Ott Lepland: endale tuleb pidevalt uusi väljakutseid esitada

"Mõtlesin alguses, et lähen täispangale ja laulan poola keeles. Võtsin endale juba õpetajagi, kuid pean nentima, et see osutus päris raskeks väljakutseks,"sõnas Andrzej Zaucha nimelisel pop-jazz konkursil 3. koha võitnud Ott Lepland.

Pilt: Scanpix

Ott Lepland: endale tuleb pidevalt uusi väljakutseid esitada

"Mõtlesin alguses, et lähen täispangale ja laulan poola keeles. Võtsin endale juba õpetajagi, kuid pean nentima, et see osutus päris raskeks väljakutseks,"sõnas Andrzej Zaucha nimelisel pop-jazz konkursil 3. koha võitnud Ott Lepland.


"Pakkumine konkursil osaleda tuli täiesti juhuslikult. Poolast tuli küsimus, kas Eestis ei ole ühte sellist pop-jazz lauljat, kes oleks huvitatud osalema rahvusvahelisel konkursil," sõnas Andrzej Zaucha nimelisel pop-jazz konkursil 3. koha võitnud Ott Lepland.

Lepland rääkis Vikerraadio saates "Vikerhommik", et mõtles enne tükk aega, kui otsustas konkursil osaleda. "Mõtlesin, et mis mul ikka kaotada. Läksin kohale, mõtlesin, et ei hakka sellest mingit suurt numbrit tegema ega kedagi sellest teavitama. Kui ei saavuta seal midagi, tulen lihtsalt koju tagasi ja elu läheb edasi. Aga kuna kõrges konkurentsis otsustati mulle ikkagi anda auväärne 3. koht otsustasin, et seda tuleb ikka Eesti publikuga jagada. Olen väga rahul, et seal käisin."

Leplandi selgitusel oli konkursi näol tegemist Poola tuntud laulukirja Andrzej Zaucha nimelise pop-jazz lauljate festivaliga. "Konkurss oli esimest aastat rahvusvaheline. Lisaks minule oli lauljaid Lätist, Leedust, Valgevenest. Finalistid, kes koos minuga võistlesid, olid omakorda mingisuguse konkursi läbinud. Minu osalemise otsustasid nad selle põhjal, et vaatasid minu lauluesituste videoid ning leidsid, et kvalifitseerun finaali. Niimoodi ta läks," selgitas Lepland. "Repertuaar, mida konkursil esitada tuli, oli Andrzej Zaucha repertuaar, kas tema originaallooming või kaver. Mõtlesin alguses, et lähen täispangale ja laulan poola keeles. Võtsin endale juba õpetajagi, kuid pean nentima, et see osutus päris raskeks väljakutseks."
"Olnuks rohkem aega, teinuks seda hea meelega. Olin siis ikka  tingimustele vastavalt sunnitud loo ümbervahetama kaveriks. Minu esitatud laul on üks Ameerikamaalt pärit imeilus pala "Georgia On My Mind," laiemale maailma kõige rohkem tuntud  Ray Charlesi esituses. Andrzej Zaucha versioon on Poolas ka tohutult populaarne. Minu suureks üllatuseks premeerisid nad minu esitust  3.kohaga. Võidulood olid poolakeelsed, mina olin rahvusvahelisest seltskonnast ainus, kellele auhind anti. Usun, et konkursi eesmärk oli ka sellest, et võidunumber oleks poolakeelne, et võitja oleks poolakas. Seda oli kuidagi tunda," kinnitas laulja.

Eurovisooni tänavune võidulugu meeldis Leplandile tohutult. "See läks kuidagi väga hinge. Vaadates seda lugu tekkis jälle kuidagi selline tunne, et oh, kõik ei ole sellel konkursil veel kadunud. Minus tekitas küll mõtteid sel konkursil taas osaleda. Mis seal salata, ei saa välistada, et ma tulevikus proovin võib olla uuesti."

Küsimusele, kas kümnendi vahetus on laulja jaoks tema elus märgiline, vastas Lepland järgnevalt: "Ega ma selline suur sünnipäevade tähistaja või pidepunktide määraja ole. Minu jaoks oli eile selline suhteliselt neutraalne päev, lihtsalt selle vahega, et tuli väga palju sõnumeid, kõnesid ja igasuguseid kirju postkasti õnnitlustega. Olen selle üle väga tänulik! Suur kummardus ja aitäh kõigile, kes mind meeles pidasid. Usun, et 30ndad eluaastad on pigem natuke rohkem sellised, kus on veel noorust piisavalt ja samas ka natukene elukogemust. Oled oma otsustes natuke ratsionaalsem, kaalutletum ja võib olla ei rutta asjadesse sisse n-ö nii läbimõtlematult kui varem. Pilt teekonnast, kus soovin sammuda kas või musikaalselt, on saanud märksa selgemaks. Ma ei ole seadnud endale pidepunktiks, et 40 aastaselt peab olema oma maja või 50 aastaselt maakodu . Katsun ikka pidevalt ennast arendada ja esitada endale uusi väljakutseid, mitte jääda mugavustsooni seisma. Mugavustsoon on üks paha asi, mingil määral on see tagasiminek."

Lepland nentis, et on end mugavustsoonist leidnud küll. "Kuskil aasta aega tagasi oligi see moment, kus tundsin, et kuidagi liiga turvaline on kõik. Esinemisi on piisavalt, lähed teed oma asja võimalikult hästi ja korralikult ära, võtad asja tõsiselt, aga samas võiks püüelda rohkema poole. Ennast rohkem arendada  ja eelkõige iseendale rohkemat pakkuda. Viimase aastaga olen katsunud seda ka teha ja loodan, et see on mingil määral ka õnnestunud."

"Panin pea aasta tagasi enda jaoks paika ja lõpetasin alkoholi tarbimise täielikult. Peale jaanipäeva saabki juba aasta aega täis. Võtsingi eesmärgiks aasta, et teen korralikult sporti, katsun ennast musikaalselt, füüsiliselt ja vaimselt, et tulla igapäevasest rutiinist välja. Ütleme nii, et asjad on hakanud peale seda n-ö jooksma, mingid asjad on läinud elus paika, mis varem olid paigast ära. Kas või näiteks muusikaline küsimus. Avastasin enda jaoks, et enda looming ja enda kirjutatud muusika on minu jaoks ikkagi see kõige õigem tee. Üks huvitav uus asi on see, et olen kokku pannud akustilise neljahäälse vokaalinstrumentaalansambli. Mängin ise klaverit ja laulan, tädipoeg mängib kitarri ja laulab ning veel on kaks taustalauljat tüdrukut," rääkis Lepland. "Teeme praegu päris palju proove, oleme ette võtnud minu lood ja teinud neist kolme-neljahäälsed seaded. Minu meelest Eestis sellist asja väga ei tehta, et kombineeritakse mitmehäälset vokaalmuusikat pop-muusikaga. Minu jaoks on see uus ja huvitav väljakutse. Pühapäeval ongi meil Hiiumaal juba esimene kontsert. Ootan seda suure huviga. Loodan sellest head asja, oleme kõik õhinas. Töö, mida teinud oleme, on päris raske. Ühe loo ümberseadmine neljale inimesele võtab aega oma kolm tundi, aga vaikselt on kava koos ja põnevus sees."
 

Laadimine...Laadimine...