Pettur müüb veebipoes võltsdiabeediravimit

Eestis tegutsev ettevõtja müüb veebipoe kaudu plaastreid, millel ta eksitavalt väidab olevat diabeeti raviva toime. Endokrinoloogia selts hoitab, et üks valeväide on nii ohtlik, et võib inimeste elu ohtu seada.

Pilt: Scanpix

Pettur müüb veebipoes võltsdiabeediravimit (2)

Eestis tegutsev ettevõtja müüb veebipoe kaudu plaastreid, millel ta eksitavalt väidab olevat diabeeti raviva toime. Endokrinoloogia selts hoitab, et üks valeväide on nii ohtlik, et võib inimeste elu ohtu seada.

Eestis tegutsev ettevõtja müüb veebipoe kaudu plaastreid, millel ta eksitavalt väidab olevat diabeeti raviva toime, vahendas BNS Eesti Päevalehte.

"[Andrei] Agafonovi diabeediplaastriäri äratas ametkondade tähelepanu juba suvel ja juhtumiga tegelesid nii ravimiamet, terviseamet kui ka tarbijakaitseamet," märkis EPL.

Samuti ütles Eesti endokrinoloogia selts oma erialases hinnangus, et tegemist on ohtliku pettusega.

"Tegemist on kindlasti tugevalt eksitava reklaamiga, kus esitatakse väiteid, mis on põhjendamatud ja jätavad mulje raviomadustest," märkis Eesti endokrinoloogia seltsi president professor Vallo Volke oma hinnangus terviseametile. Volke juhtis tähelepanu hulgale valeväidetele ja ennekõike sellele, et üks valeväide on nii ohtlik, et võib inimeste elu ohtu seada. Ent plaastripoe kodulehel oli muidki valeväiteid: diabeediplaastrite juures räägitakse haigusest tervistumisest, kuid see on olematute efektide omistamine, samuti on juttu edukast kliinilisest uuringust, aga uuringule pole ühtegi viidet, kirjeldab Eesti Päevaleht.

Lisaks kasutas Agafonov oma äri reklaamimiseks väljamõeldud arstide - Margus Leppiku ja Piret Õunapi - identiteete ning kahe reaalse Soome arsti fotosid. "Eesti tervishoiutöötajate registris, kus on registreeritud kõik tegevusloaga arstid, ei ole ühtegi dr Leppikut ega dr Õunapit. Ent lähem uurimine tuvastas, et diabeediplaastrimüüja reklaamfotodel on siiski tegelikult tegutsevad arstid: Soome kliiniku Diacor meedikud dr Terhi Manner ja dr Johannes Sippola," märgib leht.

Praeguseks on diabeediplaastrite probleem jõudnud tarbijakaitse lauale, märgib leht. „See kaupleja on meil tähelepanu all juba mõnda aega. Oleme tema kohta juba varem algatanud järelevalvemenetluse, mis praegu käib,” sõnas tarbijakaitseameti kommunikatsiooniekspert Pille Kalda EPL-ile.

Tarbijakaitse menetleb enne Agafonovile ja nüüd likvideerija Raul Pindile kuuluvat ettevõtet eksitava kauplemisvõtte kasutamise tõttu. „Praegu on menetluse raames kauplejale antud tarbijakaitseametile vastamiseks tähtaeg, mille täitmata jätmise korral hakkab amet otsima võimalusi teabe avaldamise lõpetamiseks või veebilehe või veebilehtede sulgemiseks,” selgitas Kalda. Plaastrimüüja vastamistähtaeg saab läbi novembri alguspoolel.

Lisaks palub tarbijakaitseamet, et inimesed suhtuksid kõikvõimalikesse imetoodetesse skeptiliselt ega usuks, et suvalisest veebipoest saab osta imerohu haiguse vastu.

„Võimaliku ravitoime kohta käivaid väiteid võib kasutada ainult ravimitel, sest need kirjeldavad meditsiinilist toimet, mida ei saa olla tavalistel ja laiatarbemüügis olevatel kreemidel, plaastritel, ehetel jms. Nagu ka vanasõna ütleb, et kõik pole kuld, mis hiilgab, nii tuleb ka sellistesse imetoodetesse suhtuda ettevaatusega,” rõhutas Kalda.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...