RAIT PERSIDSKI ENDA VALLANDAMISEST: Reformierakonnale oli vaja järjekordset vaenlast

Riigi äriühingu Vireen nüüdseks juba endine juht Rait Persidski räägib suu puhtaks – tema sõnul eemaldati ta seakatku tõttu hukkunud loomi likvideeriva Vireeni juhi kohalt sellepärast, et varjata maaeluministeeriumi käpardlikkust seakatkuga võitlemisel.

Pilt: Scanpix

RAIT PERSIDSKI ENDA VALLANDAMISEST: Reformierakonnale oli vaja järjekordset vaenlast (3)

Virkko Lepassalu

Riigi äriühingu Vireen nüüdseks juba endine juht Rait Persidski räägib suu puhtaks – tema sõnul eemaldati ta seakatku tõttu hukkunud loomi likvideeriva Vireeni juhi kohalt sellepärast, et varjata maaeluministeeriumi käpardlikkust seakatkuga võitlemisel.

Rait Persidksi peaks neil päevail oma tööasjad  maaeluministeeriumi haldusalas tegutseva riigi äriühingu, AS Vireen juhi kabinetis kokku pakkima. Lahkumine jätab Persidskile ta enda sõnul suhu mõru maitse, sest mees peab enda ametist vabastamise tagamaid ülekohtuseks. 
AS Vireeni ülesandeks on teatavasti hukkunud põllumajandusloomade ja teiste loomsete kõrvalsaaduste kokkuvedu ja utiliseerimine. See toimub Väike-Maarja vallas, Ebavere külas asuvas loomsete kõrvalsaaduste käitlemise tehases.

Persidskist vormiti paharet

Augustis süüdistas maaeluminister, reformierakondlane Urmas Kruuse, et tehast juhtinud Persidki oli esitanud avalikkusele valeinfot Vireeni uue mobiilse põleti kasutamise kohta, nagu oleks põletatud ligi 25 tonni seakatku tõttu hukatud sigu, aga põletati hoopis 3-4 tonni. Väidetav pettus tulnud välja Vireeni esitatud arvete kaudu töö eest.

"Tegelikult ei olnud sellel mitte kellegi jaoks mingisugust vahet, kas need sead utiliseeriti mobiilse põletamisega, või käideldi ära meie tehases, sest töö sai ju tehtud ja töö hind on mõlemal juhul enam-vähem sama, väga marginaalse veaga," rääkis Persidski Pealinnale. Tema sõnul seega mingit kahju keegi ei kannatanud.

"Ma ei saa ka aru, kuidas sai mind süüdistada avalikkusele valetamises, kui avalikkuse ette viis selle teema hoopis maaeluminister Kruuse ise," lisas Persidski. "Reformierakonnale oli vaja järjekordset vaenlast. Paharetti, kelle kaela saamatus seakatkuga võitlemisel nuhelda. Avalikkuse tähelepanu oli vaja mujale, ehk minule juhtida."

Tekitati tühjast tüli?

Kuidas segadus põletis hävitatud koguste ümber üldse tekkis? Persidski sõnul võis see olla lihtsalt raamatupidamislik näpuviga, mida võimendas omakorda maaeluministeeriumile vetamet kui Vireeni lepinguline partner. "Eks inimesed on väga suure pinge all töötanud ja inimlikke eksitusi juhtub ikka, aga kordan veel, et sel hävitamise viisil ei olnud mitte mingit sisulist vahet ega tähtust," märkis Persidski.
Tema sõnul suunati mobiilses põletis hävitamisele kuuluvad korjused tehasesse utiliseerimisele põhjusel, et mobiilne, veoauto haagisena veetav kallihinnaline põleti läks lihtsalt rikki. Kuid töö oli vaja ära teha, ja ära see ka tehti, ehk siis suunati korjused tehasesse.

"See oli lihtsalt halb õnn, aga nüüd on seade garantiikorras taas korda tehtud," lisas Persidski. Põleti probleem seisneb aga selles, et kuigi75% euroraha toel osteti kõige võimsam, ei ole selle seadme jõudlus seakatku tingimustes kaugeltki piisav.Teatavasti ei näinud Persidskil mingit süüd lasuvat ka AS Vireen eelmine nõukogu koosseis. Häältega 4:2 volitati Persidskit augustis oma ametis jätkama. Muuhulgas leidis ministeeriumi erikontroll, et Vireeni veoautod vedasid sigade surnukehi nõnda, nagu eeskirjad ette näevad. Mäletatavasti kirjutati augustis meedias, et surnukehi vedavad veoautod võivad tahtmatult ise katku levitada. 

"Selle peale otsustas Kruuse, et need, kes minu tööle hinnangu andsid, ehk nõukogu, tuleb ise lahti lasta, teatavasti saab minister riigi äriühingus käituda nagu keskaegne feodaal," rääkis Persidski.

Tehas läheb erastamisele?

Uus, kolmeliikmeline nõukogu määrati ministri poolt ametisse alles eelmisel nädalal. Kuna töötegemine oli muutunud võimatuks, otsustas Persidski aga ise ametist taanduda. Urmas Kruuse kommenteeris meediale Persidski lahkumist järgnevalt: "Rait Persidski otsus Vireeni juhi kohalt taanduda oli ainuvõimalik, et oleks võimalik taastada avalikkuse usaldus AS-i Vireen vastu ja tagada ettevõttes töörahu."
Kes on uued Vireeni juhi kandidaadid, ei ole Persidski sõnul veel teada. "Minult on muuhulgas ka küsitud, kas on teada, kellele kavatsetakse Vireen erastada ja kas mind mitte sellepärast ametist maha ei võetud," lisas Persidski.

Teatavasti on praegune valitsus võtnud suuna mitmete riigi äriühingute erastamisele. Seni on räägitud Eesti Posti/Omniva ja raudteeveoettevõtte EVR Cargo võimalikust osalisest või täielikust erastamisest. Vireeni pole selles nimekirjas seni figureerinud.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...