Ratas: oleme tõstnud oma positsiooni rahvusvahelises suhtluses iga aastaga

"Ei ole mingi saladus ka see, et järgneval 24 kuul saab Eesti seal päris tugevasti kogemusi ja loomulkult vajab see väga palju diplomaatilisi oskusi," lausus peaminister Jüri Ratas. 

Pilt: Svetlana Aleksejeva
Eesti

Ratas: oleme tõstnud oma positsiooni rahvusvahelises suhtluses iga aastaga

Toimetaja: Sandra Lepik

"Ei ole mingi saladus ka see, et järgneval 24 kuul saab Eesti seal päris tugevasti kogemusi ja loomulkult vajab see väga palju diplomaatilisi oskusi," lausus peaminister Jüri Ratas. 

Ratas ütles eilses ETV saates "Esimene stuudio", et Eestil on kompetents ÜRO julgeolekunõukogus keerulistel teemadel sõna võtta, vahendas BNS. 

"Ei ole mingi saladus ka see, et järgneval 24 kuul saab Eesti seal päris tugevasti kogemusi ja loomulkult vajab see väga palju diplomaatilisi oskusi," lausus Ratas.

"Ma arvan, et Eesti on oma positsiooni iga aastaga rahvusvahelises suhtluses tõstnud ja kompetentsi on meile tulnud juurde," ütles Ratas.

"Kui me võtame oma julgeolekunõukogu eesmärgid, siis üks eesmärk on rahvusvahelisel õigusel põhinev maailmakord," ütles Ratas.

Iraani kõrge kindrali tapmise kohta USA poolt ütles Ratas, et siin usaldab valitsus oma kõige strateegilisema, lähedasema liitlase informatsiooni, kelleks on Ameerika Ühendriigid.

"Kui me võtame need sündmused, mis on eelmise aasta lõpus juhtunud, kus on pommitatud just USA sõjaväebaasi Iraagis, kus on saanud löögi USA saatkond, siis need on väga konkreetsed juhtumid ja ma kindlasti usaldan meie liitlase hinnangut selles, et siin oli vaja võtta kasutusele enesekaitsemeetmed," sõnas peaminister.

"Loomulikult Eesti huvi ja soov on see, et antud juhul relvad vaikiksid ja need küsimused saaks lahendatud just diplomaatilisel teel. Selle nimel me kindlasti töötame julgeolekunõukogus," lausus Ratas.

Venemaa riigiduumal ei ole huvi piirileppe ratifitseerimiseks

Saates räägiti ka Eesti-Vene piirileppe ratifitseerimisest, mille võimalikkust ei pidanud ta lähiaastatel väga tõenäoliseks, kuid rõhutas dialoogi säilimise olulisust Venemaaga.

Venemaa riigiduuma väliskomitee esimees Leonid Slutski ütles detsembri keskel, et nähtavas tulevikus on Eesti-Vene piirileppel šanss saada ratifitseeritud.

"Ma ei võta seda väga tõsiselt, sest aastad on näidanud, et tegelikult ei ole olnud Venemaa riigiduumal seda huvi. Pigem on sellest loobutud," kommenteeris Ratas.

Piirilepet Eesti ja Venemaa vahel peab Ratas aga vajalikuks. "Konkreetsus, selgus on parem, seda on vaja. Aga ma ei usu, et lähiaastatel see saaks olema väga tõenäoline," sõnas Ratas.

Praeguses Eesti valitsuses Ratase sõnul piirileppe ratifitseerimise küsimuses ühtset seisukohta ei ole. Ratas rõhutas, et piirileppest rääkides ei tohi unustada ka Tartu rahulepingu põhimõtteid.

Laadimine...Laadimine...