Peremaja aitab erivajadusega inimestel ise toime tulla

Kuueliikmeliste peredena korterites elades õpivad psüühilise erivajadusega inimesed ööpäev läbi kohal oleva juhendaja abil ise süüa tegema, pesu pesema ja koristama.

Pilt: Scanpix

Peremaja aitab erivajadusega inimestel ise toime tulla

Kai Maran

Kuueliikmeliste peredena korterites elades õpivad psüühilise erivajadusega inimesed ööpäev läbi kohal oleva juhendaja abil ise süüa tegema, pesu pesema ja koristama.

Mustamäel Kadaka teel avas reedel uksed erihooldekodu, kus psüühilise erivajadusega täiskasvanud saavad elada kuueliikmeliste peredena ning vajadusel on ööpäev läbi olemas hool ja abi.


Neli korterit 24 inimesele


Linn andis AS Hoolekandeteenustele aadressile Kadaka tee 153a hooldekodu rajamiseks maad. AS Hoolekandeteenused direktori Liina Lanno sõnul toovad peremajad seni suurtes ühiselamu moodi hooldekodudes elanud inimeste ellu totaalse muutuse. "See on tohutu suur erinevus! On ju suur vahe, kas nelikümmend ealanikku ühes osakonnas või kuus peret ühes majas," rääkis Lanno. "Kui varem elasid asukad personali korraldatud keskkonnas ja süüa sai hooldekodu suures sööklas, siis nüüd teevad nad tegevusjuhendaja abiga söögi ise valmis. Nad õpivad ka koristama, ja kui varem pesti pesu suures pesumajas, siis nüüd ise pesumasinatega."


Tegevusjuhendaja on kohapeal ööpäev läbi ja meditsiiniõde hoolitseb selle eest, et inimestele vajalikud retseptiravimid oleksid olemas. Vajadusel teeb ta süstid ja paneb kinni aja arsti juurde. Igaüks saab individuaalse tegevusplaani. "Tegevusjuhendaja päev näeb välja täpselt selline, nagu on tema kliendi vajadused," rääkis AS Hoolekandeteenused teenuste arendusspetsialist Tuuli Ainsaar. "Ehk siis see, mida kliendil on vaja päeva jooksul teha, kajastub tegevusjuhendaja töös. Nii nagu koduski – ärkame üles, peseme, läheme tööle, peale tööd võib-olla trenni või mõnda hobiringi. Seega ei erine meie inimeste päev sisuliselt teiste inimeste päevast."


Mustamäe peremajas hakkab neljas eraldi korteris elama kokku 24 inimest. "Nii linna kui ka riigi jaoks on oluline, et saaksime psüühilise erivajadustega inimestele pakkuda heal tasemel hoolt ööpäev läbii," selgitas abilinnapea Tõnis Mölder. "Kui 2017. aastal oli pealinnas vaid 13 ööpäevaringse toetusega kohta, siis selle aasta lõpuks on AS Hoolekandeteenused koos Tallinnaga rajanud juurde neli perekorteritega elamut, Nii saame pakkuda 96 uut ööpäevaringse toetusega kohta."


Kodupaiga inimesed


Abilinnapea Eha Võrk lisas, et Tallinna linna, AS-i Hoolekandeteenused ja sotsiaalministeeriumi sõlmitud ühiste kavatsuste protokolli kohaselt peab Tallinna eri piirkondadesse aastaks 2023 tulema ligikaudu 200 sellist teenusekohta.


"Vaimupuudega ja psüühikahäiretega inimeste kodu meenutavad hooldekodud lubavad neil elada kogukonna keskel oma pere ja sõprade lähedal, teha võimetekohast tööd ja õppida," selgitas ta. "Kohavalik sõltubki üldjuhul eelmisest elukohast," ütles Lanno ning lisas, et tunnustab Mustamäe linnaosa volikogu, kes toetas Kadaka teele erivajadustega inimestele kodu loomist. "Kadaka teele asuvad elama kunagised mustamäelased, mujalt tallinlased ja harjumaalased. Või siis on nende lähedased siin. Tähtis on, et inimesed ise siia kolida tahavad. Elanikud on kenad, viisakad, andekad. Loodame, et kogukond võtab nad heasoovlikult vastu!"

Mustamäe peremaja valmides sai paika ka krundi liikluskorraldus, parkimine ning haljastus ja heakord. Projekti raha tuli 85% ulatuses Euroopa regionaalarengu fondist ja 15% ulatuses riigieelarvest. Esimese sellise kahekorruselise maja avas AS Hoolekandeteenused juunis Lasnamäel Loopealsel.

Laadimine...Laadimine...