"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Pence: USA kosmosevägede loomise avaetapp on kosmoseväejuhatus (0)
24. oktoober 2018
Scanpix

USA uued "kosmoseväed" luuakse etapiviisiliselt, alustades kosmoseväejuhatuse rajamisest, kuid neist ei saa esialgu relvajõudude kuuendat väeliiki, ütles asepresident Mike Pence.

Pence ütles päevalehe Washington Post korraldatud kosmosekonverentsil, et Valge Maja ei näe ette iseseisvate kosmosevägede loomist enne 2020. aastat, vahendas BNS.

Asepresidendi sõnul palub president Donald Trump kongressilt peagi Ühendriikide kosmosejulgeolekuga tegelevate sõjaväelaste ja tsiviilisikute allutamist ühtsele väejuhatusele erivägede eeskujul.

“Riiklik kosmosenõukogu jagab presidendile soovitusi alustada ühtse kosmoseväejuhatuse loomisega viisil, mis sarnaneb paljuski erioperatsioonide ühendväejuhatusele (JSOC),” lausus Pence, kes juhib riiklikku kosmosenõukogu.

Asepresident tahab enda sõnul näha ka kosmose arenduskeskuse loomist uute tehnoloogiate väljatöötamise ülesannetes.

Pence lausus, et praegu töötab Ühendriikide sõjaväes ja luureteenistustes kosmosejulgeoleku alal alaliselt umbes 60 000 inimest. “See ei hakka kohe algul välja nägema nagu teised väeliigid. Sellest saab konsolideerimine, mis annab tulevastele kongressidele ja valitsustele võimaluse seda oma äranägemise järgi kosmosevägedena laiendada ja kasutada,” sõnas ta.

Ühendriikide sõjavägi koosneb praegu maaväest, mereväest, õhujõududest, merejalaväest ja rannavalvest ning kuuenda väeliigi asutamine vajab kongressi heakskiitu. Praegu on enamik USA kosmosevõimeid õhujõudude hallata.

Augustis kuulutas Pence, et on aeg luua kosmoseväed USA relvajõudude kuuenda väeliigina, et valmistuda “järgmiseks lahingutandriks”.

Eraldi väeliigina kosmosevägede loomine on tekitanud vastuseisu kongressis.

Asepresident ütles teisipäeval, et “kosmos on maismaa, mere ja õhuruumiga võrreldav lahingutanner, kus USA hakkab sarnasel moel domineerima”.

Ta mainis võimalike ohtudena kosmoses Venemaad ja Hiinat ning satelliitidevastaseid relvi, lendavaid lasereid, “väga ähvardavaid tegevusi orbiidil ja hüperhelikiirusel liikuvaid rakette”.

Ühendriikide sõjavägi on jaganud maailma vastutusvaldkondadeks lahingväejuhatuste vahel nagu keskväejuhatus (CENTCOM) Lähis-Idas või Indo-Vaikse ookeani väejuhatus (INDOPACOM) Aasias. Kosmoseväejuhatusel hakkaks olema sarnane profiil.

USA kaitseministeeriumi roll kosmoses on üha suurema tähelepanu all asjaolu tõttu, et Ühendriigid toetuvad üha enam satelliitidele, mida on kosmoses raske kaitsta. Satelliidid on hädavajalikud side-, navigeerimis-, luure- ja muude sõjaväe ja majanduse jaoks elutähtsate funktsioonide jaoks.

Ühendriikide luureteenistused teatasid varem sel aastal, et Venemaa ja Hiina töötavad välja “hävitusjõuga ja ilma selleta” satelliitidevastaseid relvi kasutamiseks tulevases sõjas. Samuti tuntakse üha enam muret küberrünnakute pärast, mis võivad võtta sihikule satelliiditehnoloogia võimalusega jätta USA väed lahingus ilma elektroonilisest sidepidamisest ja navigeerimisvõimest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.