OTSE: Fookuses on erakorraline meditsiin

"Ideaalis peaksid EMO-sse jõudma vaid raskes üldseisundis patsiendid, kes tuuakse meile kiirabi, reanimobiili või helikopteriga," leiab Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novaki. Vaata Pealinna otseülekandena 12. erakorralise meditsiini kevadkonverentsi. Fookuses erakorralise meditsiini osakondade (EMO) ülerahvastatus, kõrgema etapi haiglate võimalused raskes üldseisundis patsientide ravimisel ning aktiivsel vaba aja veetmisel varitsevad terviseohud.

Pilt: Scanpix

OTSE: Fookuses on erakorraline meditsiin

"Ideaalis peaksid EMO-sse jõudma vaid raskes üldseisundis patsiendid, kes tuuakse meile kiirabi, reanimobiili või helikopteriga," leiab Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novaki. Vaata Pealinna otseülekandena 12. erakorralise meditsiini kevadkonverentsi. Fookuses erakorralise meditsiini osakondade (EMO) ülerahvastatus, kõrgema etapi haiglate võimalused raskes üldseisundis patsientide ravimisel ning aktiivsel vaba aja veetmisel varitsevad terviseohud.

Täna algusega 11.00 toimub Swissôtel Tallinna konverentsikeskuses 12. erakorralise meditsiini kevadkonverents. Fookuses on erakorralise meditsiini osakondade (EMO) ülerahvastatus, kõrgema etapi haiglate võimalused raskes üldseisundis patsientide ravimisel ning aktiivsel vaba aja veetmisel varitsevad terviseohud.

 

Esmakordselt toimuvad konverentsil praktilised töötoad, kus erakorralise meditsiini spetsialistid saavad enda oskusi lihvida.

Millal perearstile, millal EMOsse – kas mõtleme ühtmoodi? 

Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novaki sõnul on erakorralise meditsiini osakondade ülerahvastatus endiselt teravaks probleemiks. "Ideaalis peaksid EMO-sse jõudma vaid raskes üldseisundis patsiendid, kes tuuakse meile kiirabi, reanimobiili või helikopteriga," nentis dr Novak.

Milline on hetkeolukord ja kas lähiajal on erakorralise meditsiini süsteemis oodata muudatusi, arutlevad konverentsil erakorralise meditsiini eksperdid. Teemat käsitletakse mitmekülgselt ja erinevate vaatenurkade alt - ettekannetega esinevad nii Regionaalhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikumi, Tallinna Kiirabi kui ka perearstikeskuse esindajad.

Raskes üldseisundis patsient peab kiiresti jõudma traumakeskusesse

Teiseks oluliseks fookusteemaks on raskes üldseisundis patsientide ravi. "Kriitilises seisundis inimese ellujäämisvõimalusi suurendab tunduvalt võimalikult kiire jõudmine kõrgema etapi keskusesse, Eestis vastavalt Regionaalhaiglasse või Tartu Ülikooli Kliinikumi," rõhutab Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja dr Arkadi Popov.

Dr Popovi sõnul on just regionaalhaiglates välja arendatud vastavad oskused raske trauma käsitlemiseks, selle nimel toimuvad pidevad koolitused ja treeningud. Teiste ettekannete hulgas saab kuulata tunnustatud traumakirurg prof Peep Talvingu käsitlust raske trauma ravist raseduse ajal, raske südamehaigusega patsiendi kirurgilistest ravivõimalustest ja südamesiirdamisest räägib südamekirurg dr Günter Taal.

Aktiivse eluviisiga kaasnevad ohud, ära torma eluga võidu

Kolmandas teemaplokis keskendutakse aktiivse eluviisiga seotud terviseriskidele ning lähenevat suvehooaega silmas pidades ujumise ja sukeldumisega seotud ohtudele. "Aktiivselt vaba aega veetes unustame sageli ohud ära, kindlasti tuleks olla ettevaatlikum ja mõelda ohutustehnikale. Lõputu eneseületamine ei tohiks olla eesmärk," ütles Regionaalhaigla anestesioloogiakliiniku juhataja dr Valdo Toome. Terviserikke korral peaksid kõrvalseisjad oskama kiiresti reageerida ja abi anda, see võib päästa elu.

Konverentsi moderaatoriteks on dr Vassili Novak, dr Ago Kõrgvee, dr Valdo Toome, dr Kuido Nõmm, dr Arkadi Popov, dr Raul Adlas. Erakorralise meditsiini kevadkonverents on suurim erakorralist meditsiini käsitlev üritus Eestis. Konverentsi korraldaja on Põhja-Eesti Regionaalhaigla.

KONVERENTSI KAVA

Fookuses on erakorraline meditsiin

I osa
Moderaatorid: Ago Kõrgvee, Vassili Novak

11.00–11.20 Mis on muutumas hädaabikutsete töötluses? Raul Adlas, MD Tallinna Kiirabi

11.20–11.35 Millal perearstile, millal EMOsse – kas mõtleme ühtmoodi? Vassili Novak, MD Põhja-Eesti Regionaalhaigla

11.35–11.55 Tänase EMO homsed väljakutsed. Kuido Nõmm, MD Tartu Ülikooli Kliinikum

11.55–12.15 Meeskonna dünaamika erakorralises meditsiinis. Tanel Lepik, MD Põhja-Eesti Regionaalhaigla

12.15–12.30 Kas pereõde on sekretär või oma eriala spetsialist? Kerli Kaskla, RN Kivimäe Perearstikeskus OÜ

12.30–13.30 Lõuna

II osa

Moderaatorid: Valdo Toome, Kuido Nõmm

13.30–13.50 Raske trauma raseduse ajal. Prof Peep Talving, MD, PhD, FACS Põhja-Eesti Regionaalhaigla

13.50–14.05 Mida teha silmatrauma ja retrobulbaarse hemorraagia korral? Inger Noor, MD Ida-Tallinna Keskhaigla

14.05–14.20 Kas kõhuvalu korral on täpne haiglaeelne diagnoosimine võimalik? Lilian Lääts, MD Põhja-Eesti Regionaalhaigla

14.20–14.40 Nekrotiseerivad pehmete kudede nakkused. Prof Peep Talving, MD, PhD, FACS Põhja-Eesti Regionaalhaigla

14.40–15.00 Kirurgilise ravi võimalused lõppstaadiumis südamepuudulikkusega haigetele Eestis. Günter Taal, MD Põhja-Eesti Regionaalhaigla

15.00–15.30 Kohvipaus

III osa 

Moderaatorid: Arkadi Popov, Raul Adlas

Harrastusspordiga seotult unustame ohud ära, selles osas tuleks olla ettevaatlikum ja enda tervist kontrollida ja kõrvaltvaatajatena tuleb olla hoolikas kas see lõputu eneseületamine on eesmärk? Ära torma eluga võidu. Valdo Toome

15.30–15.55 Terviseohud sukeldumisel. Allan Ollema, MD Põhja-Eesti Regionaalhaigla

15.55–16.20 Uppunu esmane käsitlus. Severin Puss, MD Põhja-Eesti Regionaalhaigla

16.20–16.35 Piinad paradiisis. Kristel-Liis Põdder, MD Põhja-Eesti Regionaalhaigla

16.35–16.50 Äikese ajal on ohtlik ujuda – kas müüt või tegelikkus? Ivan Pertsev, MD Põhja-Eesti Regionaalhaigla

16.50–17.00 Lõpusõnad

Laadimine...Laadimine...