Persson: Swedbank peab välja selgitama rahapesuskandaali põhjused

Swedbanki nõukogu esimehe Göran Perssoni sõnul on aasta alguses üles kerkinud rahapesuskandaal panga jaoks tõsine olukord, sest pank on üles ehitatud väärtuspõhiselt. Rootsi endine peaminister tõdes, et praegu seostub Swedbank paljudele inimestel kahjuks rahapesuskandaaliga.

Pilt: Scanpix

Persson: Swedbank peab välja selgitama rahapesuskandaali põhjused (2)

Toimetaja: Sandra Lepik

Swedbanki nõukogu esimehe Göran Perssoni sõnul on aasta alguses üles kerkinud rahapesuskandaal panga jaoks tõsine olukord, sest pank on üles ehitatud väärtuspõhiselt. Rootsi endine peaminister tõdes, et praegu seostub Swedbank paljudele inimestel kahjuks rahapesuskandaaliga.

Perssoni sõnul peab pank rahapesuskandaali ja sellega kaasnenud mainekahju selja taha jätma, vahendas BNS. Selleks peab pank tema sõnul aga probleemi tuumani jõudma. 

Persson rääkis ennelõunal Tallinnas toimunud pressikonverentsil, et aasta alguses üles kerkinud rahapesuskandaal on panga jaoks tõsine olukord, sest pank on üles ehitatud väärtuspõhiselt. 

Rootsi endine peaminister tõdes, et praegu seostub Swedbank paljudele inimestel kahjuks rahapesuskandaaliga. Seda olukorda soovib hiljuti panga nõukogu juhtima asunud Persson muuta. 

Selleks tuleb tema sõnul võidelda rahapesuga ja Swedbank on selleks valmis ka väga palju vahendeid kulutama. Persson ütles, et Swedbank on valmis tagasi minema aastatesse 2005–2007 ning vaatama miljoneid tehtud tehinguid ja miljardeid liikunud raha, et teha selgeks, mis ikkagi toona juhtus. 

Persson rõhutas, et seejuures ei tohi olla naiivne, sest sarnased probleemid võivad ka lähitulevikus uuesti ilmneda. Ta märkis, et kui see kuritegevuse liik on lahendatud, siis peab olema valmis juba uuteks katsumusteks. Seetõttu lubas Swedbanki nõukogu esimees teha tihedat koostööd Eesti finantsjärelevalveasutuse ja teiste institutsioonidega.

Ühtlasi kinnitas Persson, et Eesti on panga jaoks väga oluline turg, kuhu ei plaanita ainult jääda, vaid soovitakse siin veelgi kasvada. 

Swedbanki nõukogu esimees Göran Persson, ametisse asuv uus tegevjuht Jens Henriksson ja Swedbanki praegune tegevjuhi kohusetäitja Anders Karlsson kohtusid reede hommikul peaminister Jüri Ratasega.

Eile kohtusid Swedbanki juhid nii Eesti Panga presidendi Madis Mülleri, rahandusminister Martin Helme kui ka finantsinspektsiooni juhi Kilvar Kessleriga.

Esmaspäeval teatas pank, et lõpetas töösuhte Swedbank Eesti endise juhatuse esimehe Robert Kiti ja finantsjuhi Vaiko Tammeväljaga, kelle tegevus oli peatatud alates 17. juunist. Samuti otsustati töösuhe lõpetada senise eraisikute panganduse juhi Kaie Metslaga. Otsus baseerus panga sisejuurdlusel, mis tõi välja vajakajäämised varasemas rahapesutõkestamise alases töös.

Swedbank Eesti nõukogu nimetas esmaspäeval ühtlasi panga juhatuse esimeheks Olavi Lepa ja finantsjuhiks Anna Kõutsi, kes siiani täitsid neid ülesandeid kohusetäitjatena.

Rootsi ringhääling SVT kajastas veebruaris, et Swedbanki ja Danske Banki Eesti filiaali kontode vahel liikus vähemalt 40 miljardit Rootsi krooni ehk umbes 3,8 miljardit eurot kahtlast raha.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...