PEALINNA MENÜÜ REEDEL: Kuula neid teemasid Arvamusfestivalil!

Ekspress meedia ning ERR-i lavade arutelusid on võimalik kuulata ka internetist. Õhtu nael on kindlasti presidendikandidaadid vs Pealtnägija kell 19.30!

Pilt: Scanpix

PEALINNA MENÜÜ REEDEL: Kuula neid teemasid Arvamusfestivalil!

Ekspress meedia ning ERR-i lavade arutelusid on võimalik kuulata ka internetist. Õhtu nael on kindlasti presidendikandidaadid vs Pealtnägija kell 19.30!

Ekspress Meedia ala:


13.00
HETKEL KUUM! Kas rumalatelt tuleks võim ära võtta?
Päevalehe ja Delfi arvamustoimetus ei saa oma paneeli teemat liialt ettereklaamida: siin on jutuks need teemad, mis just augusti keskel meelt põletavad. Brexit. Trump. Populistid. Need kõik on valikud, mida rahva enamus esmapilgul langetada ei tohiks, sest mõistuse hääl ei luba. Ometi on reaalsus, et väheinformeeritud inimesed langetavad otsuseid, mis saadavad terved ühiskonnad aastakümneteks määramatusse. On see demokraatia lõpp? Mida teha, et haritud eliit ikkagi võimule jääks – või peakski ta oma juhtrolli loovutama? Või näeme hoopis uue demokraatia koidikut?
Arutlevad sotsioloog Ahto Lobjakas, politoloog ning Keskerakonna peasekretär Oudekki Loone ning kirjanik Olev Remsu.

14.15
Delfi veebiajakirjade arutelu: "Õnn ja kärgpere"
Paneeldiskussioon järgmistel teemadel: Eesti inimese arusaam õnnest ja kärgperendus lugude kaudu elust enesest. Õnnetest (saab mõõta oma õnne taset praeguses eluhetkes ning teha paberil "õnneratast"). Eve Kallaste (perejalaps.ee) - kuidas kasvatada õnnelikku last, sisemine õnn ja areng. Einar Ellermaa - tänapäeva peresuhetest (kas õnn peresuhtes on võimalik), mis jääb peredes ja suhetes õnnest puudu (elukogenud lugejate põhjal). Katrin Saali Saul - teadusuuringu kokkuvõte, mis kirjeldab lahutuse läbielanud laste õnnetunnetust hilisemas elus ning arutelus osalemisel suhted, lapsed, isiklik ja pereõnn, seosed.

 

ERR-i ala

19:30-21:00
"Pealtnägija" versus presidendikandidaadid
Reede õhtu nael Arvamusfestivalil on presidendikandidaatide debatt. Verbaalsed mõõgad ristavad Siim Kallas, Mailis Reps, Eiki Nestor, Allar Jõks ja Mart Helme. Eeldatavasti niigi tulist mõõduvõttu presidendiralli favoriitide vahel ergutab Mihkel Kärmas ja seda kantakse üle otse nii ETV kanalil kui veebis. Kui õnn naeratab, on ka Sinul võimalik esitada küsimus otse tulevasele presidendile ja mõjutada kasvõi pisut seda, kes on Eesti riigi pea järgmised viis aastat!

 

ERAKONDADE ALA
14:00-15:30
Et elekter oleks, vaesus kaoks ja mets jääks
Märksõnad: metsade üleraie, põlevkivi, päike, tuul, ühistud, kliimamuutus

Parlamendiväliste erakondade telk erakondade ala
13.30-15.00
Kahaneva rahva võimalus kasvada - sünd, surm ja ränne.
Märksõnad: sünnitoetused, tagasi kodumaale, migratsioon, pagulased, islam

17.30-19.00
Valitsus kui vaesuse sünnitaja.
Märksõnad: tulumaks, palgavaesus, valed riiklikud investeeringud, euro

Riigi potentsiaali ala
13.00-14.30
Määratlemata kodakondsusega inimesed – peavalu või kasutamata potentsiaal?
Eestis on üle 80 000 inimese, kelle kodakondsus on määratlemata. Nad on sündinud Eestis või elanud siin aastakümneid: loonud pere, saanud hariduse ja leidnud töö, kuid jäänud kõrvale potentsiaalist, mida annab kodanikuks olemine. Neil on vähem võimalusi osaleda ühiskonnaelus: puudub õigus töötada riigiametis ning osaleda riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimistel. Paljude määratlemata kodakondsusega inimeste arvates ei ole neil riigiga dialoogi, mistõttu nad kahtlevad, kas Eesti riik on neist kui oma kodanikest huvitatud. Mida ütleb määratlemata kodakondsusega inimeste suur arv Eesti ühiskonna kohta? Kas vähene dialoog riigiga on ainult määratlemata kodakondsusega inimeste mure või on see märk kogu ühiskonna kasutamata potentsiaalist?

Terve elu ala
18:00-19:30
Uimastipoliitika: mida tehakse Eestis ja mida mujal?
Uimastite tarvitamine ja uimastipoliitika mõjutavad ühiskonda tervikuna, kuid uimastid puudutavad meid kõiki, otseselt või kaudselt. Kuigi kanepiga katsetamine on Eesti noorte seas stabiliseerumas ning uimastisurmad on kolme aastaga vähenenud poole võrra, on Eesti endiselt nimetatud näitajate poolest Euroopas esirinnas. Arutelul räägime sellest, mida on Eestis siiamaani tehtud, et uimastite tarvitamisega seonduvaid kahjusid vähendada ning millised on tulevikuplaanid. Kas planeeritavad muudatused viivad loodetud eesmärkideni ning millised on suurimad väljakutsed? Lisaks tuleb juttu ka sellest, millised on teiste riikide kogemused uimastiprobleemi lahendamisega ning mida saame meie sellest õppida. Omavahel vahetavad mõtteid kodanikuaktivist Siim Tuisk, Pelgulinna kogukonna eestkõneleja Marko Vaik ning Tervise Arengu Instituudi nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova. Arutelu modereerib Siseministeeriumi korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakonna nõunik Ain Peil.

Tööeluala
16.00-17.30
Kas tööd on või ei ole?
Kas tööd siis ikkagi on või ei ole? Töökohad ja tööjõud asuvad Eesti eri paigus. Arutame, kas Eesti on väike või suur ning mis vajab muutmist, et viia kokku nõudlus ehk inimesed ja pakkumine ehk töökohad. Arutelus osalevad töötukassa Ida-Virumaa osakonna juhataja Anneki Teelahk, töötukassa Tallinna ja Harjumaa osakonna juhataja Siim Sarapuu ja Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar. Vestlust veab Postimehe majandustoimetuse juhataja Liis Kängsepp.

Laadimine...Laadimine...