RAPORT: Tallinna õhk on üks maailma puhtamaid

 Inimese tervisele kõige ohtlikumaid ülipeeneid osakesi leidub Tallinna õhus vähem kui näiteks Oslos, Dublinis ja Madridis.

Pilt: Urmas Kaldmaa

RAPORT: Tallinna õhk on üks maailma puhtamaid

Urmas Kaldmaa

 Inimese tervisele kõige ohtlikumaid ülipeeneid osakesi leidub Tallinna õhus vähem kui näiteks Oslos, Dublinis ja Madridis.

Hiljuti valminud maailma õhupuhtuse uuring 2018 World Air Quality Report kinnitas juba varasematest aastatest teada tõsiasja, et Tallinna välisõhk on maailma teiste pealinnadega võrreldes üks puhtamaid. Maailma terviseorganisatsiooni WHO uuringu järgi sisaldab Tallinna välisõhk keskmiselt vaid 7,1 mikrogrammi ülipeeni osakesi kuupmeetri kohta, mis annab meie pealinnale maailmas neljanda koha. Ülipeente osakeste poolest puhtam õhk oli Euroopa pealinnadest vaid Stockholmis, mujal maailmas Uus-Meremaal Wellingtonis ja Kanadas Ottawas.

WHO peab ülipeenosakesi inimese tervisele kõige ohtlikumaks õhusaasteks, sest oma väiksuse tõttu suudavad need tungida sügavale inimese organismi. Ülipeenosakesed satuvad õhu peamiselt sõidukite heitgaaside, kütuse põletamise ja atmosfääris toimuvate keemiliste reaktsioonide kaudu.

Kolm mõõtmisjaama

Eesti keskkonnauuringute keskuse osakonnajuhataja Erik Teinemaa ütles, et teda Tallinna kõrge koht imestama ei pane, sest viimase 10-15 aasta jooksul on see pidevalt puhtamaks muutunud. "Üldiselt võib öelda, et suures pildis on Tallinna õhu puhtus võrreldav Skandinaavia linnadega, ja enamiku näitajate poolest on siin õhk puhtam kui muudes Euroopa linnades," märkis Teinemaa. "Samas on eri ained iga linna õhus erineva tasemega."

Tallinnas mõõdab õhu puhtust kolm seirejaama. Üks neist asub kesklinnas Liivalaia tänaval, teine Õismäe teel ja kolmas, Rahu seirejaam, Koplis. Teinemaa sõnul kontrollivad seirejaamad pidevalt vääveldioksiidi (SO2), lämmastikdioksiidi (NO2), vingugaasi (CO), osooni (O3), peente ja ülipeente osakeste (PM2,5, PM10) ning benseeni (C6H6) sisaldust välis-õhus. Õismäe seirejaam mõõdab lisaks veel raskmetallide ja kantserogeensete orgaaniliste ühendite keskmist taset ööpäevas.

"Meil kasutatavad õhukvaliteedi mõõtmise seadmed on maailmatasemel," kinnitas Teinemaa. "Meil on kindlad nõudmised ja meie mõõtevõimekus ei saa olla kehvem kui teistes arenenud riikides. Automaatjaamade konteinerid on üpris ammu soetatud, aga seadmeid uuendame vastavalt vajadusele pidevalt."

Kui rääkida Tallinna õhu eripäradest, siis igal kevadel põhjustab muret tolm, mida naastrehvid on talve jooksul teedest üles kiskunud. Kütteperioodil aga peened osakesed ja kantserogeensed ühendid. Mõnes kesklinna paigas on lämmastikoksiide välisõhus keskmisest rohkem olnud. "Meie ülesanne on mõõta ja teha kindlaks saasteainete hulk välisõhus," ütles Teinemaa. "Kui saastainete sisaldus tõuseb lubatud piirväärtusest kõrgemale, teavitame sellest keskkonnainspektsiooni, terviseametit, keskkonnaministeeriumi ja kohalikku omavalitsust. Aeg-ajalt tuleb seda ka ette, eelkõige varakevadisel perioodil seoses peente osakeste kõrgenenud tasemega."

Veebis saab tutvuda

Tallinna mõõtejaamade andmetega saab reaalajas tutvuda aadressil http://www.ohuseire.ee/ . Tallinna ja maailma teiste suuremate linnade õhu puhtust saab võrrelda aadressil https://waqi.info/ , kus õhu puhtust väljendab õhukvaliteedi indeks, mis võtab arvesse kuni kuut näitajat. Veebilehelt vastu vaatavad andmed kinnitavad Teinemaa sõnu, et Soome ja Rootsi linnadele jääme üldiselt veel alla, kuid oleme nendega juba täiesti võrreldavad. 12. detsembril näiteks jäi Tallinna kolmes mõõtejaamas õhukvaliteedi indeks vahemikku 19-21, Helsingis 26-28, Oslos 4-25 ja Stockholmis 2-16. Sel päeval oli Tallinna õhk isegi puhtam kui Helsingis, kuid sellest ei saa lõplikke järeldusi teha, sest mõned päevad varem olid näitajad veidi Soome pealinna kasuks. Stockholmi õhk on aga suurlinnade hulgas Euroopa puhtaim, ja nagu numbrid näitavad, on see mõnes linnaosas peaaegu sama puhas kui ürgses looduses.

"Alati on meeldiv teada saada, et Tallinn või Eesti on Euroopas või maailmas millegi poolest parimate hulgas," ütles abilinnapea Kalle Klandorf. "Seekord on hea tõdeda, et Tallinna õhk on võrreldes maailma teiste linnadega heas seisus ja pealinnade hulgas puhtuselt neljas. Tallinna õhu puhtus on võrreldes sellega, mis see oli 10-15 aastat tagasi, tunduvalt paranenud."

Laadimine...Laadimine...