Ossinovski kaitses oma alkoholipoliitikat

Tervise- ja tööminister Jevgenis Ossinovski kaitses oma poliitikat alkoholitarbimise vähendamiseks, millega kaasnenud aktsiisitõusude tõttu maksumaksjate liit ta tänavuseks maksumaksja vaenlaseks nimetas.

Pilt: Scanpix

Ossinovski kaitses oma alkoholipoliitikat (1)

Tervise- ja tööminister Jevgenis Ossinovski kaitses oma poliitikat alkoholitarbimise vähendamiseks, millega kaasnenud aktsiisitõusude tõttu maksumaksjate liit ta tänavuseks maksumaksja vaenlaseks nimetas.

"Keerukad reformid peavadki tekitama elavat arutelu ning neid saadab alati ka teravdatud kriitika. Nii nimetati 2001. aastal maksumaksja vaenlaseks Eiki Nestor, sest pani aluse universaalsele töötuskindlustuse süsteemile. Siis öeldi selle kohta paha-paha, täna ei kujuta me Eestit selleta ette. Masu ajal oleks ilma selleta terendanud Eestil ees sotsiaalne katastroof," kirjutas Ossinovski kolmapäeval sotsiaalmeedias.

"2014. aastal sai vaenlaseks Jürgen Ligi, kuna viis riigikokku mõistliku plaani piirata laiaulatuslikke käibemaksuvargusi. Järgnevatel aastatel ongi selle tulemusena käibemaksu kümnete miljonite võrra enam laekunud," jätkas minister ning lisas: "Näib, et maksumaksja liit kaitseb hoopis maksu mittemaksjaid."

"Ma mõistan, et need, kelle elus mängib alkohol nii olulist rolli, et nad on valmis selle järele mitmeid tunde sõitma, on pahased. Säästa on võimalik ka siinsamas Eestis: juues poole vähem, säästad viinapudelilt 3 eurot rohkem kui Lätti minnes," märkis Ossinovski. "Teame muidugi, et kümned tuhanded inimesed pole selleks tõsimeeli iseseisvalt võimelised ja neile tuleb riik appi," kirjutas ta ning isas oma postitusse lingi Tervise Arengu Instituudi kodulehe alkoholist tulenevate kahjude vähendamise programmile "Kainem ja tervem Eesti".

"Ärahoitud õnnetusi on raske väärtustada ja rahas mõõta, aga faktid räägivad enda eest. Võrreldes üle-eelmise aastaga, suri mullu alkoholisurma enam kui poolsada inimest vähem ning 738 inimest jäi alkoholijoobes päti ohvriks langemata. Usun, et nemad võivad riigi alkoholipoliitikale vaadata teise pilguga," kirjutas tervise- ja tööminister.

"Lõpetuseks, kui tahta näha 23 miljoni euro suuruses alalaekumist tragöödiana, mille eest teenetemärki anda, siis pean tunnistama, et paraku ei ole ma siin vääriline kandidaat. Esiteks seetõttu, et aktsiisipoliitika on rahandusministri, mitte terviseministri vastutusala," märkis Ossinovski ning lisas, et alkoholireklaami piiramise ja alaealiste kontrollostude seadustamise eest võtab ta vastutuse täielikult endale.

"Teiseks, alalaekumisest moodustab valdava osa kange alkoholi aktsiisi prognoositust suurem piirikaubandus ning vastavad otsused tehti aastal 2014 ja 2015 Jürgen Ligi ja Taavi Rõivase eestvõttel. Mina toetasin laugemat aktsiisitõusu. Tänane valitsus on kange alkoholi aktsiisitõusu hoopis leevendanud," lisas minister.

"Seadusemuudatused jõustuvad tänavu 1. juulil, osa sätteid jõustub 2019. aasta 1. jaanuaril," lõpetas Ossinovski.

Eesti Maksumaksjate Liit (EML) kuulutas kolmapäeval 2017. aasta maksumaksja sõbraks president Kersti Kaljulaidi ja maksumaksja vaenlaseks tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...