Omavolilistele puuistutajatele on tehtud üle 200 trahvi

"Oleme need puud maha võtnud, et ristmikel nähtavust tagada, või jäävad need puud lume koristamisel ette või on lihtsalt haiged ja ohtlikud. Sageli ei ole need ka linnaruumi sobilikud puuliigid ja siis soovitame inimestele, milliseid liike eelistada," rääkis Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat. 

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Omavolilistele puuistutajatele on tehtud üle 200 trahvi (2)

Urmas Kaldmaa

"Oleme need puud maha võtnud, et ristmikel nähtavust tagada, või jäävad need puud lume koristamisel ette või on lihtsalt haiged ja ohtlikud. Sageli ei ole need ka linnaruumi sobilikud puuliigid ja siis soovitame inimestele, milliseid liike eelistada," rääkis Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat. 

Kui tavaliselt on probleemiks see, et puid või metsa võetakse omavoliliselt maha, siis Pirita linnaosas on ilmnenud vastupidine nähtus. Inimesed istutavad selles linnaosas puid hoopis massiliselt juurde, mis võiks isegi tore olla, kui seda ei tehtaks nõusolekut küsimata ja puid ei istutataks suvalisse kohta. Tänavu on tehtud omavolilistele puuistutajatele üle 200 korra trahvi.

"Tellisime uueks nädalaks 220 kännu freesimise," ütles Liinat. "Need on aastaga kogunenud puude kännud. Oleme need puud maha võtnud, et ristmikel nähtavust tagada, või jäävad need puud lume koristamisel ette või on lihtsalt haiged ja ohtlikud. Sageli ei ole need ka linnaruumi sobilikud puuliigid ja siis soovitame inimestele, milliseid liike eelistada."

Linnaosa vanem tuletas linnaosaelanikele meelde, et kui varem ei pidanud puu istutamiseks linnaosa valitsuselt nõusolekut küsima, siis nüüd niisugune kohustus kehtib. "Selleks ei pea linnaosa valitsusse isegi kohale tulema, vaid piisab e-kirjast," ütles Liinat. "Tavaliselt tuleme puu istutamiseks välja valitud kohaga tutvuma ja kaasame vajadusel ka spetsialistid."

Puid võetakse maha asja pärast

Liinat peab kändude freesimist juurimisest paremaks, sest siis on haljastust lihtsam taastada, ei vigastata maa-aluseid kaableid ja torusid ning lõpptulemus on silmale üldse ilusam vaadata.

Liinati sõnul saadakse tänavuste kändudega kindlasti ilusasti hakkama, kuid sellega töö ei lõpe. "Probleem seisneb selles, et freesitud kändude asemele istutatakse uued puud," tõdes Liinat. "Inimesed ei anna endale sageli aru, et puud võeti maha asja pärast. Sageli öeldakse, et maha võetud puu istutas nende vanaisa, või et nad lihtsalt armastavad loodust ja rohelust. Kui inimestele selgitada, kuidas puu näiteks liiklust või hooldust segab, siis sageli nõustutakse, et puu jäi tõepoolest ette."

Kui inimene hooldab oma puid ja põõsaid korralikult, siis Liinati sõnul üritatakse temaga nii palju kui võimalik kokkuleppele jõuda ja puu alles jätta. Tihti jäävat puu hooldamata sel põhjusel, et kinnistu omanik on vahetunud ja uuele omanikule ei lähe puu saatus korda.

Õnneks ei läinud kähmluseks

Mõnikord läheb puu või heki pärast vaidlus ka päris kuumaks. Liinatil tuleb meelde juhtum eelmisest aastast, kus Tallinna kommunaalamet soovis kraavi süvendada, aga kraavi servas kasvas kibuvitsahekk, mis oli juba nii suureks sirgunud, et kraavi hooldada ei saanud. Heki istutajale oli teatatud, et hekk tuleb maha võtta, aga inimene sellest välja ei olevat teinud. Sel päeval, kui töömehed heki lõpuks maha võtsid, istutajat kodus ei olnud, kuid järgmisel päeval oli ta maruvihasena linnaosa valitsuses platsis. "Õnneks kähmluseks ei läinud," meenutas Liinat seda päeva. "Selliseid juhtumeid ei ole palju, aga neid tuleb ette. Inimene hiljem vabandas oma käitumise pärast." Lahenes lugu sellega, et kraav sai süvendatud ja muru taastatud.

Liinati sõnul jõutakse inimestega tavaliselt puu või põõsa osas kokkuleppele, kuid tihti mingil põhjusel see ei õnnestu. Sellisel juhul pöördub linnaosa valitsus mupo poole, et omavolitsejat karistada. "Kes ikkagi ei täida eeskirja nõudeid, saab trahvi," ütles Liinat. "Puuistutajatele määratud keskmine trahv jääb 40 euro kanti. Tänavu on tehtud kindlasti juba üle 200 trahvi, aga terve aasta kohta tuleb 250-300 trahvi. Tihti on trahvidest ka kasu olnud."

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...