Prokurör nõuab ränga avarii põhjustajale vangistust

Põhja ringkonnaprokurör nõudis täna Harju maakohtus mullu kevadel Tallinnas 16 inimesele vigastusi toonud ränga liiklusavarii põhjustanud Oliverile reaalset vangistust.

Pilt: Scanpix

Prokurör nõuab ränga avarii põhjustajale vangistust

Põhja ringkonnaprokurör nõudis täna Harju maakohtus mullu kevadel Tallinnas 16 inimesele vigastusi toonud ränga liiklusavarii põhjustanud Oliverile reaalset vangistust.

Süüdistaja hinnangul peaks Oliverile määrama lühimenetluses kahe aasta ja kaheksa kuu pikkuse vangistuse, millest kaheksa kuud peaks ta reaalselt vanglas veetma. Ülejäänud karistusosad tuleks mõista tingimisi kolmeaastase katseajaga. Lisaks tuleks temalt süüdistaja hinnangul võtta kaheks aastaks ja kuueks kuuks juhtimisõigus.

Põhja ringkonnaprokurör Rainer Amur arutles kohtus pikalt, miks peaks kohus karistama Oliveri üle sanktsiooni keskmise määra. "Minu hinnangul on kohtualuse süü väga suur. Liiklusõnnetuses said vigastada kokku 16 inimest, neist neli raskelt," tõi Amur esile, lisades, et nii ohvriterohket sõiduautode kokkupõrget ei ole võimalik meenutada viimase kümne aasta jooksul.

Katseaeg peaks prokuröri hinnangul mööduma Oliveril kriminaalhooldaja järelevalve all, kusjuures tal tuleks keelata alkoholi tarvitamine ning ta peab osalema sotsiaalprogrammis.

Kannatanute esindaja hinnangul peaks kohus Oliverilt kahe kannatanu kasuks välja mõista kummalegi 30 000 eurot ja kahele kummalegi 20 000 eurot. Esindaja tõi esile, et kõik tsiviilhagid esitanud kannatanud said liiklusõnnetuses raskelt vigastada ja on kaotanud osa töövõimest, samuti on põhjustanud juhtunu neile suuri vaimseid kannatusi. Sealjuures nõudis esindaja, et süüalune peab hüvitama nõutud kahjusummad kannatanutele katseaja vältel, vastasel korral tuleks aga tema vangistus täies ulatuses pöörata täitmisele.

Kaitsja hinnangul võiks kohus piirduda tingimisi vangistusega, tsiviilhagide summad on aga sedavõrd suured, et nende kiire hüvitamine pole reaalne. "Süüalune on alles oma töömehetee alguses. Arvata, et ta suudaks hüvitada kannatanutele 100 000 eurot katseaja jooksul, pole reaalne," rääkis kaitsja.

Lisaks on nõuded kaitsja hinnangul liialt suured. "Koos kõigi muude nõuetega, mis liiklusõnnetuse tõttu süüalusele kaasnevad, tuleks tal hüvitada 200 000 kuni 300 000 eurot. Ma ei tea, kas teda Euroopa kontrollikotta tööle võetakse," viitas kaitsja asjaolule, et vaid kõrge ametikoht Euroopas võimaldaks sedavõrd suuri summasid paari aastaga tasuda.

Kohus langetab otsuse 24. oktoobril.

Raske liiklusõnnetus juhtus 2015. aasta 16. mail kella 9.47 ajal Tallinnas Tartu maantee ja Kreutzwaldi tänava ristmikul, kus toona Gregori nime kandnud 22-aastase noormehe juhitud BMW 320i põrkas kokku Lastekodu tänava poolt Kreutzwaldi tänavalt vasakpööret sooritanud Mercedez-Benziga, mida juhtis toona 42-aastane Eve.

Süüdistusest selgub, et Oliver oli eelmisel õhtul Viimsis pidu pidanud ning järgmisel hommikul soovis kaks neidu Pääskülla viia. Noormehe väitel tundis ta end hästi ja ei arvanud, et võib veel joobes olla. Ta istus oma BMW rooli, kõrvalistmele istus tema sõber ja tahaistmele kaks neidu. Tallinnas Stockmanni ristmikul tekkis Oliveril liikluskeerises tüli teise, tundmatu autojuhiga. Mõlemad juhid väljusid autodest ning pärast lühikest, kuid emotsionaalset sõnelust istus ärritunud Oliver tagasi oma BMW rooli, surus pedaali põhja ja kihutas sündmuskohalt minema. Ta jõudis kiirendada 103 kilomeetrini tunnis, mööduda liinibussist ja kihutas suure hooga Tartu maantee ülekäiguraja suunas, kuigi märkas, et talle oli foormis süttinud punane tuli.

Prokuröri väitel puuduvad tõendid, et Oliver oleks enne vöötrada pidurdanud, vastupidi, tõendid viitavad, et ta soovis teadlikult punase tule alt läbi sõita. Küll aga oli jalakäijatele süttinud fooris roheline tuli ja vähemalt kaheksa inimest, nende hulgas ka kaks last, olid asunud sõiduteed ületama. Roheline tuli põles ka ristmikku ületama asunud Mercedesele, millele Oliveri juhitud BMW küljelt sisse sõitis. "Liiklustehnilise ekspertiisi järgi oli kokkupõrke hetkel BMW kiirus 103 kilomeetrit tunnis, kusjuures pole märki, et juht oleks kordagi pidurdanud," rääkis prokurör, lisades, et võib vaid ette kujutada, mis oleks juhtunud, kui ristmikule sõitnud Mercedes poleks BMW liikumist takistanud ja Oliveri juhitud sõiduk oleks kihutanud läbi rahvast täis vöötraja.

Vahetult pärast liiklusõnnetust tunnistas Oliver politseinikele, et märkas fooris talle põlenud punast tuld, samas kinnitas ta ka, et siiski üritas pidurdada.

Kiirabi viis Eve ja Mercedeses viibinud kaasreisijad, toona 15-aastase tüdruku ning 41-aastase Heiki Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse. 51-aastane Peeter toimetati Lääne- Tallinna Keskhaiglasse ning 10-kuune poiss Tallinna Lastehaiglasse.

Kokkupõrke tagajärjel paiskus Mercedez-Benz otsa Tartu maantee sõidusuunavööndeid eraldaval ohutussaarel viibinud viiele jalakäijale: toona 64-aastasele Olegile, 37-aastasele Helenile, 57-aastasele Galinale, 4-aastasele poisile ja 9-aastasele tüdrukule. Oleg, Helen ja Galina toimetati Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse. 4-aastase poisi ja 9-aastase tüdruku viis kiirabi Tallinna Lastehaiglasse.

BMW juht ja selles viibinud kaasreisijad, kaks toona 17-aastast tüdrukut toimetati Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse ning 20-aastane Kristo pöördus ise hiljem Ida- Tallinna Keskhaiglasse.

Kolmapäevasel kohtuistungil puhkes Oliver viimast sõna lausudes nutma, kinnitades, et ei möödu päevagi, kui ta rängale õnnetusele ja teistele põhjustatud kannatustele ei mõtleks. Samas kinnitas kannatanute esindaja, et Oliver pole reaalselt kannatanute ees vabandanud.

Laadimine...Laadimine...