Proviisorid: apteegikalkulaatorit on kasutatud juba üle 400 korra

"Kuivõrd Eestis tegutseb üldse kokku 495 põhi- ja haruapteeki, siis on näitab see proviisorite päris suurt huvi," ütles Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimees Karin Alamaa-Aas. 

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Eesti

Proviisorid: apteegikalkulaatorit on kasutatud juba üle 400 korra

Toimetaja: Sandra Lepik

"Kuivõrd Eestis tegutseb üldse kokku 495 põhi- ja haruapteeki, siis on näitab see proviisorite päris suurt huvi," ütles Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimees Karin Alamaa-Aas. 

Apteegireformi hõlbustamiseks käivitatud veebikalkulaatoriga on apteekide väärtust arvutatud juba üle 400 korra, mida on proviisorite koja hinnangul üllatavalt palju, vahendas BNS proviisorite koda. 

Eesti läheb 1. aprillil lõppeva reformiga üle proviisorapteekide süsteemile, kus apteeke võivad pidada vaid proviisorid ja ravimite jae- ning hulgimüük on lahutatud. 

"Huvi apteegikalkulaatori vastu on olnud ootamatult suur ja apteekide väärtust on käidud kahe nädala jooksul arvutamas juba üle 400 korra. Kuivõrd Eestis tegutseb üldse kokku 495 põhi- ja haruapteeki, siis on näitab see proviisorite päris suurt huvi," ütles Alamaa-Aas.

Alamaa-Aasa sõnul on apteegireformi käigus suurematesse apteegikettidesse kuuluvate apteekide võõrandamise hind olnud praeguste omanike jaoks keskne küsimus, kuid konkreetseid summasid pole keegi nimetanud.

"Apteegi väärtuse kalkulaatori tegimegi abiks proviisoritele, kes on asunud või asumas läbirääkimistesse apteegireformi käigus mõne tegutseva apteegi ostmiseks," lisas Alamaa-Aasa. "See aitab proviisoril ka hinnata, kas reformi käigus on mõistlikum osta mõni tegutsev apteek või käivitada täiesti uus. Tõsi, hetkel on ketiapteekide praegused omanikud pannud läbirääkimised pausile, sest valitsuskoalitsioon on avanud taas apteegireformi tulevikuarutelud."

Apteegikalkulaator arvestab apteegi majandusnäitajaid, tööjõu- ja erinevaid kõrvalkulusid ning lähtub väärtust arvestades ametlikest majandusprognoosidest. Apteegi väärtuse kalkulaatoris on kasutatud diskonteeritud vaba raha meetodit, mis on üldtunnustatud ja põhineb majandusnäitajate projektsioonil.

Kalkulaatori töötas proviisorite koja tellimusel välja ettevõtete väärtuse hindamisele keskendunud Netekspert OÜ. Kalkulaatori leiab siit.  

Riigikogus 2015. aastal vastu võetud apteegireformiga lahutatakse Eestis alates 1. aprillist 2020 ravimite jae- ja hulgimüük ning kehtestatakse omandipiirang, mille järgi võib enamusosalus apteegis kuuluda vaid proviisorile.

Reformi väljakuulutamisel anti viie aasta pikkune üleminekuperiood, mille jooksul said mitteproviisoritest omanikud jätkata apteegipidamist ning uute apteekide asutamise õigus jäi vaid proviisoritele.
Eestis tegutseb apteegireformi tulemusena üle 200 täielikult või osaliselt proviisoritele kuuluvat apteeki. 1. augusti seisuga kuulub 64 protsenti maapiirkondade apteekidest proviisoritele, viimastel aastatel on pidevalt kasvanud ka proviisorapteekide osakaal linnades.

Apteegireformi hõlbustamiseks töötas ravimiamet välja ka veebikaardi, mida näeb siit ja mis annab ülevaate kõigist hetkel reformi nõuetele mittevastavatest apteekidest, seal hulgas 1. aprillist omandinõuetele mittevastavatest apteekidest.
 
Eesti Proviisorite Koda on Eesti suurim apteegis töötavaid proviisoreid ühendav erialaühendus. Koda seisab sõltumatu, oma töös ametialastest teadmisest, apteekrivandest ja patsiendi heaolust lähtuva ning proviisorite juhitud apteegiteenuse eest Eestis.

Laadimine...Laadimine...