"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Põllumehed on valitsuse lubatud toetusteta nurka surutud (0)
31. oktoober 2015
Scanpix

"Põllumeeste olukord on ikka väga raske. Vaadates nende meeleolu, on nad tõesti nurka surutud. Paistab, et nende jaoks lahendust ei olegi," tõdes Keskfraktsiooni liige Tarmo Tamm kohtumise järel Lääne-Virumaa ettevõtjatega ja lisas, et valitsuse poolt lubatud toetused pole põllumeesteni jõudnud ja põllumehed on nurka surutud.   

“Põllumehed rääkisid, et maaeluminister on III tsooni sealihatootjatele lubanud maksta täiendavat kompensatsiooni, aga tänaseks pole seda tehtud. Lubadus on täitmata,” rääkis Tamm Tallinna TV uudistes.

Põllumehed rääkisid Keskerakonna fraktsiooni saadikutele, et seakatku III tsoon on suurtes raskustes, kuna seal toodetud sealiha on söömiseks küll täiesti ohutu, ent seda on väga raske realiseerida.

Kuigi seakatku probleem on Eestis terav juba suvest, hakatakse sealiha kokku ostma ja sellest konserve valmistama alles nüüd, hilissügisel. Maaeluminister Urmas Kruuse sõnas valitsuse pressikonverentsil, et valitsus on otsustanud osta riigi toiduvarudesse 1,72 miljoni euro eest sealihakonserve.

Valitsus on seakatku taudiga seoses maksnud seakasvatajatele kompensatsioone alla 2 miljoni euro. Seakasvatajate vajadus on aga kordades suurem. Riigikogu põllumajanduskomisjoni aseesimees Siret Kotka märkis uudislõigus, et suvel lubas minister Kruuse III tsooni seakasvatajate elusa sealiha kilohinna vahe kompenseerida. 

“Võrreldes teiste piirkondadega on nende sealiha kilohind kordades väiksem, jäädes 50 eurosendi juurde. See on olematu raha,” tõdes Kotka. “See, et seakasvataja üldse ots-otsaga kokku tuleks kulub neil kilo peale üks euro. Nüüd on tulnud teade, et minister peab oma sõnadest taganema ja seda vahet ei tasu. See tähendab, et III tsooni seakasvatajate olukord muutub kordades keerulisemaks.”

Kotka lisas, et ka teraviljakasvatajad tulevad vaevu ots-otsaga kokku. “Teraviljasaak oli küll suur, ent teravilja hind suhteliselt madal. Ka teraviljakasvatajad ootavad, et riik tuleks neile appi. Võime täna öelda, et kogu põllumajandussektoris on kriis.”

Kotka sõnul teeb Keskerakonna fraktsioon järgmisel aasta riigieelarve arutelu käigus ettepaneku kirjutada eelarvesse sisse ka üle 20 miljoni euro ulatuses toetusi põllumeestele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.