Pae promenaadil saavad lapsed ohutult veega mängida

Uus promenaad saab muuhulgas suure platsi, mille omakorda moodustavad mitu väiksemat platsi, ning lisaks mängu- ja spordiväljakud.

Pilt: Lasnamäe linnaosa valitsus

Pae promenaadil saavad lapsed ohutult veega mängida

Urmas Kaldmaa

Uus promenaad saab muuhulgas suure platsi, mille omakorda moodustavad mitu väiksemat platsi, ning lisaks mängu- ja spordiväljakud.

Möödunud kuu viimasel päeval asusid töömehed Lasnamäel rajama Pae promenaadi, millest peab saama lasnamäelastele koht, kus jalutada, pingil istuda, puhata, liikuda, sportida ja mängida. Tulevane 430-meetrine promenaad algab Pae 80 asuva kasiinohoone kõrvalt ja kulgeb korruselamute vahelt Paekaare tänavale.


Eri moodi kivid


"Tulevikus saavad inimesed promenaadil nii jalutada, pingil istuda, lihtsalt vaba aega veeta kui ka õdusat ümbrust nautida," ütles Lasnamäe linnaosa valitsuse linnamajanduse osakonna juhataja Ain Orav. "Pae promenaadi kohal on praegu korrastamata jalakäijate läbikäiguala, kus ei teki kellelgi erilist soovi jalutada. Nüüd see ala korrastatakse, haljastatakse, valgustatakse ja muudetakse esteetilisemaks. Soov on tuua sellele alale elu juurde ja lisada mänguelemente, aga samas ei tohi seal ka liiga palju lärmi tekkida, sest lähedal asuvad elumajad."


Pae 78 ja 80 vaheline lõik kujundatakse suureks platsiks, mille omakorda moodustavad mitu erinevat väiksemat platsi. Sillutis ulatub seal ümbritsevate hoonete sokliteni ja ala liigendamiseks kasutatakse erinevaid sillutiskive. Turuplatsi alale on projekteeritud jalgrattahoidjad.
Promenaadi asfaltbetoonkattega osa algab Pae 76 hoone juurest ja ulatub kuni Paekaare tänavani. Sellel osal on 3,5 m laiune riba reserveeritud kiire liikumise jaoks, et saaks sõita jalgratta, rula jms  vahenditega.


Valmib septembris


Unustatud pole ka spordisõpru ja lapsi. Paekaare 78 juurde rajatakse kummikattega mänguväljak, kuhu paigutatakse pesakiiged ning kujundatakse künkakesed. Pae 40 ja 46 majade juurde rajatakse mänguatraktsioonidena graniitsillutisega lohud, kuhu koguneb kuni 10 cm sügavune vesi. Paekaare 46 juurde tuleb aga kummikattega plats võimlemis- ja sportimisväljaku jaoks.


Promenaadi algusesse ja lõppu paigaldatakse betoonsilindrid, mis täidavad nii ala liigendamise funktsiooni kui ka tõkestavad mootorsõidukitele pääsu promenaadile.


Rajatava promenaadi ruumiline lahendus valmis maastikuarhitektuuri büroos Artes Terrae maastikuarhitektide Heiki Kalbergi, Tanel Breede ja Merle Karro-Kalbergi koostöös.


Abilinnapea Kalle Klandorf ütles, et promenaadi rajamisega paraneb ühtlasi oluliselt piirkonna sotsiaalse suhtluse keskkond ning jalakäijad ja jalgratturid saavad liikumiseks kvaliteetsed teed.


Ehitus läheb maksma 786 000 eurot ning promenaad peab valmima septembris.

 

Priisle parki eri aiakesed


Uude parki tulevad aiakesed väikeseks puhkuseks, piknikuplatsid ja kogukonnaaed, kuhu inimesed saavad oma peenraid teha.


Pae promenaad pole tänavu ainus rajatav lõõgastuskoht. Priisle Maxima tagusel 1,6 ha suurusel platsil käib juba töö, et juuli alguses saaks seal avada Priisle pargi.


"Pargi idee tuli kodanikualgatuse korras MTÜ-lt Lasnaidee," ütles Lasnamäe  linnamajanduse osakonna juhataja Ain Orav. "Nende eestvedamisel korraldati töötuba, kus osalejaid oli kooliõpilastest pensionärideni. Rahva hulgast tuli Priisle pargi kohta väga palju ideid ja suhteliselt väikesele alale kavandati eri asju samuti palju."

Abilinnapea Klandorfi sõnul tulevad parki mänguväljakud eri  vanuses lastele (1-4 a ja 4-12 a), virgestusalad, palliplats, trenažöörid, kõlakoda, eri aiakesed väikseks puhkuseks, piknikuplatsid ja kogukonnaaed, kuhu inimesed saavad oma peenraid teha. Pargi ehitus läheb maksma 1 377 000 eurot ja see peaks valmima 8. juulil.

Laadimine...Laadimine...