Ratas: valitsus täitis tegevusprogrammist 94 protsenti

Valitsus on tänavu detsembriks täitnud 94 protsenti neist ülesannetest, mis kirjutati 2016. aasta novembris sõlmitud koalitsioonileppe tegevusprogrammi, ütles peaminister Jüri Ratas.

Pilt: ReneeAltrov/riigikantselei
Eesti

Ratas: valitsus täitis tegevusprogrammist 94 protsenti

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Valitsus on tänavu detsembriks täitnud 94 protsenti neist ülesannetest, mis kirjutati 2016. aasta novembris sõlmitud koalitsioonileppe tegevusprogrammi, ütles peaminister Jüri Ratas.

"Oleme muutnud paremaks avalikke teenuseid, teinud otsuseid ebavõrdsuse vähendamiseks ning pidanud oma töös ja otsustes silmas kogu Eesti arengut. Samuti on valitsus keskendunud Eesti inimeste turvalisuse ja riikliku julgeoleku tõstmisele nii siseriiklikus kui ka üleilmses plaanis," ütles Ratas neljapäeval antud pressikonverentsil.

Valitsuse sai neljapäeval riigisekretär Taimar Peterkopilt ülevaate valitsuse tegevusprogrammi täitmisest 2018. aastal.

Ülevaate kohaselt oli tegevusprogrammis perioodiks detsember 2016 – detsember 2018 ette nähtud 365 ülesande täitmine. Valitsuse 20. detsembri istungi järgselt on täidetud 342 ülesannet ehk
94 protsenti selle perioodi ülesannetest.

2018. aastal oli ette nähtud kokku 102 ülesande täitmine. Nendest on 20. detsembri 2018 seisuga täidetud 79 ülesannet. Hilinenud või täitmisel on veel 23 ülesannet.

Valitsuse tegevusprogramm lähtub valitsusliidu koalitsioonileppest, milles on kokku 167 erinevat tegevuspõhimõtet. Neist on 20. detsembri seisuga kas juba täidetud või täitmisel 150
punkti ehk ligi 90 protsenti. Valitsuse tasandi tegevusi ei eelda 13 punkti, katkestatud on kolm ja hilineb üks punkt.

Põhimõttelisemate otsustena tõi peaminister neljapäeval välja tervishoiu rahastamise suurendamise, et parandada arstiabi kättesaadavust ja vähendada ravijärjekordi. Samuti tõi ta esile Eesti pensionisüsteemi muutmise solidaarsemaks ja jätkusuutlikumaks.

"Meile on väga oluline, et inimestele kõige lähemal olev valitsustasand ehk kohalikud omavalitsused oleksid võimekad nii rahaliselt kui ka pädevuselt. Selleks uuendasime halduskorraldust," märkis peaminister Ratas. Valitsuse kõige olulisem maksupoliitiline otsus oli tema sõnul maksuvaba tulu reform, mille eesmärk on vähendada sissetulekute ebavõrdsust ning langetada madalamat ja keskmist tulu teenivate inimeste maksukoormust.

Lisaks on valitsus tõstnud mitmetes riiklikult olulistes valdkondades palka: päästjatel, politseinikel, õpetajatel, kultuuri- ja sotsiaaltöötajatel, samuti suurendanud peretoetusi ning langetanud teisi Eesti kestvust garanteerivaid otsuseid. Seejuures on järgmise aasta kaitse-eelarve Eesti ajaloo suurim, edastas valitsuse pressiteenistus.

Kultuuriminister Indrek Saar ütles aastat kokku võttes, et eredaimana jääb meelde Eesti Vabariigi juubeliaasta. "Oleme aasta jooksul saanud teha asju, millest olime aastakümneid vaid unistanud. Lisaks lugematule arvule sündmustele üle terve Eesti olime oma maailmatasemel kultuuriga nähtavad kogu maailmas. Balti sümbolismi näitus Pariisis Orsay' muuseumis, mida külastas ligi veerand miljonit kunstihuvilist, Michel Sittowi näitus Washingtoni rahvusgaleriis, mida hiljem saatis ennenägematu huvi ka meie Kumus, on vaid mõned näited," rääkis Saar.

"Sotsiaaldemokraadid on valitsuses olnud kogu selle riigikogu koosseisu aja ning tänu sellele võin öelda, et oleme liikunud palju solidaarsema ja õiglasema riigi suunas. Kindlasti on palju veel ka teha. Oleme taganud inimestele rohkem võimalusi ja seeläbi ka valikuvabadusi. Oleme aidanud neid, kes abi vajavad," sõnas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige Saar.

Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles aastale tagasi vaadates, et tema hinnangul oli üks kõige tähenduslikumaid kingitusi saja-aastasele Eestile meie arvult juba kuues, Alutaguse rahvuspark. "Isiklikult pean tähtsündmuseks kommunismiohvrite memoriaali avamist. See oli kogu ühiskonda kõnetav asi, mille rahvas võttis kohe omaks," tõdes erakonna Isamaa liige Reinsalu.

"Valitsuskoalitsiooni tööst märgiksin väga olulisena ära pensionisüsteemi muutmise ning töö- ja pereelu paindlikuma ühendamise. Nende valdkondade probleemidele on pikka aega tähelepanu pööratud," ütles justiitsminister.

Reinsalu sõnul on selle valitsuse ajal Eesti majandus- ja rahanduskeskkond olnud korras. "Eesti tootlikkus kasvab, tööpuudus on madal. Samuti on väga oluline, et koalitsiooni koostööna vastu võetud järgmise aasta riigieelarve on tasakaalus," sõnas Reinsalu.

Ratase juhitav valitsus astus ametisse 23. novembril 2016. a. Valitsuskoalitsiooni kuuluvad Eesti Keskerakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ning Isamaa Erakond, endise nimega Isamaa ja Res Publica Liit.

Tegevusprogrammi kiitis valitsus heaks 28. detsembril 2016 ning see hõlmab kolme aastat. Valitsuse prioriteetideks on pöörata Eesti rahvaarv taas tõusule, suurendada ühiskondlikku heaolu ja sidusust, viia Eesti välja majandusseisakust ning tugevdada riigi julgeolekut.

Laadimine...Laadimine...