Paljassaare jäätmejaam aitab vältida prügi metsa alla viimist

Lähitulevikus peaks jäätmejaamad rajatama inimestele lähemale, et näiteks vana külmkappi või aknaklaasi ei oleks vaja vedada teise linna otsa.

Pilt: Ilja Matusihis

Paljassaare jäätmejaam aitab vältida prügi metsa alla viimist

Urmas Kaldmaa

Lähitulevikus peaks jäätmejaamad rajatama inimestele lähemale, et näiteks vana külmkappi või aknaklaasi ei oleks vaja vedada teise linna otsa.

Üle aasta suletud olnud Paljassaare jäätmejaam avati pärast põhjalikku renoveerimist ja alates 3. maist saavad elanikud sinna taas oma ebatavalisemat prügi viia. Tallinna jäätmekeskuse juhataja Kristjan Mark ütles, et remondi käigus puhastati Paljassaare põik 5 asuv jäätmejaam reostusest, uuendati kontorihoone ja platsi asfalti, ehitati uus piirdeaed ning soetati uued jäätmemahutid liigiti kogutava prügi vastuvõtmiseks. Uuendused läksid maksma ligikaudu 540 000 eurot.

Jäätmejaama hakkab opereerima MTÜ Keskkonnateenused. Kui enne sulgemist tegeldi Paljassaare jäätmejaamas esmajoones ohtlike ja alles seejärel ülejäänud jäätmete käitlemisega, siis nüüd on see samasugune Tallinna jäätmejaam nagu teisedki. Selle erandiga, et esialgu ei võeta Paljassaares vastu just nimelt ohtlikke jäätmeid.

Erinev puhkepäev

"Kahjuks nõuab bürokraatiast läbinärimine ja ohtlike jäätme vastuvõtmiseks õiguse saamine vähemalt pool aastat," selgitas Mark. "Kõigepealt tuleb meil muuta ohtlike jäätmete käitluslitsentsi, mille menetlusaeg on kolm kuud, ja alles pärast  seda saab minna taotlema jäätmeluba, mille menetlusaeg on samuti kolm kuud."

Paljassaare jäätmejaamas võetakse linnaelanikelt piiramatus koguses tasuta vastu vanapaberit ja kartongi, pakendeid, toiduõli ja -rasva, vanametalli, komplektseid elektri- ja elektroonikaseadmeid ning kasutuskõlblikku mööblit. Piiratud koguses saab tasuta üle anda kodumajapidamises tekkinud aia- ja haljastusjäätmeid, kasutuskõlblikke riideid, töötlemata puitu, markeeritud plastijäätmeid, rehve, betooni, eelsorteeritud telliseid, plaate ja keraamikatooteid ja lehtklaasi. Muid jäätmeid ja piirkoguseid ületavaid jäätmekoguseid saab üle anda hinnakirja alusel.

Tasuta saab ära anda näiteks  vanapaberit ja elektroonikat.

Lisaks Paljassaare jäätmejaamale töötavad Tallinnas veel Pärnamäe, Pääsküla ja Rahumäe jäätmejaam, et koguda elanikelt olmejäätmeid, mida ei tohi panna elamute juures olevatesse segajäätmete konteineritesse. Kõigis neis jaamades võetakse jäätmeid vastu ühesuguste põhimõtetega ning kas tasuta või sama hinnaga. Kõik jaamad on avatud tööpäevadel kella 12-20 ja puhkepäevadel 10-18. Ühel päeval nädalas on jäätmejaamad suletud: Paljassaares on selleks päevaks teisipäev, Pääskülas neljapäev ning Pärnamäel ja Rahumäel reede.

Tulekul ka Mustjõe ja Lasnamäe jaamad

Tallinn kulutab Marki andmetel igal aastal üle 300 000 euro, et jäätmejaamad töötaksid ning elanikud saaksid oma liigiti kogutud majapidamisjäätmed tasuta või tegelikust hinnast tunduvalt odavamalt ära anda. "Eesmärk on, et jäätmed ei jõuaks metsa alla," lausus Mark. "Kindlasti ei ole see linnale kasumlik projekt, ja lõputult ei saa linn ka sellesse raha sisse pumbata. Kusagil on piir, millest edasi tuleb elanikel jäätmete äraandmise eest midagi maksta."

Marki sõnul on Tallinnas jäätmejaamade avamisega suur töö ära tehtud, kuid siiski on neid veel liiga vähe. Näiteks Rahumäe ja Pääsküla jäätmejaamas, mida külastatakse kõige rohkem, ootab aia taga sageli pikk rivi autosid. Järgmine uus jäätmejaam on kavas ehitada suhteliselt keset linna ja elurajoonidele lähedale Mustjõe tänavale. Kavas on veel jäätmejaama avamine Lasnamäel Punasel tänaval. Jäätmekava näeb ette jäätmejaama rajamise ka Haabersti linnaossa, kuid seal ei ole selleks sobivat kohta veel leitud.

"Varem arvati, et jäätmejaamad peaksid asuma kusagil linna äärealal," mainis Mark. "Nüüd leiame, et jäätmete äraandmine peab olema võimalikult mugav. Seetõttu tahame need tuua elurajoonide vahetusse lähedusse."

Laadimine...Laadimine...