Prisma kauplused hakkavad vastu võtma pandimärgita taarat

Tagastamise järel väljastab automaat taaratšeki, kus on eraldi välja toodud taaraautomaadi poolt vastu võetud ilma panditarahata pakendite kogus.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Eesti

Prisma kauplused hakkavad vastu võtma pandimärgita taarat

Toimetaja: Sandra Lepik

Tagastamise järel väljastab automaat taaratšeki, kus on eraldi välja toodud taaraautomaadi poolt vastu võetud ilma panditarahata pakendite kogus.

Prisma Peremarketi taaraautomaatid võtavad tasuta vastu kõiki metallist ja plastist joogipakendeid, mille omadused on pakendi tuvastamiseks selgeks õpetatud, vahendas BNS. 

"Eestisse jõuab igal aastal miljoneid plastpudeleid ja plekkpurke, millel ei ole meil kehtivat pandimärki ning mis kipuvad oma eluringi lõpetama looduses või prügikastis. Selliseid välismaalt ostetud pakendeid oli eelmisel aastal hinnanguliselt 100 miljonit," ütles Eesti Pandipakendi juht Kaupo Karba pressiteate vahendusel.

"Taaraautomaatide konfiguratsioonist tulenevalt ei õnnestunud neid seni vastu võtta. Nüüd oleme selle olukorra koostöös Prismaga lõpuks lahendanud ja alustasime ka Eesti pandimärgita plast- ja plekktaara kokku kogumist ning taaskasutusse suunamist olenemata pakendite päritolust," ütles Karba.

Märtsis käivitus Eesti Pandipakendi, Tomra Service'i ja Prisma Peremarketi pilootprojekt, millest selgus, et inimesed tagastavad pandipakendite hulgas hea meelega ka Eesti pandisüsteemi väliseid pakendeid selle eest tagatisraha saamata.

Prisma Peremarket AS jäätmemajanduse eest vastutava juhtkonna liikme Tõnis Tominga sõnul on Prisma algatatud ning koostöös Eesti Pandipakendi ja Tomraga väljatöötatud lahendus esimene selletaoline Eestis.

"Prisma soovib omalt poolt pakkuda kõiki võimalusi jäätmete korrektseks tagastamiseks. Juba varasemalt on meie hüpermarketisse võimalik tuua ära oma vanad patareid, väiksemad katkised elektroonikaseadmed ning muidugi pakendid. Nüüdsest on meil klientidele olemas ka mugav pandipakendi märgita taara tagastamise võimalus läbi taaraautomaadi. Loodame, et Prisma kliendid seda võimalust ka kasutama hakkavad ja ei viska enam oma pakendimärgita plastpudeleid ja plekkpurke tavaprügisse," rääkis Tomingas.

Tänu sellele muudatusele loodab Eesti Pandipakend kokku koguda vähemalt 200 000 plastpudelit ja plekkpurki kuus, mis jääksid muidu meie loodust reostama.

Ilma pandita pakendite tagastamine toimub täpselt sama moodi nagu Eesti pandimärgiga plastpudelite ja purkide korral, kuid tagatisraha nende eest ei maksta. Nii nagu pandipakendite puhul peab ka ilma pandita pakendi tagastamiseks olema loetav selle triipkood, sälinud ostuhetke kuju ja see peab olema tühi. Tagastamise järel väljastab automaat taaratšeki, kus on eraldi välja toodud taaraautomaadi poolt vastu võetud ilma panditarahata pakendite kogus.

Tulenevalt klaaspudelite käitlemise eripäradest, ei ole neid praegu veel võimalik taaraautomaati tagastada, kuid töö selle nimel käib.

 

Laadimine...Laadimine...