PILDID! 60+ festival jätkus täna Tallinna päevaga, jagati ka auhindu

Tallinnas, Salme kultuurikeskuses jätkus täna 60+ festival, mis tänavu kulges juhtmõtte all "Jagades teadmisi, ühendame põlvkondi". Täna oli festivalil Tallinna päev. "Tallinna linna üks prioriteetidest on kindlasti toetada 60+ rahva tegutsemistahet ning aidata neid, kes kõrvalist abi vajavad," ütles abilinnapea Merike Martinson

Pilt: Scanpix

PILDID! 60+ festival jätkus täna Tallinna päevaga, jagati ka auhindu

Tallinnas, Salme kultuurikeskuses jätkus täna 60+ festival, mis tänavu kulges juhtmõtte all "Jagades teadmisi, ühendame põlvkondi". Täna oli festivalil Tallinna päev. "Tallinna linna üks prioriteetidest on kindlasti toetada 60+ rahva tegutsemistahet ning aidata neid, kes kõrvalist abi vajavad," ütles abilinnapea Merike Martinson

Päeva avas Tallinna abilinnapea Merike Martinson, kel oli rõõm tõdeda, et Tallinna eakad on väga aktiivsed. "Kõigis linnaosades on väga palju eakatele mõeldud üritusi, kus on ka palju osalejaid," rääkis abilinnapea. "Suurepäraseks näiteks on suvised memme-taadi päevad, kus linnosade seeniortaidlejate poolt moodustatud avarongkäik on ikka väga pikk."

"Tallinn on sel sügisel avamas ka mitmeid keskusi, mis mõeldud eakatele," märkis ta. "Peagi avame Haabersti sotsiaalkeskuse ning  mäluhäiretega eakatele mõeldud sotsiaalkeskuse filiaali ruumid aadressil Raua tänav 1. Iru hooldekodusse hakatakse rajama õendushoolduskeskust, kus patsientideks on ööpäevaringset hooldust vajavad inimesed. Mustamäel avame varsti uue tervisekeskuse. Üks linnavalitsuse eesmärkidest on muuta Tallinn aina ligipääsetavamaks puudega inimestele. Tallinna linna üks prioriteetidest on kindlasti toetada 60+ rahva tegutsemistahet ning aidata neid, kes kõrvalist abi vajavad."

Tallinna päeval esines tervitussõnavõttudega Kristiine linnaosa vanem Vadim Belobrovtsev. Eakate Nõukogu tegemistest Põhja-Tallinnas rääkis linnaosa vanem Raimond Kaljulaid. Tallinna Kesklinna valitsuse uut päevakeskust tutvustas tervisedenduse peaspetsialist Terje Vonbret. Tutvustati ka Mustamäe linnaosa. Esinesid linnaosade taidluskollektiivid

Festivalil tunnustati ka "Aastad täis sära ja väärikust" laureaate. Konkursile laekus ettepanekuid üle Eesti, žürii otsustas mitmes kategoorias välja anda rohkem kui ühe tunnustuse.

Elutööpreemia laureaadid
Taimi Tulva Tallinnast on sotsiaaltööalase kõrghariduse looja ja edendaja taasiseseisvunud Eestis, kauane sotsiaaltöötajate õppejõud Tallinna Ülikoolis. Kui tema eakaaslased hakkasid 1990. aastate algul mõtlema pensionipõlvele, tegi tema kannapöörde oma akadeemilises tegevuses ning pühendus kasvatusteaduste asemel sotsiaaltöö õpetamise korraldamisele ja õpetamisele, kaitses doktoritööd. Pedagoogiline töö jätkub Tallinna Tervishoiukõrgkooli õenduse eriala dotsendina. Järgib aktiivse vananemise põhimõtet.
Õie Arusoo Tallinnast on ETV saate "Osoon” toimetaja selle esimesest päevast 1993 ja hiljem ka produtsent. Ta ise on öelnud: "Kuigi elutarkus ütleb, et maailm muutub inimese enese jagu, võib ometi iga inimene enese muutmisele kaasa aidata uue info, uue vaatenurga, uudse lahenduse, innovatiivse argumendi või teistsuguse maailmavaate tutvustamisega. Just selles näen oma missiooni ja Osooni missiooni ühisosa.”
 
Eakalt kogukonnale laureaadid
Maie Tamm Rakverest on vedanud üle 15 aasta Lääne-Virumaa Puuetega Inimeste Koja võimlejate ringi,  olnud lektoriks paljudele ühingutele, õpetanud ja kaasanud puuetega inimesi kepikõndi harrastama. MTÜ Hea Tervis (puuetega inimeste laulu-, tantsu-, võimlemisringid) juhatuse esimees aastast 2014. Aktiivne spordiveteran, koondise esinaine, kergejõustikukohtunik. Organiseerib eakaid spordiüritustele, annab regulaarselt tervisevõimlemise tunde. Õpetab ohutut kukkumist ja teisi eneseabivõtteid.
Jaan Viska on õpetaja Vana-Vigala Tehnika ja Teeninduskoolis, Vana-Vigala Põhikooli direktor 20 aastat, Haimre Põhikooli direktor. Vigala Valla Volikogu liige. Giid kogukonna ekskursioonidel, avatud talude ringreisi projektijuht, fotode ja artiklitega jäädvustanud Vigala tegemisi meedias. Alati valmis aitama oma küla inimesi. Organiseeris Ants Laikmaa sünnitallu mälestuskivi.
 
 
Eakalt järeltulijale laureaat
Virve Kluust Järvamaalt on Salutaguse Nelja Küla Seltsi juhatuse esimees, Salutaguse külavanem. Korraldanud üritusi, toetanud laste folkloorifestivale. Nelja küla kokkutulekud on koostöös noortega. Kirjutanud mitu raamatut ümberkaudsetest küladest ja nende ajaloost. Eestvedaja Koeru‒Järva-Jaani valla eakate peol. Organiseerinud Kurnu künkale kõlakoja ja tantsupõranda. Lasi kunagisest saunahoonest ehitada külamaja ürituste tarbeks.
 
Eakad kui kultuurikandjad laureaadid
Maimu Janisk Räni alevikust Tartumaal on 53 aastat olnud tantsuõpetaja, praegu juhendab kaht rahvatantsurühma. Teinud ise palju tantse oma rühmadele. Tartumaa Memme-Taadi Lustipeo üks lavastajatest, viimastel aastatel liigijuht. Tema tantsumemmed osalevad paljudel üritustel, ka II Eesti Naiste Tantsupeol. Rahvakultuuri tulihingeline edasiviija.
Tatjana Oseptsova on Ida-Virumaal Sillamäe Vene Kultuuriühistu juhataja. Kauane õpetaja ja koolidirektor. Huvitub teiste kultuuride ja tavade tundmaõppimisest. Ühistu organiseerib ja koostab projekte, aitab ja arendab suhteid teistest riikidest ja linnadest kollektiividega. Tatjana eestvedamisel loodi inglise keele süvaõppeklass. Lõi lastele kooristuudio. Organiseeris mitmelt maalt osalejatega "Baltimaade Kultuuri Sillad”. Sillamäe linna aukodanik, fondi Blagovest laureaat.
 
Tegu eakale laureaadid
Indrek Kelk on Klubi Tartu Maraton juhatuse esimees, projektide direktor, rahvaspordi ürituste korraldaja. Ta on kaasanud pensionärid Tartu Maratoni üritustele, pidanud pensionäridest põhidistantside võitjaid eriliselt meeles. Tema eestvedamisel on aasta-aastalt kasvanud eakate osavõtt Tartu Maratoni sarja üritustest, sest tingimused on neile väga soosivad ja soodsad.
Aare MetsjärvTallinnast on Klubi Keskpäev eestvedaja. Klubi koondab 50‒60 Haabersti eakat. Korraldatakse üritusi, külas käivad lektorid, poliitikud, näitlejad. Peetakse meeles sünnipäevalapsi. Suvel käiakse ekskursioonidel. Koos on istutatud puid. Motoks on Reet Linna sõnad "Me elame veel”.
Epp Johani ja Vally-Reet Järs on Viljandi Aktiivsete Seltsiliste Grupi koordinaatorid ja tegutsevad isikliku abistajana. Nad on Viljandi haigla rakkerühmas Viljandi Maanaiste Ühenduse esindajad. Epp annab oma kogemusi edasi MTÜ Teeme juhina. Koos osalevad "Seltsilise teenuse arendusprojektis”, mille eesmärk on lahendada maapiirkonnas sotsiaalset tõrjutust.
 
Eriauhinnad
Ülle Karu– Eakate elu peegeldaja
Ligi 30 a teinud Vikerraadios õnnesoovisaadet, mille tähtsust on raske üle hinnata; eakatele mõeldud "Päevatee” saadet teeb suvest 2009.
Eha Topolev – eripreemia Eakate Festivali käimalükkamise eest
Eha Topolev on MTÜ Inkotuba juhataja, kelle ideena on eakate festival kaheksa aastat tagasi alguse saanud.
 
Kahepäevast festivali korraldavad ajakiri 60+ ja mittetulundusühing Eakate Festival, festivali toetavad Apotheka apteegid, Tallinna Linnavalitsus ning Tallinna Sotsiaal- ja tervishoiuamet, Tena, Corega, Tallink ja Viking Line ning AS Eesti Meedia.
Festivaliuudised kodulehel www.60plussfestival.ee.
 

Laadimine...Laadimine...