Polygon Teateri põneva absurdikomöödia "Perplex" seab kahtluse alla kõik tavapärase

Polygon Teater lavastab sel kevadel Noblessneri kvartalis lavale Marius von Mayenburgi kaasaegse ja maailmas palju tähelepanu pälvinud näidendi "Perplex".

Pilt: Scanpix/Pildil: Lavastaja Tamur Tohver

Polygon Teateri põneva absurdikomöödia "Perplex" seab kahtluse alla kõik tavapärase

Polygon Teater lavastab sel kevadel Noblessneri kvartalis lavale Marius von Mayenburgi kaasaegse ja maailmas palju tähelepanu pälvinud näidendi "Perplex".

Etendavad näitlejad Elina Purde, Ragne Veensalu, Roland Laos, Mait Joorits. Elavat muusikat loob laval Mart Soo. Kujunduse on valmistanud Ellen-Alice Hasselbach.

Lavastaja Tamur Tohver ütleb, et see on lugu pidetusest ja püsimatusest, ning selle ohtlikkusest: "Juba aastaid on see tendents meie ühiskonnas muutunud järjest häirivamaks. Kuidas kokkulepetest kinni ei peeta. Kuidas on väga "okei!" suvalisel hetkel teatada, et mulle see ei enam sobi, ma mõtlesin ümber".

"Ma olen ääretult õnnelik, et tänu paljudele erinevatele juhustele õnnestus mul Perpelxi materjaliga kokku puutuda. Perplex on diagnoos. Perplexi sünonüüm on “vaatame jooksvalt”, tunnete ära, kas mitte? Perpelx on teadmatus iseendast. Oma tegeliku olemuse tõrjumine, maskide otsimine. See on vastutuse äralükkamine. Pideva uue võimaluse otsimine, selmet lubatut realiseerida",selgitab Tohver.

"Pealtnäha tavapärase absurdika taga avanes ühtäkki maailm, mis juba prooviprotsessis sundis meid kõiki kogu aeg küsima - mis on päris? Kas see, mida ma elan, minu mõtted ja tunded, kaaslased, teod? Või kujutan ma seda ette? Ja meid aita teps mitte, et Darwin, Platon ja Nietzche on seda juba kord mõelnud…", lausub lavastaja.

Näidend räägib loo, kus Eva (Elina Purde) ja Robert (Mait Joorits) naasevad puhkuselt. Majas on miski häirivalt teisiti. Tuled ei sütti, potilill on uus. Kelle elamusse üldse nad sattusid? Puhkuse ajaks elamise eest hoolitsema palutud peresõbrad Judith (Ragne Veensalu) ja Sebastian (Roland Laos) tõstavadki nad välja, kuulutades elamise omaks. Algab sekelduste rada, kus pole võimalik saada selgust, kes keda üle trumpab. Teenijal lastakse surra, ilma et ta viilugi aprikoosi saaks, positsiooniga intelligendid ei kaota pead elektriarve üle näägeldes, samal ajal kui alaväärsed lihtinimesed Platonit, Darwinit ja Nietzschet tsiteerides elu mõtet leida püüavad… kuni Robert loo lõpus avab paki, mis muudab kõik…

Eriliseks teeb etenduse tuntud muusik Mart Soo, kes lisab muusikalise kujunduse laval elavas esituses. 

Marius von Mayenburg, sünd. 1972, on saksa edukamaid kaasaegseid näitekirjanikke ja lavastajaid. Näidendi esmalavastus toimus 2010. Näidend on tõlgitud üle 30sse keelde ja lavastatud paljudes välisriikides ning pälvinud tunnustuse erinevatel teatrifestivalidel.

Esietendus toimub 27. aprillil Polygoni Teatrisadamas Noblessneri kvartalis. Samas kohas saab etendusi näha veel ka 28., 29. aprillil, 3., 4., 20. mail, 6., 7., 8., 20., 21. juunil. Endises jahtklubi hoones on võimalik teatrietendusi näha viimast hooaega. 

Laadimine...Laadimine...