Peterburi eeslinn omastas Tartu sümboli

Peterburi eeslinn püstitas luba küsimata oma väljakule Tartu sümboliks peetava "Suudlevate tudengite" skulptuuri koopia. "See on ikka täpne plagiaat, välja arvatud see, et poisi ja tüdruku kael on pikemaks venitatud," sõnas skulptor Mati Karmin.

Pilt: Scanpix
Välismaa Eesti

Peterburi eeslinn omastas Tartu sümboli

Toimetaja: Moonika Tuul

Peterburi eeslinn püstitas luba küsimata oma väljakule Tartu sümboliks peetava "Suudlevate tudengite" skulptuuri koopia. "See on ikka täpne plagiaat, välja arvatud see, et poisi ja tüdruku kael on pikemaks venitatud," sõnas skulptor Mati Karmin.

Skulptor Mati Karmini teose koopia pandi püsti Peterburi eeslinna Kudrovosse augusti lõpus, vahendas BNS Postimeest.

Karmin sai mullu novembris Venemaa ehitusfirmalt Otdelstroy kirja, milles Nadya Emelayanova ettevõtte turundusosakonnast kiitis "Suudlevate tudengite" kuju ning küsis, kas skulptor saaks valmistada ka neile sarnase kompositsiooni.

"Kuna see kuju on Tartu sümbol, ma isegi ei hakanud neile vastama. Minule kuulub küll intellektuaalne õigus, aga kuju on siiski Tartu omand," sõnas Karmin Postimehele.

Paar päeva tagasi sai kiri aga järje. Selgus, et vastamata jätmine pole olnud takistuseks koopia kerkimisele. Kudrovos avati suudlejate purskkaev 26. augustil. See asub jalakäijate alal, otse keset suurt magalarajooni. Skulptor Karmin sai sellest teada juhuslikult, kui keegi võõras talle fotod saatis, teatas Postimees.

"See on ikka täpne plagiaat, välja arvatud see, et poisi ja tüdruku kael on pikemaks venitatud. Aga kogu arhitekti osa - purskkaev, neli kuplit, kust vett purskab, graniitkivi... Täpsemalt maha kopeerida on pea võimatu," sõnas Karmin. Venemaa suudlejad on skulptori hinnangul veidi puisemad. "Aga kuni püksiviikideni on kujud ikkagi samad," nentis Karmin. Tõsi, Peterburi noormehe ja neiu asend on Tartuga võrreldes peegelpildis, märkis leht.

Karmin on pöördunud oma autorluse küsimuses Tartu linna, kultuuriministeeriumi ja Eesti Autorite Ühingu poole. Ühingu jurist Anne-Ly Hussar soovitab Tartu linnal asjale ametlik käik anda ja Venemaa omavalitsusele kirjutada. «Suudlevad tudengid» on Tartu sümbol. «Kui teine linn on pannud üles koopia, siis nad oleks pidanud saama loa,» sõnas Hussar lehele.

Karmin ootab samuti, et Tartu linn oma kuju eest seisaks, sest üksi käiks võitlus Venemaa õigussüsteemiga kunstnikule üle jõu. Karmin ütleb, et tema ei soovi oma teost Vene elurajooniga jagada.

Karmin näeb lahendust skulptuuri mahavõtmises. "Autoriõiguse tava on see, et võltsingud hävitatakse, aga selle otsuse peab tegema kohus," märkis ta. Leebemaid variante on ka, aga see eeldaks, et omavalitsus pöördub, müts peos, ja hakkab Tartu ja skulptoriga läbi rääkima. "Minu tingimus on see, et ehitagu suudlejate taha Tartu raekoda," muheles Karmin.

Tartu linnapea Urmas Klaas ütles, et linnavalitsus on oma juristid tööle pannud ja kavatseb esitada Kudrovole plagiaadi asjus ametliku järelepärimise. "Tegu on Tartu ühe olulise sümboli väärkasutamisega, milleks ei ole linn ega autor luba andnud. Suhtlen välis- ja kultuuriministeeriumiga, et otsustada, mis edasi," kirjeldas Klaas. Milline nõue ja kellele esitatakse, Klaasi sõnul alles otsustatakse.

"Autoriõigus on nii tõsine teema, mida peaksid järgima kõik riigid, ka Venemaa. Kultuuri- ja välisministeerium peaksid siin kindlasti oma seisukoha võtma," leidis Tartu meer.

Kultuuriministeerium ütles teisipäeva õhtul Postimehele, et Karmini kaebus on jõudnud Moskva kultuurinõuniku Dmitri Mironovini. Edasises jäävat kultuuriministeeriumi ja ka riigi käed aga lühikeseks, kuna autoriõiguste vaidluste lahendamine käib tsiviilkohtu kaudu.

Ettevõttest Otdelstroy ei õnnestunud Postimehel teisipäeval kommentaari saada.

Laadimine...Laadimine...