OTT LEPLAND: Pillimäng õpetab lastele kohusetunnet ja avab uksi

"Kõige tähtsam on ikkagi rahva armastus, kuigi ka igasugused auhinnad on toredad. Olen tänulik tunnustuse eest, mida olen inimestelt saanud," ütleb laulja Ott Lepland, kes aitab nüüd ise teisi, lüües kaasa lastele pillide jaoks raha koguvas kampaanias. "Pillimäng õpetab lastele distsipliini, järjepidevust ja kohusetunnet," leiab Lepland.

Pilt: Scanpix

OTT LEPLAND: Pillimäng õpetab lastele kohusetunnet ja avab uksi

Triin Oja

"Kõige tähtsam on ikkagi rahva armastus, kuigi ka igasugused auhinnad on toredad. Olen tänulik tunnustuse eest, mida olen inimestelt saanud," ütleb laulja Ott Lepland, kes aitab nüüd ise teisi, lüües kaasa lastele pillide jaoks raha koguvas kampaanias. "Pillimäng õpetab lastele distsipliini, järjepidevust ja kohusetunnet," leiab Lepland.

Laulja Ott Lepland aitab kampaania "Igale lapsele oma pill" raames lastele muusikariistade ostmiseks raha koguda. Pillid lähevad Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul lasteasutustele kingituseks. Pealinn tegi tuntud trubaduuriga intervjuu.

Miks otsustasid võtta vabatahtliku tasuta projekti "Igale lapsele oma pill" eestkõneleja rolli?

Kui osalemiseks ettepanek tehti, siis ma üldse ei kõhelnud. See projekt on väga tunnustust vääriv ja mul on suur au, et minu poole pöörduti. Mis inimene ma oleks, kui aitamisest ära ütleksin? Ma pigem tunnen, et minu kohustus on propageerida muusikalist arengut, eriti noorte seas. Mul on selle üle ainult hea meel.

Kui oluline on laste muusikahariduse toetamine? Kas koolides ja lasteaedades peaks ka muusikatunde rohkem olema? 

Minu meelest on see äärmiselt oluline, sest tegelikult on ju pillimäng ja üldse muusika väljendusviis, täpselt samamoodi nagu on joonistamine või kirjutamine. Need on elementaarsed oskused. Ma ei ütleks, et tänapäeva Eesti koolides muusikat vähe on, aga muusikat võiks alati rohkem olla. Mida rohkem lapsi ja noori varakult oma väljendusviisi muusika kaudu leiavad, seda parem.

Kas varakult muusikaga alustamine annab ka edaspidises elus eelise või muudab lapse suisa paremaks inimeseks?

Mina olen täiesti seda meelt. Pillimänguõpingud õpetavad distsipliini, järjepidevust ja kohusetunnet. Pilli harjutamine on ikkagi kohustus, kui sa oled need õpingud ette võtnud, siis selleks, et koolis edasi jõuda, pead ju ka pilli harjutama.

Kindlasti on muusika üks viise, kuidas oma emotsioone väljendada ja ennast välja elada. Kui perekonnas ei ole muusikainimesi, siis oleks väga tore, kui lapsel avaneks lasteaias või koolis muusikaga tegelemise võimalus. Kindlasti avab varajane muusikaga kokkupuutumine lapse ees, kes muidu kunagi muusikaga ei tegeleks, mingisuguse ukse.

Kuidas sa ise muusikaga tegelema hakkasid?

Esimesed muusikaõpingud, mida mäletan, algasid, kui olin kuuene-seitsmene. Kõige esimene muusikaõpetaja oli minu ema, kuna ta on ise ka muusikapedagoog. Nii olengi väiksest saati muusika keskel olnud. Ema hakkas mulle alguses ise klaverit õpetama, aga emaga hakkavad lapsed ikka jonnima. Niisiis otsustas ema ühel hetkel, et astub kõrvale ja määrab poisile uue klaveriõpetaja. Siis proovis mu ristiema Siiri Siimer mind õpetada, aga sellega läks ka, nagu ta läks. Kuskil kümnendast eluaastast läksin lastemuusikakooli. Ma ise tunnen, et pillimäng on mulle palju andnud ja ka tohutult palju õpetanud.

Kuidas teha nii, et lapsed muusika juurde püsima jääks? Paljud käivad küll väiksena kas pillimängu õppimas või laulukooris, aga teismeliseeas jäetakse muusikahobi maha. Kas mõnes eas peaks ka natuke sundima, et laps pärast ei kahetseks?

Ma arvan, et see võiks jääda vanema otsustada. Mina olen seda meelt, et kui vanem või muusika- või pilliõpetaja näeb, et laps või noor on tõeliselt andekas sellel alal, siis peaks teda natuke takka ka sundima. Kui teismeeas lööb välja see, et ikkagi ei taha muusikaga tegeleda ja elutee suunab kuhugi mujale, siis võiks jätta pillimängu pigem vabatahtlikuks.

Ega mina ka ei viitsinud teismelisena klaverit harjutada, hea meelega oleks poistega jalgpalli tagunud. Aga ema nägi minus potentsiaali, klaveriõpetaja samamoodi – et sellest poisist võib kunagi tulevikus muusika alal asja saada. Ja sellepärast nad mõlemad mind tagant utsitasid. Väga palju oleneb ka ju sellest, mis erialal vanem ise töötab ja kui teadlik ta muusikavaldkonnas on.

Mida peaks riik tegema, et andekaid, kuid vähekindlustatud peredest lapsi toetada? Muusikakoolid ja ringid on kohati väga kallid ja pillid veel kallimad.

Arvan, et sellised projektid nagu "Igale lapsele oma pill" on kindlasti number üks asjad, mida võiks korraldada. Samamoodi igasugused heategevuslikud kontserdid. Paratamatult tekib olukord, et kõik asutused vajalikku raha ei saa, eks siis peab ka ise aktiivne olema ja käe külge panema.

Kes olid sinu muusikalised eeskujud väiksena? Keda praegustest Eesti ja maailma kuulsustest kõige rohkem fännad? 

Tavaliselt on inimesel nii-öelda lapseea maitse ja täiskasvanuna teised eelistused. Minu maitse on laias laastus jäänud samaks. Juba väiksena kuulasin tõsisemat muusikat Chopinist ja Beethovenist Ella Fitzgeraldi ja Louis Armstrongini välja. Hiljem lisandusid levimuusika suurkujud. Mu suur lemmik on seniajani Elton John. Queeni olen alati kuulanud, Michael Jackson on minu meelest geniaalne artist ja super laulukirjutaja, selline tervik. Eesti muusika suurkujudest meeldib mulle kindlasti Tõnis Mägi, samuti Ivo Linna. Sellised Eesti levimuusika saurused on mulle alati sümpaatsed. Samas tuleb jätkuvalt kõrvad lahti hoida ja olla kursis ka uuema aja muusikaga.

Kas viimase aja noortest eesti lauljatest keegi on kõrva hakanud?

Siin tuleb mängu mitu aspekti. Kas me vaatame vokaalset poolt, laulukirjutamisoskust või lavalist sarmi ja karakterit. Kindlasti on viimasel ajal Eestis pead tõstnud nii mõnigi noor ja sarmikas artist. Kui ma mõnd artisti kuulan või jälgin, siis minu jaoks on alati oluline see, et kas ta ka kirjutab ise muusikat ja kui kirjutab, siis millist. Vanasti oli nii, et laulja kirjutas oma lood ise, aga tänapäeval on hakanud ka maailmamuusikas levima trend, et laulu kirjutab keegi teine, võib-olla ka produtsent, ja laulja lihtsalt laulab selle sisse. Ma julgustakski noori kirjutama rohkem oma muusikat, leidma iseendas helikeelt, mitte ainult minema kindla peale välja, et küll mulle see tuntud laulukirjutaja kirjutab hea laulu.

Mida pead oma karjääri seni suurimaks saavutuseks? 

Mingit konkreetset ajajärku ei tahaks ma välja tuua. Minu kui muusiku jaoks on kõige olulisem inimeste tunnustus, olen tänulik selle eest, mis ma olen seni saanud. Igasugused auhinnad on küll toredad, aga kõige tähtsam on ikkagi rahva armastus.
Tahaks loota, et need nii-öelda suurimad saavutused on alles ees, vanust mul veel nii palju pole, et peaks püünelt maha astuma. Eks ma püüan ka tulevikus areneda ja näidata inimestele uut ja huvitavat külge endast.

Mis on sinu lemmiklaul, mille laulmisest ära ei tüdine?

Ma ei olegi niimoodi mõelnud, konkreetset ühte lemmikut on väga raske välja tuua. Pigem meeldivad mulle sellised võib-olla pateetilisemad ja paatoslikumad lood, kus saab näidata oma vokaalset võimekust, ja lood, millel on tugev sisu ja sõnum. Sellised lood, mis emotsionaalselt puudutavad, mulle meeldivad. Neid lugusid on päris palju, kõiki ei jõua siin välja tuua.

Millal võib oodata sinu järgmist plaati?

Eks me siin vaikselt selle materjaliga tegeleme. Ei tahaks veel seda saladuseloori kergitada, aga lähikuudel saab midagi uut ja huvitavat kuulda küll.
--------------------------------
Aita lastele Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks pille osta!

Tänavu saavad kampaania "Igale lapsele oma pill" raames osta lastele muusikariistu kokku 208 huviõppeasutust ja lasteaeda üle Eesti. 79 lasteaeda saatis taotlusi kokku 509 pilli ostmiseks, ka teisi lasteasutusi arvestades toetatakse 727 uue pilli ostu 232 990 euro väärtuses.
Eelmise ja tänavuse aastaga kokku on lapsed saanud või saamas üle tuhande muusikainstrumendi.
Lasteasutustele mõeldud toetuse taotlemise praegune voor on küll lõppenud, kuid raha kogumine lastele pillide ostmiseks jätkub 2018. aasta lõpuni.
Lastele pillide ostmist saab toetada, helistades toetusnumbrile 900 5505, ostes Piletilevist või Piletimaailmast toetuspileti või andes hoogu konkreetsele pillile aadressil pill.hooandja.ee

Laadimine...Laadimine...