ÖKOMÄSSU JUHT: Ära keera odava hinnaga kompotti kokku!

"Inimene peaks enne ikka mõtlema, kui ta kaubaagendi juttu usub ja kõige odavama liitrihinnaga värvi ostab, kõige odavama kuupmeetri hinnaga soojustuse valib, vanale majale plastaknad paneb ja nii sellest kõigest ise mingi odava kompoti kokku keerab," ütleb Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja Tarmo-Andre Elvisto.

Pilt: Ragne Jõerand

ÖKOMÄSSU JUHT: Ära keera odava hinnaga kompotti kokku! (1)

Ragne Jõerand

"Inimene peaks enne ikka mõtlema, kui ta kaubaagendi juttu usub ja kõige odavama liitrihinnaga värvi ostab, kõige odavama kuupmeetri hinnaga soojustuse valib, vanale majale plastaknad paneb ja nii sellest kõigest ise mingi odava kompoti kokku keerab," ütleb Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja Tarmo-Andre Elvisto.

Reedest, 18. septembrist kuni pühapäevani toimub Tallinnas Patarei Merekindluses järjekordne "Ökomäss 2015".  

"Me mässame terve keskkonna poolt. Me mässame kommertsi peale surutud mõttetu kulutamise, raiskamise  ja keskkonnareostamise vastu. Kui me vaatame linnas ringi käies remonditavaid hooneid, siis me näeme, kuidas neid teadmatusest või hoolimatusest rikutakse – majadelt kooruvad maha halva kvaliteediga värvid, vanaaegsetele majadele pannakse plastaknaid. Meie oma ökomässuga tahame tuua välja seosed, kuidas looduslik ellusuhtumine on seotud kõigega meie ümber,  " rääkis Elvisto.

Sõnnik saab olla abiks ehitusel ka Eestis

Selle aasta "Ökomäss 2015" peateemaks on loomad ja nende mõju keskkonnale. Paljud meist teavad, et mitmetes arengumaades nagu näiteks Indias kuivatatakse ära lehmasõnnik ja sellest vormitud ehitusbrikette kasutatakse nii kütusena kui ka majaehitusel.

"Loomasõnnikut saab ka meil ehitusel kasutada ja seda krohvi sisse segada ja loomasaadusi ei maksa naeruvääristada. Selline teguviis pole vaesuse ja lohakuse märk vaid pigem räägib sellest, et nüüd me oleme saanud niivõrd palju targemaks, et oskame vahet teha, mis ained mõjutavad ehitusmaterjale ja õiges kohas võib kasutada nii hobuse- kui lehmasõnnikut koos savikrohvidega, mis annab krohvile välitingimustes vastupidavust," selgitas Elvisto.

Niisamuti võiks kunstsoojustusmaterjalide asemel kasutada Eestis hoopis lambavilla. "On ju teada, et vahel see visatakse ära või pannakse põlema, kui see kampsuniks ei kõlba, aga tegelikult on lambavill väga hea soojustusmaterjal. Ja miks peab olema majas muruniiduk – parem ja loodussõbralikum oleks miniponi, kes rohu kenasti ära näksib," lisas Elvisto.   

Kohupiimast ja õnneliku kana munast tee värv!    

Ökomässul toimuvad mitmed töötoad, kus huvilised saavad ise oma silmaga meistrite juhendamisel õppida, kuidas teha kodus kohupiima ja liimivärve, keeta seepi, ehitada põhumaja või teha looduslikest materjalidest katuseid. "Eks teadmisi nende asjadega ise alustamiseks on alguses ikka vaja.  Kui teha kohupiimavärvi, siis magus, rosinatega kohupiim värvi tegemiseks ei sobi. Ja ka naturaalvärvi valmistamiseks sobib vaid õnneliku kana muna, sest kohe on värvil teine koostis ja tema omadused on paremad," rääkis Elvisto.

Savi- ja põhumajad koguvad populaarsust

Looduslike materjale on hakatud kasutama  ka üha sagedamini mitte ainult looduslike ehitusvahendite koostisosadena vaid neist saab valmistada tervikuna ka loodussõbralikke maju.

"Kuigi sellised põhu-ja savimajad sobivad enam maakeskkonda, siis ma tean et ka siin Talllinnas Mooni tänava kandis on üks selline tore savimaja olemas ja põhumaja saab näha Pirital," täpsustas Elvisto.

Kui näiteks Eesti vanas arhitektuuris olid väga levinud rookatused ja tänapäeva Norras võib endiselt rohkelt näha murukatuseid, siis Eestis paraku selliste looduslike katuste oma kodudele panemine nii lihtsalt ei käi. "Kurb on see, et meil Tallinnas on kohe suur skandaal, kui keegi ehitab linna pillirookatusega maja,  samas kui Hollandis Haagis, kus asub ka nende valitsus on villade rajoonis väga palju pillirookatustega maju – seega kõik saab alguse teadlikust suhtumisest ja mõistmisest, kui oluline on oma keskkonnaga kooskõlas elada," nentis Elvisto.

Ökomäss 2015 on kõigile tasuta ja ürituse täpsema kava leiab SIIT  http://ecomess.eu/

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...