Ratas: ministeeriumid peavad hakkama kulusid kärpima

Peaminister Jüri Ratase kinnitusel kulutab valitsussektor praegu üle oma võimete ning ministeeriumid peavad lähiaastatel hakkama piirama kulude kasvu.

Pilt: Scanpix

Ratas: ministeeriumid peavad hakkama kulusid kärpima (2)

Toimetaja: Toomas Raag

Peaminister Jüri Ratase kinnitusel kulutab valitsussektor praegu üle oma võimete ning ministeeriumid peavad lähiaastatel hakkama piirama kulude kasvu.

Valitsus kiitis täna heaks riigi eelarvestrateegia aastateks 2020-2023. "Eelarve planeerimisel peame silmas riigi pikaajalisi huvisid ning eesmärki, et majandus areneks tasakaalustatult," ütles Ratas valitsuse pressikonverentsil. 

Peaminister kinnitas ühtlasi, et valitsus jätkab konservatiivse eelarvepoliitikaga, mille keskmes on struktuurne eelarvetasakaal. "Järgmistel aastatel majandus kasvab ja sellega ühes kasvab ka riigieelarve maht. Praegusel kursil kulutab valitsussektor aga veidi üle oma võimete," tõdes Ratas BNS-le. 

Selleks, et viia eelarve samm-sammult taas struktuursesse tasakaalu, peab valitsus peaministri sõnul tegema raskeid valikuid ning ministeeriumid peavad leidma lähiaastatel võimalusi, et piirata kulude kasvu.

"See pole kindlasti lihtne, kuid kui riigiasutused vaatavad oma töökorralduse ja kulutused kriitiliselt üle, võimaldab see muuta riigi õhemaks ja tõhusamaks. See on ka riigireformi eesmärk," rõhutas Ratas. 

Samas märkis Ratas, et lõplikke otsuseid ei langetata enne sügist, mil valitsus vaatab üle nii tuleva aasta riigieelarve kui riigi eelarvestrateegia. "Nendel aruteludel käsitleme täpsemalt kõiki keerulisi teemasid ning püüame leida vahendeid, et rahastada oma prioriteete," märkis peaminister. 

Ratas lisas, et valitsus seadis eesmärgiks erakorralise pensionitõusu, otsides selleks aktiivselt võimalusi. Pensionäride maksuvaba tulu suurendatakse 50 euro võrra kuus. Samas jätkub järgnevatel aastatel ka pensionide tavapärane tõus.

Peaminister märkis ka, et valitsus peab jätkuvalt oluliseks ka teaduse rahastamise kasvu. "Nelja aastaga suuname teadus- ja arendustegevusse rohkem kui 150 miljonit eurot lisaraha. Kokku on teadus- ja arendustegevuseks aastatel 2020-2023 ette nähtud üle 880 miljoni," rääkis ta. 

"Lisarahaga kindlustame, et teaduskulutuste osakaal püsib vähemalt 0,71 protsendil. Meie siht on jõuda teaduse rahastamisel 1 protsendini SKP-st – seda kinnitasime koalitsioonileppes ning arutasime korduvalt eelarvestrateegia kõnelustel – ning ka neid arutelusid plaanime sügisel jätkata," lisas Ratas. 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...