Pimedate Ööde filmifestival toob vaatajate ette Eesti kinokunsti paremiku

Lisaks Eesti filmi konkursil võistlustulle astuvale seitsmele viimase aasta jooksul Eestis toodetud filmile toob 20. Pimedate Ööde filmifestival veel kinodesse kolm värsket Eesti osalusel või kaasosalusel valminud linateost, mida siinsel publikul pole seni olnud võimalik näha.

Pilt: PÖFF

Pimedate Ööde filmifestival toob vaatajate ette Eesti kinokunsti paremiku

Lisaks Eesti filmi konkursil võistlustulle astuvale seitsmele viimase aasta jooksul Eestis toodetud filmile toob 20. Pimedate Ööde filmifestival veel kinodesse kolm värsket Eesti osalusel või kaasosalusel valminud linateost, mida siinsel publikul pole seni olnud võimalik näha.

Neist esimesena näidatakse esimest Lõuna-Korea, Soome ja Eesti koostööl valminud mängufilmi "Mees ja naine”, mille võtted toimusid ka eelmisel aastal ka Tallinna (sh Telliskivi Loomelinnakus) Eesti näitlejate Evelin Võigemasti ja Tambet Tuisu osalusel. Linateos ise on inspireeritud samanimelisest prantsuse klassikafilmist ja viib meid keskealise moe-ärinaise ja arhitekti komplitseeritud armastusloo keskele, mis paneb proovile nii armunute vastastikused tunded kui ka peresuhted.

Filmi lavastajaks on varemgi oma filmidega inimsuhteid uurinud Leen Yoon-ki, kellele see oli kuues täispikk film. Linateoses astuvad üles Korea kino tippstaarid Jeon Do Yeon ("Nobenäpp”) ja Gong Yu ("Rong Busanisse”). Filmi Eesti poolseks kaastootjaks on Helen Lõhmuse ja Sten Saluveeri Oree Films.

Teise filmina näeb Eesti publik mullusel PÖFFil parima režissööri preemia pälvinud Saksamaal töötava Vene dokumentalisti Vitali Manski ("Päikese all”) uut filmi "Suguvõsa”, kus lavastaja mõtiskleb oma pere loo taustal küsimuse üle, kas inimesed on tõesti tahtlikult ikka veel oma mõtetes nõukogude rahvaste pere liikmed? "Suguvõsa" paneb mõtlema laiemalt Vene-Ukraina suhetele, kus rännatakse nii läänemeelsesse Lvivi, Odessasse ja Kiievisse, sõjakoldega Donbassi regiooni ja okupeeritud Krimmi. Konflikt on raskeim Ukraina rahva katsumus pärast Teist Maailmasõda ning on tülli ajanud õed ja vennad, vanemad ja lapsed.
Vitali Manski tuleb PÖFFil oma filmi sisse juhatama. Filmi Eesti poolseks kaastootjaks on Baltic Film Production.

Maailma esiinastuse raames näidatakse PÖFFil Lauri Lippmaa ja Aivar Valdre koostööfilmi "Šuša”, mille keskeks tegelaseks on endine Valgevene president Stanislav Suškevitš. "Šuša" on elujaatav lugu eelkõige inimeseks jäämisest. Tähtsal kohal filmis on ka rahvuse, keele ja kultuuri positsioon, sest valgevenelane, venelane ja ukrainlane erinevad suuresti nii mentaliteedilt, kultuurilt kui ka ühiskondlike hoiakute poolest.
Kohal viibivad nii Stanislav Suškevitš kui filmi lavastajad, kes annavad festivalil ka pressikonverentsi. Filmi on tootnud Kopli Kinokompanii.

 
Eesti filmi konkursil osalevad mängufilmid


"Ema"
Režissöör Kadri Kõusaar, osatäitjad Tiina Mälberg, Andres Tabun, Andres Noormets
"Ema" on põnevikuline lugu unistuste püüdmiseks tehtud tormakatest otsustest, mille tagajärjed jäävad unistajaile end veel tükiks ajaks meelde tuletama. Filmi keskmes on naine, kes hoolitseb tulistamise tagajärjel koomasse langenud täiskasvanud poja eest ja seisab silmitsi terve väikelinnatäie inimestega, kes üritavad tema pojaga juhtunud mõistatust lahendada.
Paraku võib ühes Eesti väikelinnas, kus kõik teavad kõiki ja kõike, välja arvatud seda, mis toimub neil otse nina all, ka maailma kõige kohmakam kuritegu jääda lahendamata.
"Ema” esitati Eesti poolt parima võõrkeelse filmi Oscari kandidaadiks ja see on Kadri Kõusaare ("Magnus”) kolmas täispikk mängufilm.

"Polaarpoiss"
Režissöör Anu Aun, osatäitjad Roland Laos, Jaanika Arum, Ene Järvis
Mattias (Roland Laos) on keskkooli lõpetav noormees, kes unistab fotograafiaõpingutest Berliini Kunstiakadeemias. Tema plaanid seab ohtu armumine hulljulgesse ¬bi¬polaarsesse Hannasse (Jaanika Arum), kes tõmbab Mattiase kaasa sündmuste¬keerisesse, mis viib poisi seadusega pahuksisse.
Päästes Hannat tema enese küüsist, paneb Mattias toime kuriteo, mis ähvardab ta aastateks trellide taha viia. Karistusest pääsemiseks on ainult üks viis – lasta end süüdimatuks tunnistada. Selleks aga tuleb Mattiasel teeselda ainsat psüühikahäiret, mida ta tunneb – bipolaarsust.
Anu Auna esimene täispikk film on linastunud Mannheim-Heidelbergi, Cairo ja Torino filmifestivalidel.

"Luuraja ja luuletaja"
Režissöör Toomas Hussar, osatäitjad Jan Uuspõld, Lana Vatsel, Rain Tolk
Sarmitu salapolitseinik Gustav Tukk (Jan Uuspõld) kohtub salapärase mustlannaga. Peagi selgub, et tegemist on Vene luure poolt talle seatud lõksuga. Et vastase kavatsustele paremini jälile saada, antakse Gustavile käsk suhet jätkata. Paraku kipub ülesanne mehel üle jõu käima, sest endalegi ootamatult on ta vaenlasesse armunud. Mustlanna vastu tunneb romantilist huvi ka luuletaja Miku Tähn (Rain Tolk), kes on paras tüütus. Käivituvad protsessid, mis ei tõota ühtegi head lahendust.
Eesti ühe vaadatuma mängufilmi "Seenelkäik” autori Toomas Hussari teine lavastajatöö esilinastus tänavusel Karlovy Vary filmifestivalil.

"Perekonnavaled"
Režissöör Valentin Kuik, Manfred Vainokivi, osatäitjad  Tambet Tuisk, Eva Koldits, Ülle Kaljuste, Roman Baskin
Filmi tegevuse keskmes on ühe linnakese professionaalne sümfooniaorkester, mille eesotsas seisab autoritaarne ja kindla käega dirigent Paul Levald (Roman Baskin), kes on juba aastaid ohjanud nii orkestrit kui ka suhteid oma perekonnas. Dramaatiliste sündmuste tõttu tuleb Pauli tütremehel Egon Reil (Tambet Tuisk) aga ootamatult juhtimine enda õlule võtta. Lisaks orkestrisisestele pingetele pärandab äi Egonile koos dirigendikepi, võimu ja vastutusega ka oma keerulise minevikuga seotud saladused ja kohustused. Vanadest valedest kasvavad välja uued ja ühel hetkel Egon mõistab, et tõe ilmsikstulek tooks kaasa tõelise kaose.
"Perekonnavaled" on suhtedraama elevantidest magamistoas ja luukeredest kapis, väikestest ja suurtest pettustest, pooltõdedest ja kokkumängudest, mida leidub iga perekonna salakroonikates.
Valentin Kuigi ja Manfred Vainokivi koostööfilm on linastunud Jecheoni, Cairo ja Goa filmifestivalidel.

"Päevad, mis ajasid segadusse"

Režissöör Triin Ruumet, osatäitjad Hendrik Toompere Jr., Juhan Ulfsak, Jaanika Arum

Süsimusta huumoriga vürtsitatud tragikomöödia "Päevad, mis ajasid segadusse" tegevus toimub 1990. aastate teises pooles. Filmi peategelane, 27-aastane Allar (Hendrik Toompere Jr) liigub ühelt südasuviselt Eestimaa peolt teisele, põrkudes kokku üha värvikamate tegelaste ja segasemate juhtumitega. Pingelised ja jaburad sündmused panevad Allari oma elu üle tõsiselt järele mõtlema ning ees ootab pöörane eneseotsing Eesti üheksakümnendate aastate südasuves.
Triin Ruumeti debüütmängufilm pälvis tänavusel Karlovy Vary filmifestivali East of West kõrvalprogrammi žürii eripreemia.

"Teesklejad"
Režissöör Vallo Toomla, osatäitjad Mirtel Pohla, Meelis Rämmeld, Mari Abel, Priit Võigemast
Annal (Mirtel Pohla) ja Juhanil (Priit Võigemast) avaneb võimalus veeta suvenädal rikaste sõprade luksuslikus mereäärses maamajas. Esimesel puhkusepäeval saab Juhan töölt koondamisteate. Pinged kuhjuvad ja seavad nende suhte kahtluse alla: ehk ei olegi see armastus, mis on neid kaheksa aastat koos hoidnud, vaid hirm lahkumineku ees?
Vallo Toomla debüütlavastus esilinastus tänavusel San Sebastiani filmifestivalil.

"Õnn tuleb magades"

Režissöör Mart Kivastik, osatäitjad  Katariina Unt, Ivo Uukkivi, Tiit Sukk, Ita Ever, Katrin Pärn
Viimaseid aastaid noor, aga üksildane Viivi (Katariina Unt) avastab ühel kenal hommikul enda ¬kõrvalt voodist tundmatu mehe. Paanikas naine püüab oma peas taastada eelmise päeva sündmusi. Selgub, et seljataga on elu halvemaid päevi: valutav õlg, tööle hilinemine, arsti diagnoos, korralik tüli apteegijuhatajast tšikiga, keda ta silmaotsas ei salli, ja kõige selle tagajärjel õhtu lõpp kõrtsis, kus ta mõistab, et võid olla nii korralik ja tubli, kui ¬tahad, aga õnne peab ka olema…
Mart Kivastiku "Õnn tuleb magades" on kurbade kohtadega naljakas film või siis naljakate kohtadega kurb film, kuidas kellelegi. Lugu, kus jumalik täringumäng pakub lootust ka neile inimestele meie ümber, kelle peale keegi esmapilgul panuseid teha ei julge. Liiga kõrgete ootuste puhul näitab elu sulle tihti rusikat, aga kui ootuste horisont on päriselt längu vajunud, võib ootamatult avaneda uus uks.

Eesti filmid valis žüriile hindamiseks PÖFFI välismaalastest koosnev programmi valikukomisjon, koosseisus Reza Mirkarimi, Sudhanshu Saria,Dorothee Pfistner, Joycpe Pierpoline, Michael Pärt.

Laadimine...Laadimine...