Okupatsioonide muuseum avab uue püsinäituse

Uus näitus koosneb viiest osast: inimsusevastased kuriteod, eestlased vabas maailmas, elu Nõukogude Eestis, iseseisvuse taastamine ning vabadus.

Pilt: Liis Meriküll

Okupatsioonide muuseum avab uue püsinäituse

Uus näitus koosneb viiest osast: inimsusevastased kuriteod, eestlased vabas maailmas, elu Nõukogude Eestis, iseseisvuse taastamine ning vabadus.

Praegu on Okupatsioonide muuseumi ruumid veel ehitusmüra ja -tolmu täis, kuid vähem kui kuu aja pärast on kavas külastajatele taas uksed avada. Püsiekspositsioon uueneb ja laieneb temaatiliselt, näitusepinda tuleb peaaegu kaks korda juurde ning muuseumi uus nimi hakkab olema Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu.

Mis puutub ekspositsiooni sisusse, siis muuseumi tegevdirektori Merilin Piipuu sõnul jääb okupatsioonide kajastamine endiselt muuseumis keskseks teemaks, kuid lisaks inimsusevastastele kuritegudele kõneleb uus püsinäitus põhjalikumalt ka elust Nõukogude Eestis ja väliseestlaste saatusest ning samuti iseseisvuse taastamisest ja vabaduse väärtustamisest. "Muuseumi ekspositsioon kujutab teekonda okupatsioonidest vabaduseni," täpsustas Piipuu. "Uus näitus koosneb viiest osast: inimsusevastased kuriteod, eestlased vabas maailmas, elu Nõukogude Eestis, iseseisvuse taastamine ning vabadus."

Senisest enam tahetakse pöörata ekspositsiooni loomisel tähelepanu sellele, et tegevust ja mõtlemisainet jätkuks igas vanuses muuseumikülastajatele. "Muuseumi eesmärk on uueneva püsinäitusega suurendada külastajate arvu neli korda ja jõuda aastas vähemalt 80 000 silmapaarini," rääkis Piipuu muuseumi eesmärkidest. "Soovime väliskülaliste kõrval näha muuseumis senisest oluliselt rohkem eestimaalasi. Kui varem olid kõigist muuseumi külastajatest vaid 10-15% kohalikud inimesed, siis tulevikus võiks nende osakaal vähemalt kahekordistuda."

Külastajate saatjaks näitusel on e-giid

Külastajatele hakkavad ekspositsiooni tutvustama ettetellimisel tavalised giidid, aga uudse lahendusena pakutakse külastajatele ka e-giidi. Lisaks inimeste mälestustele Eesti lähiajaloost ja Eesti näitlejate sisse loetud mõtisklustele saab inimene nutiseadmest eksponaate ka lähemalt vaadata ja nende kohta lisainfot hankida. Muusem annab igale külastajale kasutamiseks seadme, kuid kui külastaja soovib kasutada oma nutiseadet, saab ta alla laadida vastava rakenduse. E-giidi teksti on koostanud Teatri NO99 dramaturg Eero Epner ja muuseumi külastajal on valida seitsme keele vahel. Eestikeelset teksti loeb näitleja Sergo Vares.

"Eestis kasutatakse sellist lahendust esimest korda ja meie teada ei ole sarnast lahendust ka mujal," ütles Okupatsioonide muuseumi turundus- ja kommunikatsioonispetsialist Liis Meriküll. "E-giid juhatab külastajat läbi muuseumi ja samal ajal tutvustab näitust jutustades neid aegu läbi elanud inimeste lugusid. Oleme saanud Eesti rahvusringhäälingu arhiivist palju huvitavat materjali ja e-giidi teksti on põimitud ka inimeste endi räägitud vahetuid meenutusi."

Avaramad näituseruumid ja uued eksponaadid

Okupatsioonide muuseum avati 15 aastat tagasi ja selle aja jooksul ei ole püsiekspositsiooni peaaegu muudetud. Tehnika ja sellega kaasnevad võimalused on aga aja jooksul tunduvalt avardunud ja Merikülli sõnul oligi see üks põhjuseid, miks oli uut püsiekspositsiooni ja uusi avaramaid näituseruume vaja. Näituseala laieneb praeguselt 660 ruutmeetrilt 1120 ruutmeetrile ning kasutusele võetakse ka see osa muuseumihoonest, kus varem asusid külalistele suletud muuseumikogude hoidlad ning töötajate bürooruumid.

Ehitustöödega alustati muuseumis tänavu jaanuaris ja praeguseks ajaks on jõutud sinnamaale, et esimesed eksponaadid on enam-vähem paigas. Juba vanas püsiekspositsioonis oli kesksel kohal 1944. aasta sügisel Rootsi põgenemiseks kasutatud paat ja sellele kohale jääb see ka taasavatavas muuseumis. Uues püsiekspositsiooni tarvis on valmimas ka sellise vaguni makett, millega inimesi Siberisse küüditati. Üheks põnevaimaiks esemeks küüdivagunis on 1945. aasta jõulude ajal Siberisse küüditatud tollal 16 aastase Made tegelikust küüditamisvagunist tehtud joonistus.

 

Laadimine...Laadimine...