenduks sõidu ajal liiklusele ega räägiks telefoniga. Heinrand leiab, et kahjuks on telefoni kasutamine roolis tegevus, mille üle palju ei mõelda, kuna 66 protsenti vastanutest väitis, et ta võiks telefoni roolis olles ka üldse mitte kasutada.

Käesoleval kevadel läbi viidud uuringu eesmärgiks oli selgitada telefoni kasutamise ja muude juhtimiselt tähelepanu hajutavate tegevustega seonduv. Uuring viidi läbi internetis 11.-21. mail, vastanute hulka kuulus 1000 vastajat vanuses 15 ja vanemad. Tegemist oli esindusliku valimiga ehk läbilõikega Eesti rahvastikust.

Esaspäevast algas ka maanteeameti kõrvalistele tegevustele suunatud ennetuskampaania "Kui juhid, siis juhi", mille eesmärk on liiklejatele meelde tuletada, et sõidu ajal ei tohi tähelepanu hajutavate tegevustega tegeleda. Kampaaniaga on ühinenud Tapa Autokool, LRK Autokoolitus, Aide Autokool ja Võrumaa Autokool, mis pakuvad kampaania ajal pimedasõidu koolituse raames õpilastele praktilist võimalust  proovida simulaatoris tähelepanu hajutavate tegevuste mõju  liiklemisele.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...