Psühhoterapeut: lastele on tähtis, et pere sööks koos hommikul ja õhtul

"Eesti on üliõnnelik maa, et meil on nii pikk vanemapuhkus, mis annab aega lapsega olla ja harjuda," rääkis psühhoterapeut Piret Visnapuu-Bernadt. "Kui elu on rahulikum, on lapse reaktsioonid ka rahulikumad."

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Psühhoterapeut: lastele on tähtis, et pere sööks koos hommikul ja õhtul

Merje Aus

"Eesti on üliõnnelik maa, et meil on nii pikk vanemapuhkus, mis annab aega lapsega olla ja harjuda," rääkis psühhoterapeut Piret Visnapuu-Bernadt. "Kui elu on rahulikum, on lapse reaktsioonid ka rahulikumad."

"Probleemide korral tuleks esimese asjana päevaplaan tasakaalustada ja vaadata, kas pole ehk liiga palju ette võetud," rääkis lastepsühhiaater ja psühhoterapeut Piret Visnapuu-Bernadt Vikerraadios "Huvitaja" saates sellest, miks lastega võivad tekkida mured.

Visnapuu-Bernadti sõnul on küll tema 25 tegutsemisaasta jooksul probleemid seoses interneti ja mobiiltelefonidega kindlasti muutunud, aga inimene tegelikult pole muutunud. "Küll aga räägime rohkem laste õigustest ja kasvanud on teadlikkus, et laps on omaette indiviid," sõnas ta. "Laps on oma arengus ja olemises paindlik ja ellujääja, aga teistpidi ka haavatav ja nii sõltuv täiskasvanust."
Seetõttu on ka täiskasvanute ülesanne lapsi kaitsta ning laps võiks jääda alati esikohale.

Lapse elu peab olema turvaline

Väikeste lastega on tavaliselt mured, kui laps ei maga ja öeldakse, et laps jonnib. "Lapsel on raske oma tundeid reguleerida," selgitas Visnapuu-Bernadt. Siis arutatakse koos vanematega, mida lapse päevaplaanis ja enda elukorralduses teisiti teha. Võibolla on vaja hoog maha võtta või elada rohkem lapsele orienteeritult.

Mõistagi ei tohi ka vanem unustada, et ka temal on vaja puhata, aga keskenduma peaks perele.

"Eesti on üliõnnelik maa, et meil on nii pikk vanemapuhkus, mis annab aega lapsega olla ja harjuda," rääkis ta. "Kui elu on rahulikum, on lapse reaktsioonid ka rahulikumad."

Küll aga on lapsi, kelle eneseregulatsioon ei tule nii kergesti. Ta ei adu end nii hästi – uni ei tule, ei tea, kas tahab süüa või ei, tuju läheb kehvaks. Siis peab vanem lapsel elurütmi paika saama.

Asja võti on tasakaalustatud päevaplaan

Psühhoterapeut soovitab probleemide korral esimese asjana päevaplaan tasakaalustada ja vaadata, kas pole ehk liiga palju ette võetud. Üks hiljutine Briti uuring näitas, kuidas peres probleemid tekivad. Tuli välja, et kui kodus on mitu väikest last, võtab hommikune väljaminek 14 minutit kauem aega kui üksiku täiskasvanu puhul. Kui seda ei planeeri, oledki graafikust väljas ning tekivad probleemid.

Samuti soovitab Visnapuu-Bernadt väikelapseeas rahulikumalt võtta, et õigeks ajaks koju jõuda ning näiteks süüa teha. "Lastele on pisikesest peale oluline, et pere sööks hommikul ja õhtul koos," rääkis ta.

Ka sobib lastele hästi see, kui neil on kodus oma ülesanded ning kodune majapidamine oleks ühine tegevus. Uuringud on näidanud, et lapsed tahavad aidata – ulatada mahakukkunud esemeid, teha lahti uksi ja muidu täiskasvanutega koos toimetada.

Stressi puhul tuleks eemaldada stressiallikas

"Kui peredes on lähisuhtevägivald, ei tasu kunagi mõelda, et läheb üle, vaid tuleb midagi ette võtta, et lapsed saaksid elada turvaliselt," rääkis psühhoterapeut.

Kui lapsed psühhoteraapiasse lähevad, käib tegevus läbi mängu. Algkoolilapsed armastavad lugusid joonistada ja jutustada Teismelised aga tahavad tõsimeeli arutleda. "Nad võivad keerulised asjad selgeks mõelda, kui nende kõrval püsida, minevikku mõtestada ja julgena edasi minna," ütles Visnapuu-Bernadt.

Laadimine...Laadimine...