Peapiiskop Viilma kohtus Türgis oikumeenilise patriarhi Bartolomeusiga

Luterliku Maailmaliidu (LML) asepresident Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma kohtus täna Istanbulis oikumeenilise patriarhaadi peakorteris Istanbulis patriarh Bartolomeusiga.

Pilt: Scanpix
Eesti

Peapiiskop Viilma kohtus Türgis oikumeenilise patriarhi Bartolomeusiga

Luterliku Maailmaliidu (LML) asepresident Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma kohtus täna Istanbulis oikumeenilise patriarhaadi peakorteris Istanbulis patriarh Bartolomeusiga.

Lisaks peapiiskop Urmas Viilmale osalesid kohtumisel LML-i president Nigeeria Luterliku Kiriku peapiiskop Filibus Musa, liidu peasekretär õpetaja Martin Junge, oikumeeniliste suhete sekretär EELK vikaarõpetaja Anne Burghard ja LML-i kommunikatsioonijuht õpetaja Arni Danielsson, vahendas BNS peapiiskopi kantselei teadet.

Kohtumisel räägiti õigeusklikke esindava oikumeenilise patriarhaadi ja luterlasi esindava maailmaliidu vahelisest teoloogilisest dialoogist kirikute ühtsuse küsimuses, mis algas 37 aastat tagasi. Konstantinoopoli peapiiskop ja oikumeeniline patriarh Bartolomeus meenutas kohtumisel peapiiskop Viilmaga muuhulgas oma teist külaskäiku Eestisse president Toomas Hendrik Ilvese kutsel 2013. aastal, mil Tallinna piiskoplikus toomkirikus toimus ka patriarh Bartolomeusi kohtumine tollase EELK peapiiskopi Andres Põderi ja EELK kirikuvalitsusega. 

Viilma tänas patriarhi omalt poolt toetuse eest luteri ja õigeusu vaimulike ühisele teoloogilisele ettevalmistusele EELK-le kuuluvas erakõrgkoolis, EELK usuteaduse instituudis. Kahe erineva kirikliku traditsiooniga kiriku vaimulike ettevalmistamine ühises kõrgkoolis on väga erandliku praktikana heaks eeskujuks teistele maailma kirikutele. Sarnast sisulist ja vennalikku koostööd nagu Eestis EELK ja Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) vahel toimub peapiiskopi kantselei kinnitusel vaid üksikutes riikides. 

LML-i juhtide neli päeva kestev visiit jätkub pühapäeval ja esmaspäeval ajalooliste kloostrite külastusega, ühiste palvuste ja nõupidamistega, kus kõne all on kirikutevahelise dialoogi jätkumine ja läbirääkimisdelegatsioonide uuendamine, et jõuda dialoogiga konkreetsete üksteisemõistmist kinnitavate tulemusteni. Teemad, millele tulevikus enim tähelepanu soovitakse pöörata, on keskkonna- ning loodushoiuküsimused, seal hulgas kliimasoojenemine, tagakiusatud kristlaste olukord Süürias ja mujal Lähis-Idas ning inimõiguste ja inimväärikuse küsimused kogu maailmas ning kirikute roll nende õiguste eest seismisel.

Oikumeeniline patriarh Bartolomeus, kes otsustas toetada 1996. aastal Eesti-Apostlik Õigeusu Kiriku taastamist ja autonoomia tunnustamist Eestis, on tuntud kirikute oikumeeniliste suhete ja keskkonnahoiu eestkõnelejana kui roheline patriarh. Ta on Eestit külastanud kahel korral, 2000. aastal president Lennart Meri kutsel ja 2013. aastal president Toomas-Hendrik Ilvese kutsel. Dialoog ja koostöö luterlastega on oikumeenilise patriarhaadi jaoks olnud üks viljakamaid, mille tulemused on kohalikul tasandil eriliselt märgata EELK ja EAÕK aktiivsetes suhetes Eestis, kus kaks kirikut on loonud oma teoloogilise dialoogikomisjoni, mida kaasesimeestena juhivad EELK peapiiskop Urmas Viilma ja EÕAK metropoliit Stefanus.

Laadimine...Laadimine...