"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Päästeamet manitseb inimesi tuletegemisel ettevaatusele (0)
02. aprill 2017
Scanpix

Ka tänavu on kevad kaasa toonud arvukalt maastikupõlenguid, mis on enamasti alguse saanud inimeste hooletusest – seetõttu manitseb päästeamet inimesi tuletegemisel ohutusnõuetest kinni pidama.

Päästeameti ennetusvaldkonna ekspert Kairet Kõljalg ütles, et ameti senise kogemuse põhjal tõuseb maastikutulekahjude arv aprillis mitu korda. Nii on tänavu 30. märtsi seisuga Eestis olnud juba 111 maastikutulekahju. Näiteks said päästjad möödunud aastal 165 väljakutset põhjusega “lõke-grillimine-prügi”. Aprillis oli see arv juba 700.

“Selliste tulekahjude põhjusteks on enamasti inimeste hooletus grillimisel ja lõkketegemisel, kuid põhjustena ei saa mainimata jätta ka autoaknast välja visatud hõõguvad suitsukonid või maha visatud veel põlevad tikud,” sõnas Kõljalg. “Pisikesest maastikupõlengust võib saada vaid hetkega väga ulatuslik ja traagiliste tagajärgedega põllu- või metsapõleng, millele lõpu panemine võib päästjatel võtta nädalaid. Kulupõlengute tagajärjel on hukkunud inimesi, loomi ja hävinud on ka kodusid.”

Ka sagenevad kevaditi juhused, kus lapsed mängivad lahtise tulega. Viimastel päevadel on sagenenud kulupõlengud kindlates piirkondades nagu näiteks Tallinnas Nõmme, Lasnamäe ja Õismäe – ja seda vahetult peale koolitunde lõppu ehk siis umbes kella kolme paiku päeval. Päästeamet manitseb seetõttu lapsevanemaid rääkima lastega tuleohust ja tulekahjude tagajärgedest.

Kõljalg toonitas, et kulu põletamine on Eestis keelatud. Tuleohutusnõuete eiramine on raskematel juhtudel karistatav kuni 1200-eurose rahatrahviga.

Ka lõkketegemisel manitseb päästeamet inimesi ohutusnõudeid jälgima. Selleks peab lõkkekoht olema hoonetest ohutus kauguses, sest hõõguvad sädemed võivad tuulega lennata hoone peale. Lõke läbimõõduga alla ühe meetri peab olema hoonest kaheksa ja lõke läbimõõduga üle ühe meetri 15 meetri kaugusel.

Lõket tuleb valvata ning hoida selle läheduses kustutusvahendeid. Lõkkekoha ümbrus tuleb puhastada kuivanud taimestikust, okstest ning muust põlevmaterjalist ning see peab olema piiratud kivide või pinnasevalliga. Lõket võib teha vaid nõrga tuulega ning kindlasti ei tohu jätta lõket järelevalveta.

Ka grillides on oluline leida grillile õige asukoht. Nii soovitab amet kasutada puugrilli hoonest viie meetri ja grillsöegrilli kahe meetri kaugusel.

Pärast avaliku grillimiskoha kasutamist tuleb veenduda, et tuhk on täielikult kustunud. Nii on päästjad pidanud kustutama maastikutulekahjusid, mis on alguse saanud grillkarbist maha valatud tuhast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.