Prokurör kutsub Tallinna Sadama süüasjas kohtusse ligi 100 tunnistajat

Harju maakohtus 8. jaanuaril alguse saav Tallinna Sadama süüasja arutamine tõotab tulla rahvarohke, kuna ainuüksi prokuratuur soovib näha tunnistajapingis ligi 100 inimest.

Pilt: Scanpix/ Laura Feldmanis

Prokurör kutsub Tallinna Sadama süüasjas kohtusse ligi 100 tunnistajat

Toimetaja: Moonika Tuul

Harju maakohtus 8. jaanuaril alguse saav Tallinna Sadama süüasja arutamine tõotab tulla rahvarohke, kuna ainuüksi prokuratuur soovib näha tunnistajapingis ligi 100 inimest.

Kohtunik Julia Vernikova keeldus Tallinna Sadama kohtuasjas eelistungil määramast ekspertiisi jaanalinnuliha vanuse kindlaksmääramiseks, vahendas BNS Eesti Ekspressi.

Ekspertiisi soovis advokaat Paul Keres, kes kaitseb altkäemaksuvõtmises süüdistatavat endist sadamajuhti Ain Kaljuranda. Keres rääkis eelistungil, et jaanalinnuliha küsimus puudutab kaitsepolitsei jälitustoiminguid. Ta soovib tõendada, et kui ärimees Tõnis Pohla lubas Kaljurannale anda jaanalinnuliha, siis ta seda ka tegi.

Vernikova arvates kulutaks selline ekspertiis liialt riigi ressurssi, sest mingit liha pole kaitsepolitsei Kaljurannalt ära võtnud. Seega ei saaks olla kindel, et eksperdile uurimiseks antav jaanalinnuliha on seesama, millest süüdistatavad aastal 2014 omavahel rääkisid. Kohtu hinnangul suudab Keres leida oma versiooni kinnitamiseks ka teisi võimalusi.

Samuti ei vabastanud Vernikova raha Kaljuranna pangaarvel, mis on arestitud laiendatud konfiskeerimise tagamiseks. Ühtlasi jättis Vernikova rahuldamata kõik kaitsjate taotlused kriminaalmenetluse lõpetamiseks. Advokaatide väitel pole mingeid kuritegusid üldse toimunud, need pole toimunud Eestis või on aegunud.

Riigiprokurör Laura Feldmanis soovib kutsuda kohtusse 94 tunnistajat. Ka kaitsjad soovivad hulga täiendavate tunnistajate ülekuulamist. Vernikova hinnangul on kaitse tunnistajate nimekiri põhjendamatult pikk. Tema hinnangul on arusaamatu, miks ei piisa Tallinna Vanasadamas sadamateenuseid pakkuva Esteve AS-i ja selle eelkäijate vaheliste suhete hindamiseks ühest tunnistajast.

Kaitsjad sooviks kuulata üle veel sadama endise nõukogu liikme Veiko Tišleri ja praeguse nõukogu esimehe Aare Targa. Samuti praeguse sadamajuhi Valdo Kalmu ja juhatuse liikme Margus Vihmani. Lisaks on kaitse tunnistajate nimekirjas ettevõtete CF&S Estonia, Autolink Baltic, Mann Lines ja Stivis esindajad. Neid firmasid pole süüdistusaktis isegi mainitud, seetõttu kahtleb Vernikova nende töötajate kohtusse kutsumise vajaduses.

Kokkuvõttes rõhutab Vernikova, et kaitsjatel ei peaks olema takistusi tunnistajate kasutamisel. Kuid ta soovitab vaadata esitatud tunnistajate nimekirjad uuesti üle ning loobuda ebaoluliste tunnistajate kohtusse kutsumisest. Sama hinnangu andis Vernikova kaitsjate taotlusele tuua kohtusse väga palju dokumente.

Advokaat Keres kurtis kohtule, et tal on keeruline tutvuda tõenditega kaitsepolitseis. Seal viibib alati juures valvas kaitsepolitseinik, kelle läheduses ei ole tal sobilik Kaljurannaga suhelda. Vernikova nõustus Keresega, et see võib pärssida kaitseõiguse efektiivset teostamist. Ta soovitas prokurör Feldmanisel teha nii, et Kaljurand ja Keres saaks süveneda materjalidesse kõrvaliste isikute juuresolekuta.

Sadama kohtuasjas on süüdistatavad üheksa eestlast, üks poolakas ja Muuga sadamas koristustöid teinud Tallinna firma. Avalikud kohtuistungid algavad 8. jaanuaril 2019 ja kestavad kolmel päeval nädalas kuni juulini 2020. Megaprotsessist saab kohtunik Vernikova viimane suur kohtuasi, sest pärast seda läheb ta pensionile.

Laadimine...Laadimine...