"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Pärdi muusika paneb pianisti Mustpeade majas tantsima (0)
27. aprill 2015
Scanpix

Lavastaja Dmitri Hartšenko paneb Mustpeade majas pianisti Arvo Pärdi muusika järgi tantsima ja tantsijad omakorda klaverit mängima.

“Seda, et tantsuetendustesse kaasatud pillimehed liikuma pannakse, on ennegi nähtud, aga et tantsijad pilli mängivad, on väga haruldane,” ütles Tallinna filharmoonia produtsent Heili Vaus-Tamm.

Ikoonide sari Mustpeade majas jõuab 30. aprilli kell 19 järjega Arvo Pärdini, sel puhul esitab pianist Auli Lonks koos Tallinna tantsuteatri artistidega Arvo Pärdi klaveriloomingut nii klaveril kui ka tantsulaval. “Üllatus saabub siis, kui selgub, et tantsijad mängivad ka klaverit,” ütles Lonks. “Me kõik ootame väga suure põnevusega, kuidas see välja kukub.”

Palju parimaid teoseid

“Mina teen esimest korda “jala valgeks”, aga tantsijad Dmitri Hartšenko ja Endro Roosimäe on ju enne klaverit õppinud,” lisas Lonks.

Maestro Pärdi juubeli suurejooneliste ja -mõõduliste õhtute puhul on haruldane, et intiimselt kammerlik kontsertetendus hõlmab vaid klaveriteoseid.

Kõlavad maestro loodud “Aliinale”, sonatiin nr 1, “Variatsioonid Ariinuška tervekssaamise puhul”, “Ukuaru valss”, “Für Anna Maria”, “Diagrammid”, sonatiin nr 2, partiita, Pari Intervallo jt palad. “Nüüd juba tundub mullegi, et Arvo Pärdi muusika on tantsimiseks väga hea,” lausus Lonks. “Samas ei peagi sel õhtul keskenduma sellele, kas see muusika on tantsimiseks hea, vaid tuleb kogu kontserti võtta kui tervikut.”

Ebatavaline etendus

Lonks nentis, et koos sünnitavad tants ja muusika hoopis ühe kolmanda asja, mistõttu ei maksagi neid eraldi võtta. “See ei ole mingi tavaline Arvo Pärdi muusika kontsert, seekord on teoksil midagi erilist,” mainis ta. “Tähtis on, kuidas see muusika ja liikumine koos mõjuvad – m ulle tundub, et väga hästi.”

“Ikoonide sarja mõte ju ongi tutvustada klassikaks kujunenud muusikat uuest, isegi ootamatust küljest,” põhjendas Vaus-Tamm ootamatuid lahendusi.

“Pärdi muusikale on ennegi liikumist seatud, selle järgi saab väga hästi tantsida, sest seal on selgelt tunnetatav üks ürgne liikumisviis – kiikumine. Kiigutamist kogeb laps juba emaihus. Pärdi muusikas on üsna palju sellist intervallide vahel kiikumist. Kiigutamine rahustab ja ravib ja viib meid tagasi kõige algsemasse olekusse. Seda on Pärdi muusikas hästi palju.”

Piletid hinnaga 8-12 eurot on müügil Piletilevi müügikohtades.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.