Rahvastikuminister: väärtustades karjääri, edu ja rikkust, on tulemuseks Exceli tabeli ühiskond

Täna Nordic Hotel Forumis toimunud emadepäeva konverentsil "Raha või lapsed?" sõnas vastne rahvastikuminister Riina Solman oma ettekandes "Miks inimesed peavad valima raha ja laste vahel?", et inimesed ei pea tegelikult valima raha ja laste vahel – küsimus on hoopis väärtushinnangutes.

Pilt: Scanpix
Majandus Eesti

Rahvastikuminister: väärtustades karjääri, edu ja rikkust, on tulemuseks Exceli tabeli ühiskond (3)

Sandra Lepik

Täna Nordic Hotel Forumis toimunud emadepäeva konverentsil "Raha või lapsed?" sõnas vastne rahvastikuminister Riina Solman oma ettekandes "Miks inimesed peavad valima raha ja laste vahel?", et inimesed ei pea tegelikult valima raha ja laste vahel – küsimus on hoopis väärtushinnangutes.

Rahvastikuminister Riina Solman märkis, et Eesti pered soovivad täna rohkem lapsi, kui neil praegu on – seda näitavad kõik uuringud. "Eesti on demokraatilk riik, kedagi ei saa sundida lapsi saama, aga riigi ülesandeks on moodustada võimalikult hea keskkond lapse kasvatamiseks. Meil tuleb arendada lasterikkusest lähtuvat perepoliitikat. Näiteks on lasterikka pere toetus aidanud suurendada kolmandate laste sündi perre veerandi võrra," sõnas Solman. "Kui väärtustame karjääri, edu ja rikkust, siis on tulemuseks Exceli tabeli ühiskond. Exceli järgi prioriteete sättides kaugele ei jõua. Esikohal peaks olema hoopis perelähedane ühiskond," lisas vastne minister.

"Minu meelest ei peagi valima raha ja laste vahel, kuigi loomulikult me teeme seda," nentis Solman. Tänapäeval tahavad noored enne pere ja kodu loomist arendada ennast ja vaadata maailmas ringi. "Rikkuse ja edu poole püüdmine on hea, kuid niimoodi rahvusena kaugele ei jõua. Kui vaadata tulevikku, mil meie oleme vanad, tähendab rohkem lapsi meile rohkem raha," lausus rahvastikuminister. "Valdava osa pensionist maksavad meile lapsed ja lapselapsed. Minu suur soov on see, et elaksime tulevikus paremini kui täna ning et meie inimesi ei asendataks sisserändajatega. Tahan, et siia tuleks tagasi need, kes on läinud mujale paremat elu otsima," toonitas Solman.

Oma noorust kirjeldades tõi minister välja, et tal ei olnud tol ajal kuigi palju asju, sest asju polnud lihtsalt vaja. "Mu vanem poeg naerab selle üle, kui räägin, kuidas minu ajal elati. Kui tulin ülikooli, ei olnud mul eriti midagi ning ühikatoas peret luues ei olnud mul õnnest puudu. Õnnest polnud puudu ka veidi hiljem väikses toanurgas Lasnamäe kanali ääres elades. Teisele katsele minnes aga valisin juba teadlikult hea keskkonnaga elupaika ning tahtsin uut ja korralikku beebivarustust. Tegelikult pole see lapsele oluline, tema vajab ainult armastust ja kodutunnet. Lapsele on tähtis, et ta sünniks õigesse keskkonda," rääkis Solman.

"Hea elu ei saa tulla pingutamata, aga parem elu ei tähenda ilmtingimata seda, et meil on rohkem raha," leidis ta. Visates õhku mõtte, et õnn tulevikus ei pruugi peituda rahas, sest hea tuju ja puhas õhk ei ole rahas mõõdetavad.

Täna Nordic Hotel Forumi konverentsikeskuses toimunud emadepäeva konverentsil „Raha või lapsed?“ võtsid sõna haridus- ja teadusminister Mailis Reps, rahvastikuminister Riina Solman, SOS Lasteküla patroon Kristi Kallas, EELK Tartu Ülikooli-Jaani koguduse õpetaja Triin Käpp, psühhoterapeut Haide Antson, pere- ja paarisuhteterapeut Kaia Kapsta-Forrester, ettevõtja Maire Milder. Paneeldiskussioonis osalesid riigikogu liige Riina Sikkut, ettevõtja Kristel Kruustük, ajakirjanik Toivo Tänavsuu ning poliitik Marko Pomerants.

Konverentsi korraldab SA Väärtustades Elu (www.save.ee), kelle eestvedamisel toimuvad emadepäeva ja isadepäeva konverentsid regulaarselt juba alates 2012. aastast. Konverentsi toetavad: Hasartmängumaksu Nõukogu ja Eesti Kirikute Nõukogu.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...