Põud võtab Saaremaal loomasööda ja viljasaagi

Erakordselt kuivad ilmad on Saaremaal rohu- ja viljakasvu kinni pannud ning põllumehi ootavad ees nii viimaste aegade kehvemad viljasaagid kui ka söödanappus.

Pilt: Kuvatõmmis/Pilt on illustratiivne
Eesti

Põud võtab Saaremaal loomasööda ja viljasaagi

Erakordselt kuivad ilmad on Saaremaal rohu- ja viljakasvu kinni pannud ning põllumehi ootavad ees nii viimaste aegade kehvemad viljasaagid kui ka söödanappus.

Valjala kandis tegutsev viljakasvataja Kaido Kirst ütles Saarte Häälele, et kuna viimase 40 päeva jooksul on sadanud vaid 3 millimeetrit, on viljaga probleeme ja koresöödaga pole ka asi kiita. Kirstu sõnul hoiab paksem muld küll niiskust, ent Saaremaal on mullakiht enamasti õhuke ning kuigi kivi võib ju ka niiskust hoida, siis vett sealt ei tule.

"Mingit head saaki ei tule, vihm on hiljaks jäänud," märkis Kirst Saarte Häälele. "Saaremaal on ikka väga põuane olnud."

"Ei mäletagi, millal asi nii hull oli. Oleks 30 millimeetrit tulnud, siis oleks võib-olla olukord veel rahuldav," selgitas Kirst Saarte Häälele ja lisas ainsa plussina, et eelmine sügis oli hästi märg ja pinnavesi oli kevadel kõrge ning tänu sellele mingit niiskust veel on. "Aga kui ta oleks siin tavapäraselt väga kuiv kevad olnud, siis ei tea, mis nägu need põllud praegu oleksid olnud."

Kirst ütles Saarte Häälele, et üldiselt on kõik põllud ja kultuurid võrdselt ära kuivanud ja tegelikult ei tahagi enam põllu peale vaatama minna. Ainult hernes ja uba on vahest paremas olukorras.

"Päris sisse seda vähest saaki siiski kündma ei hakka ja kombainiga mingi ülesõit peab toimuma. Aga kurb see pilt on ja kiita pole midagi, kuigi kevad oli soodne ja viljad olid ilusad," rääkis Kirst Saarte Häälele.

Pöide mees Ivo Sepp ütles väljaandele, et kuivus valitseb igal pool ja heina on vähe. Võrdlust varasemate aastatega ei osanud ta veel tuua, sest on seni ainult niitnud ja pole veel pakkima hakanud.

"Need kultuurheinamaad, mis on kõrgemad, on ära kõrbenud, nendel, mis on pisut vesisema maa peal, midagi isegi on, aga juuli lõpuks on pilt selge," lausus Sepp.

Kui sööta jääb väheks, siis on Ivo Sepa sõnul kaks varianti – kas proovid juurde osta, kui kellelegi on üldse müüa, või siis vähendad karja.

"Vaatame ära, äkki tuleb osa loomi maha müüa, põhikari säilitada ja loota, et järgmine aasta tuleb parem," märkis Sepp Saarte Häälele.

Samas tähendavad põud ja väike saak, et sööda hind kindlasti tõuseb, sest nõudlus on suur. Kui eelmisel aastal müüdi heina 10 eurot rull ja silorull kuni 15 eurot, siis tänavu võib kvaliteetse heinarulli hind tõusta Sepa hinnangul 15 euro peale.

Eelmise aasta sööt on Sepal otsas ja nüüd tuleb tal pärast suvise silo- ja heinasaagi kokkukogumist rehkendada, kui palju loomi õnnestub sellega üle talve pidada. Ilmselt tuleb mehel paarkümmend looma ära müüa.

Laadimine...Laadimine...