Ratas: elektritõukerataste liiklemist tuleb ohjata

"Vaadates maailma suurlinnade kogemusi, siis on regulatsioonide piiratus ning selliste jalg- ja tõukerataste arvukus toonud mitmel pool kaasa ohu sõitjatele endale ja teistele liiklejatele," ütles peaminister Jüri Ratas.

Pilt: Mats Õun

Ratas: elektritõukerataste liiklemist tuleb ohjata (3)

Toimetaja: Toomas Raag

"Vaadates maailma suurlinnade kogemusi, siis on regulatsioonide piiratus ning selliste jalg- ja tõukerataste arvukus toonud mitmel pool kaasa ohu sõitjatele endale ja teistele liiklejatele," ütles peaminister Jüri Ratas.

Ratase sõnul on sel suvel Tartus alguse saanud elektrijalgrataste rattaringlus ning Tallinna ja Pärnu elektritõukerataste laenutus väga head algatused, millel on kindlasti suur tulevik.

"Loodetavasti tekib neid võimalusi veel ja ka teistesse Eesti linnadesse," ütles Ratas. "Kerged elektrisõidukid on keskkonnasõbralikud, aitavad kaasa linnaelanike mobiilsusele ning on ka lihtsalt uuenduslik lähenemine."

Peaministri sõnul võib samas selliste sõidukite rohkus tänavatel ja kasutamise puudulik reguleerimine tuua kaasa probleeme, millega me peaksime tegelema, enne kui need suureks kujunevad.

"Nädala alguses Brüsselis jooksutiiru tehes nägin ka ise mitut elektritõukeratastega seotud liiklusohtlikku olukorda," rääkis Ratas. "Vaadates maailma suurlinnade kogemusi, siis on regulatsioonide piiratus ning selliste jalg- ja tõukerataste arvukus toonud mitmel pool kaasa ohu sõitjatele endale ja teistele liiklejatele. Ratta laenutamisel ei tule sellega kaasa kiivrit, sõidetakse nii sõidu- kui kõnniteedel, ületatakse tänavaid, liigeldakse kiiresti nii autode kui jalakäijate vahel ja nii edasi. Paraku on sellega mujal maailmas kaasnenud ka palju õnnetusi ja surmajuhtumeid."

Eeskujuks Pariis

Ratas ütles, et tubliks näiteks elektritõukeratastega seotud probleemidega tegelemisel on Pariisi linn.

"Seal kehtestati elektritõukeratastele kiirusepiirangud ning keelati nende parkimine kõnniteedel, kus need häirivad jalakäijate, lapsevankrite ja ratastoolide liikumist," rääkis Ratas. "Samuti soovitakse piirata nende arvukust ja kutsuda kampaaniate abil juhte üles kiivri kandmisele ja liikluses viisakale käitumisele. Sarnaseid samme on püüdnud astuda ka Brüsseli linn.

Ma usun siiralt, et ka meie peaksime Eestis neile võimalustele nii riigi kui omavalitsuste tasandil tõsiselt mõtlema, et hoida rataste kasutamine turvaline ning tagada kõigi liiklejate ohutus."

Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles valitsuse pressikonverentsil, et reageerida tuleb enne õnnetusi. "Tuleb leida mõistlik tasakaal propageerimaks uuenduslikke liikumisvahendeid, aga et tagatud oleks ka hea ja turvaline liiklus, mitte oodata, kuni reaalselt õnnetused juhtuvad," täpsustas Kiik.

Abilinnapea soovib seaduse muutmist

Skuutrite, elektrirataste, velotaksode ning hõljukite ja tasakaaluliikurite liiklus vajab seadusega kindlamat paikapanemist, ütles abilinnapea Aivar Riisalu.

"Kui praegune pilootprojekt ennast õigustab, alustatakse linnaruumis elektrirataste rentimist uutel alustel," lausus Riisalu. "Linna kasu on see, et õhk on puhtam ja linn saab renti platside eest, kus need rattad seisavad. Mina näen ainult ühte ohtu – et elektrirattaga sõitja on võrdsustatud jalakäijaga. Nii et soovitan kõigil olla tähelepanelik."

Riisalu sõnul peaks liiklusseaduses veidi muudatusi tegema – skuutrid, elektrirattad, velotaksod ning hõljukid ja tasakaaluliikurid vajavad reguleerimist. "Seadust tuleb vastavalt vajadusele nüüdisajastada," lisas ta.

Bolt: purjuspäi ei tohi tõukeratast laenutada

Elektritõukerattaid rentiva Bolti pressiesindaja Karin Kase kordas pärast kolmapäeval rendirattaga juhtunud liiklusõnnetust üle, et purjuspäi ei tohi rattaga sõitma minna. 

"Siinkohal tahaksime kõigile sõitjatele meelde tuletada, et iga inimene vastutab tõukerattaga sõites nii enda kui teiste liikluses osalejate turvalisuse eest. Nii nagu jalgrattaga, ei ole ka tõukerattaga purjus peaga sõitmine lubatud," ütles Kase BNS-ile. 

Ta lisas, et Boltile teadaolevalt ei ole rohkem nende tõukeratastega õnnetusi juhtunud.

Laenutatud tõukerattaga sõit tõi kolmapäeval Tallinnas kaasa esimese raske liiklusõnnetuse, milles sai vigastada rattaga sõitnud purjus mees. Õnnetus juhtus kella 13.28 ajal Juhkentali tänav 18 maja juures kõnniteel, kus alkoholijoobes 24-aastane mees juhtis elektritõukeratast Segway ja et vältida kokkupõrget jalakäijaga, kukkus.

Mees toimetati Ida-Tallinna Keskhaiglasse. Täpsemad liiklusõnnetuse asjaolud on selgitamisel. Politsei palub ühendust võtta jalakäijal, kes osales juhtumis, ning õnnetuse pealtnägijatel. Helistada tules politsei kliendiinfo telefonil 612 3000 või saata e-kiri aadressile pohja.lmt@politsei.ee.

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...