Perearstid on valmis HIV-teste tegema

"Tegu pole enam ainult narkomaanide haigusega. Enamik viimastel aastatel nakatunutest on üle 30-aastased ning ligi pooled on naised," ütles perearstide juht Diana Ingerainen.

Pilt: Scanpix

Perearstid on valmis HIV-teste tegema

BNS

"Tegu pole enam ainult narkomaanide haigusega. Enamik viimastel aastatel nakatunutest on üle 30-aastased ning ligi pooled on naised," ütles perearstide juht Diana Ingerainen.

Eesti Perearstide Seltsi juhi Diana Ingeraineni sõnul on perearstid valmis HIV-i testima, et nakkusele piiri panna.

"Nii nagu teiste haiguste puhul, saab ka HIV-i testida ja haiguse kohta nõu küsida oma perearstilt," kinnitas doktor Ingerainen. "HIV levib aina rohkem sugulisel teel üldrahvastiku kaudu ning testimine aitab epideemiat peatada. Varakult avastades on võimalik alustada viirusvastase raviga, mis säilitab elukvaliteeti. HI-viiruse varane avastamine on oluline ka seetõttu, et antiretroviirusravi võib vähendada nakkuse ülekandumise ohtu emalt lapsele – näiteks eelmisel aastal ei sündinud Eestis ühtegi HI-viirusega last. Samuti võib ravi vähendada nakkuse ülekandumise ohtu," selgitas arst.

HIV testi soovitab perearst teha eriti neil, kellel on olnud juhuslikke kaitsmata vahekordi. "Tegu pole enam ainult narkomaanide haigusega. Enamik viimastel aastatel nakatunutest on üle 30-aastased ning ligi pooled on naised," tõi Ingerainen välja.

Tänavu on 28. oktoobri alguse seisuga Eestis diagnoositud 177 HIV-nakatunud isikut. Kokku on aastate jooksul Eestis HI-viirus diagnoositud 9440 inimesel, sealhulgas aids 486 inimesel.

18.-25. novembrini toimub HIV-i testimisnädal, mille jooksul on lisaks tavapärastele testimisvõimalustele koostöös Tervise Arengu Instituudiga avatud üle Eesti kaubanduskeskustes kiirtestimise kabinetid, et inimesed saaksid end mugavalt töövälisel ajal ja igapäevaseid oste tehes testida.

HIV-i testimisnädal korraldatakse üleeuroopalise HIV testimisnädala raames Eestis teist korda. Kampaania eesmärk on tõsta inimeste HIV-alast teadlikkust ja kutsuda inimesi üles end regulaarselt testima. Tallinnas ja Tartus saab iga testi tegija kaasa PÖFF-i 50-protsendilise sooduspileti.

Laadimine...Laadimine...