Perearst Karmen Joller: sageli on inimesed vaktsineerimata teadmatusest

"Kui tuleb lapsevanem, kes ei soovi oma last vaktsineerida, siis minu kohus on temaga kõigepealt vestelda veendumaks, et see inimene on aru saanud kõigist vaktsineerimisest keeldumise aspektidest," ütles Tallinna Kivimäe perearstikeskuse perearst Karmen Joller.

Pilt: Albert Truuväärt

Perearst Karmen Joller: sageli on inimesed vaktsineerimata teadmatusest

Vesta Reest

"Kui tuleb lapsevanem, kes ei soovi oma last vaktsineerida, siis minu kohus on temaga kõigepealt vestelda veendumaks, et see inimene on aru saanud kõigist vaktsineerimisest keeldumise aspektidest," ütles Tallinna Kivimäe perearstikeskuse perearst Karmen Joller.

Joller sõnas, et nii mõnigi kord tuleb välja, et mõnedest asjadest on valesti aru saadud ja siis mõeldakse ka ümber. Joller töötas varem sellises perearstikeskuses, kuhu pöördusid väga paljud vanemad, kes ei soovinud oma lapsi vaktsineerida. Joller ütles, et see ei sõltu alati arstist, kas vanemad lasevad oma lapsi vaktsineerida või ei. "Ümbermõtlemine ei olegi minu eesmärk, pigem see, et inimene teeks teadliku otsuse," rääkis Joller ja täiendas, et tema püüab vältida hirmutamist, vaid räägib, mida vaktsiinid teevad. "Olenevalt lapse vanusest, on oluline küsida ka lapse enda arvamust," tõdes Joller.

Tema oma töös kohtab väga palju laialt levinud väärarusaamu, mis on alguse saanud enamasti ei-tea-kust. "Igasuguseid müüte on väga palju ja see info, mida vaktsiinivastased levitavad, põhineb sageli väärfaktidel," on Joller kogenud, "teinekord moonutatakse teaduslikke fakte täiesti teadlikult, teadusuuringuid pannakse valesse konteksti ja tõlgendatakse valesti."

Ta ütles, et teda hämmastab selline pahatahtlik käitumine. "Ent sageli on see ka lihtsalt teadmatusest," möönas kogenud perearst. Ta tõdes, et tihtipeale ei huvitagi tänapäeva inimest teadmised, vaid hoopis arvamused. Joller ütles, et teda võtab nõutuks suhtumine, kui tema räägib inimesele, kuidas teadus on midagi tõestanud ning inimene vastab seepeale: "Aga mina arvan, et …"

"Teadmine ja arvamine on ju täiesti erinevad asjad. Emotsioonide pinnalt ei ole õige terviseotsuseid teha. Samas aktsepteerin inimese tehtud otsust alati," sõnas Joller. 

Vaktsineerima võiks inimesi ärgitada arusaamine, et kui meie ümber on palju vaktsineeritud inimesi, siis haigused ei levi ka nii jõudsalt. Kui vaktsineerituid on rohkem kui 95%, on kaitstud ka need, keda ei saa mingil põhjusel vaktsineerida või kelle immuunsüsteem on nõrgem kui teistel, näiteks väikelapsed ja vanemad ja kroonilisi haigusi põdevad inimesed. "Näiteks leetrid kadusid tänu vaktsineerimisele Eestist täielikult, aastas ei olnud mitte ühtegi juhtu, aga nüüd on need hakanud jälle tagasi tulema," ütles Joller.


Kui haigust ei ole, ei saa haigeks ei jääda

Lihtne loogika: kui haigust ei ole, siis inimesed ei jää haigeks, aga kui haigus on ümberringi ning inimesed on vastuvõtlikud, siis jäädakse kergesti haigeks.

Joller ütles, et meditsiinitöötajate endi vaktsineeritust kontrollib terviseamet ning olukord on aasta-aastalt paranenud. "Tervishoiutöötajate puhul peetakse oluliseks vaktsineerimist gripi vastu. Aga sellele vaatamata on vaktsineerimata arste, õdesid ja ämmaemandaid ning ülejäänud meedikuid see häirib," kinnitas Joller. Eesti Arstide Liit korraldas septembris arutelu erinevate ekspertide vahel: mida ette võtta, et meedikud oleksid vaktsineeritud ja ka informeeritud, sest teave ju muutub tohutu kiirusega.

Joller ütles, et kui meedik räägib oma patsientidele, et vaktsineerimine on halb, on sellel tohutu mõju. Tema sõnul on tegelikult samasugune mõju ka õpetajatel: kooliarstid on tähele pannud, et klassides, kus õpetaja on vaktsineerimise vastane, langeb vaktsineeritus õpilaste seas oluliselt. Ta on korduvalt kuulnud õpetajatest, kes räägivad oma õpilastele, et ärge mingil juhul vaktsineerima minge.

"Vaktsineeritud inimene võib ka haigeks jääda, aga ta põeb kergemini ja kiiremini ning ei teki tüsistusi tekib harvemini," ütles Joller

Joller on kogenud, et vaktsineerimata jäävad inimesed sageli ka seetõttu, et see lihtsalt unustatakse.

"Me väga ootame, et tehtaks valmis elektrooniline e-immuniseerimispass, mis hakkab inimestele meeldetuletusi saatma," selgitas Joller kirglikult ja täpsustas, et arstid ootavad seda väga.

Laadimine...Laadimine...