ÕPILASMALEVLANE: Siit võib leida sõpru kogu eluks

Põhiliselt vaid toas istunud või nutitelefonis aega veetnud linnanoored õpivad malevas ehitama, aeda rajama, puid lõhkuma ja võsa lõikama.

Pilt: SA Õpilasmalev
Eesti

ÕPILASMALEVLANE: Siit võib leida sõpru kogu eluks

Urmas Kaldmaa

Põhiliselt vaid toas istunud või nutitelefonis aega veetnud linnanoored õpivad malevas ehitama, aeda rajama, puid lõhkuma ja võsa lõikama.

Silja Maivel on õpilasmalevas käinud korduvalt nii malevlase kui ka rühmajuhina. "Õpilased saavad sealt väga palju kogemusi ja töökasvatust," nentis ta. "Samas pole neile rahateenimine malevas ehk kõige olulisem. Sellest tähtsamaks peetakse kõike muud, mis maleva juurde kuulub. Malevast võib leida sõpru kogu eluks."


13-19-aastased Tallinna noored saavad end tänavugi  õpilasmalevasse registreerida, kirjapanek algab 2. mail kell 15 veebiaadressil www.malev.ee . SA Õpilasmalev juhataja Ott Väli lausus, et selleks ajaks on nimekirjas kindlasti juba 50 rühma, mis pakuvad tööd ligikaudu tuhandele õpilasele.


"Eelnevatel aastatel on populaarsemate rühmade kohad  broneeritud mõne esimese minuti jooksul ja ülejäänud paari esimese päevaga," rääkis Väli. "Rühmade populaarsus oleneb asukohast, pakutavast tööst ja sageli ka rühmajuhist. Väga populaarsed on linnaosade rühmad, sest sinna võetakse alates 13.  eluaastast. Soovijaid on seal alati mitu korda rohkem kui kohti."


Tallinna linnaosad ongi rühmade suurimaks tööandjaks, pakkudes põhikooli noortele peamiselt heakorratöid. Lisaks linnaosadele teeb malev koostööd umbes 40 eraettevõttega. Neist on suurimaks tööandjaks Circle K Eesti AS, mis palkab suvel endale appi ligi sada malevlast.


Hiljem oma ametis vähem muret


Tegelikult saavad Tallinna õpilased malevas osaleda kõikjal üle Eesti. Pärnumaal tegutsev Ranna Rantšo on üks neist paikadest, mis pealinna noortele tööd pakub. Selle perenaise Ande Baikovi sõnul on nende pere liikmed linnalastele justkui tööõpetuse õpetajad. "Väga vähe on talusid, mis pakuvad malevlastele päris ehedat maatööd," nentis ta. "Linnalapsed on talutöödest ja loomadest väga kaugel ning neil ei oleks võimalust selle kõigega üldse kokku puutuda, kui meie ettevõtjad neile tööd ei paku. Meie rantšo rühmad täituvad ülikiiresti ja see näitab, et oleme noorte seas populaarsed. Osa malevlasi on töötanud rantšos mitmeid aastaid. Maleva kokkutulekutel on Ranna Rantšo rühmad olnud eesotsas ja ka võitnud. See tähendab, et noored kasvavad meil väga kokku ja on ühtsed."


Enamik noori, kes malevasse tulevad, ei ole varem maatööga kokku puutunud. "Trend on kahjuks selline, et tänased noored on justkui vaikimisi pandud kuni ülikooli lõpetamiseni tegelema tubaste asjadega," tõdes Väli. "Alles pärast seda hakatakse neid reaalselt väärtuste loomise protsessi kaasama ja tööturul aktsepteerima. Siis on aga hilja, sest kuni selle ajani on noorte elus väga vähe liikumist, käelisi oskusi arendavat tegevust ning töökasvatust. Siit tulenevad ka mitmed hilisemad probleemid tööturul."


Suurem valik tööd


Palju aastaid pakuti malevlastele tööd maasikakorjamisel, kuid aasta-aastalt on seda vähemaks jäänud ja asemele on tulnud heakorratööd mõisates, turismiettevõtetes ja suurtaludes. Baikovi sõnul teevad noored füüsilist tööd rõõmuga. "Nad aitavad meil aedu teha, ehitavad, lõhuvad puid, lõikavad võsa ning viskavad ka sõnnikut, mida me spetsiaalselt selleks lauta jätame," rääkis ta. "Oleme malevlastega viimastel aastatel väga hästi rahule jäänud, sest noored juba teavad, et meil ei lööda lulli, vaid tehakse tõsist tööd."


Väli kinnitas, et malevanoorte tööle võtmine on ka tööpakkujatele kasulik: "Ühelt poolt saavad tööandjad endale abilisi, teisalt annavad nad tohutu panuse noorte arengusse ja ühiskondlike trendide muutmisse. Samas on tööandjate leidmine maleva vedajate jaoks kõige raskem osa. Suurepärane, et meil ikka leidub ettevõtjaid, kes pakuvad noortele töötamisvõimalusi. Tänavu on selles osas tunda väikest muutust, tööandjaid on võib-olla natuke rohkem kui varem."


Ka turismifirmad on õpilasmalevat enda jaoks järjest rohkem avastamas. Malevlasi kaasatakse veel suve suursündmuste ettevalmistusse ja teenindusse. Kõige looduslähedasem tegevus on sel aastal soode taastamine koos Eestimaa Looduse Fondiga.

 

Kes ees, see sees


• 13-19-aastased Tallinna noored saavad end õpilasmalevasse registreerida tänavugi – kirjapanek algab 2. mail kell 15 veebiaadressil www.malev.ee . Samal aadressil saab tutvuda malevarühmade nimekirjaga, tööga, tööajaga, tööandjaga jne. Kindlasti tuleks tutvuda ka registreerimise meelespeaga.


• Kuna malevasse tahtjaid on väga palju, käib sinna registreerimine kiiruse peale – kes ees, see sees. Seetõttu tasub noortel varakult välja otsida sobiv rühm ja ka varuvariandid. Samuti tuleb valmis olla motivatsiooniküsimustiku täitmiseks.


• Kõikide registreerunute andmed salvestuvad SA Õpilasmalev andmebaasis. Kui juhtub, et noor kohe soovitud rühma ei pääsenud, võetakse kohtade vabanemise korral temaga ühendust.


• Gümnaasiumiealisele tööpäev kestab malevas kuus tundi.


• Malevlaste tunnipalk jääb üldjuhul 3,21 ja 3,5 euro vahele.

Laadimine...Laadimine...