PIISKOP JOURDAN: Aidake haavatud Notre Dame’i päästa!

"Iga inimese annetus väljendab, mida inimene oma südames kannab. Annetaja saab öelda, et on aidanud kaasa ühe vanima kiriku taastamisele, summa suurus ei ole kõige tähtsam," kutsus piikop Philippe Jourdan toetama Pariisi Jumalaema kiriku taastamist.

Pilt: Scanpix

PIISKOP JOURDAN: Aidake haavatud Notre Dame’i päästa!

Juuli Nemvalts

"Iga inimese annetus väljendab, mida inimene oma südames kannab. Annetaja saab öelda, et on aidanud kaasa ühe vanima kiriku taastamisele, summa suurus ei ole kõige tähtsam," kutsus piikop Philippe Jourdan toetama Pariisi Jumalaema kiriku taastamist.

Tallinn algatas kampaania, et koguda raha tules kannatada saanud Pariisi Jumalaema kiriku taastamiseks. Endine poliitik ja Pirita kloostri sõber Lagle Parek ütles, et tema ise annetab kindlasti ning kiriku toetamine näitab meid kõige paremast küljest. "Keegi ei oota ju meilt miljardeid," nentis ta. "Ma ei ole küll rikas inimene, aga natukene annetades saame näidata, et me toetame teisi tabanud õnnetuses. Äkki siis ka Prantsusmaa ei unusta meid, kui meil on häda. Kuigi minu südametunnistuse järgi ei ole see üldse tähtis vorst-vorsti vastu mõtlemine. Kui tahame head teha, siis tuleb head teha, ja põhjendada ei olegi vaja."

Euroopa ühtsuse kehastus

Eestis elav prantslasest katoliku piiskop Philippe Jourdan ütles, et teda puudutab, kui paljud inimesed ka Eestist tahtsid kohe aidata ja saata oma annetusi. "Iga inimese annetus on tähtis, see väljendab, mida inimene oma südames kannab," selgitas ta. "Annetades loobub inimene millestki, mis on tema oma, et aidata. Inimene saab öelda, et on aidanud kaasa ühe vanima kiriku taastamisele – summa suurus ei ole kõige tähtsam. Olen väga tänulik neile, kes annetavad taastamistöödeks."

850-aastase Notre Dame kiriku rolli on Jourdani hinnangul raske sõnadesse panna. "Kirik on ehitatud ajal, kui tänapäevane Euroopa kultuur alles hakkas tekkima. Tolleaegsed kirikud ehitati palju väiksemana, seetõttu on Jumalaema kirik väga eriline," kinnitas ta. "Rooma Püha Peetruse basiilika järel on see teine kirik külastatavuse poolest kogu maailmas. Ta on olnud Prantsusmaal väga oluline maamärk, väga palju sündmusi on toimunud kiriku ümber ja sees. Näiteks Prantsuse revolutsiooni ajal tahtsid revolutsionäärid teha sellest uue religiooni peakirikut."

Philippe Jourdan nentis, et paljud inimesed tunnevad seda kirikut, sest nad on kas Pariisis käinud või Victor Hugo teost lugenud. "Võib tuua paralleele elusolendiga – praegu on ta küll haavatud, kuid õnneks mitte surnud," lisas ta. "Solidaarsus, mis on tekkinud üle terve Euroopa ja kogu maailmas kiriku taastamiseks, näitab, et katedraal on oluline paljudele inimestele."

Hindamatu kultuurisümbol

Ka Tallinna linnapea ja Prantsusmaa suursaadik kutsusid Pariisi Jumalaema kiriku taastamiseks annetama. "Meil on omastki lähiajaloost meeles nii Niguliste kiriku põleng 1982. aastal kui ka Pühavaimu kiriku tulekahju 2002. aastal," ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

"Vahel me ei mõtle Tallinnas vanalinna kirikutele, sest nad on olnud siin juba enne meid ja me võtame neid hooneid iseenesestmõistetavalt," lisas Jourdan. "Aga mingi asi ei ole igavene. Eriti kui me ei hooli asjadest, võivad nad hävida, aga seda tuleb iga hinna eest vältida."

Kõlvart selgitas, et Pariisi Jumalaema kirik ei ole tavaline pühakoda. "See on kirik, mis on tuntud mitmetele põlvkondadele kirjanduse ja kunsti, muusika ja teatri, filmi- ja fotokunsti kaudu. Notre Dame’i tähenduse ja suuruse kirjeldamiseks ei jätku ülivõrdeid," lausus ta.

Tallinna algatusel saab telefoni teel teha annetusi kiriku toetuseks veel mai lõpuni. Helistades 900 7701 saab annetada 5, numbril 900 7702 helistades 25 ja numbril 900 7703 50 eurot. Telefonifirmad annetuskõnede pealt vahendustasu ei võta.

Lisaks saab kiriku heaks annetada Tallinna linnakantselei kontole: EE73 2200 2210 7146 6591. Selgituseks tuleks märkida Annetus. Telefoni teel annetades koguneb raha samale kontole.

Laadimine...Laadimine...