Reformatsiooni aastapäev toob Birgiti ja Bonzo kontserti

Suurel usupuhastuse aastapäeval esinevad Oleviste kirikus Bonzo, Maria Listra, Birgit Sarrap, Robert Jürjendal, Madis Metsamart, orkester Collegium Consonante, suur lastekoor ja oikumeeniline ühendkoor.

Pilt: Scanpix

Reformatsiooni aastapäev toob Birgiti ja Bonzo kontserti

Suurel usupuhastuse aastapäeval esinevad Oleviste kirikus Bonzo, Maria Listra, Birgit Sarrap, Robert Jürjendal, Madis Metsamart, orkester Collegium Consonante, suur lastekoor ja oikumeeniline ühendkoor.

Järgmise aasta 31. oktoobril möödub 500 aastat päevast, mil Martin Luther naelutas Wittenbergi kiriku uksele 95 teesi, alguse said ulatuslikud kirikureformid Euroopas ja sündis luterlik kirik. Linn aitab juba tänavu algavaid aastapäeva üritusi korraldada. 9. septembril avatakse linnavalitsuse teenindussaali akendel kuu aega kestev rändnäitus "Reformatsioon 500", mis annab sõnas ja pildis lühiülevaate reformatsiooni algusest Saksamaal, selle levimisest Tallinna ning reformatsiooni tähtsusest Eestile.

Suur konverents

Juba eelmisel aastal avas evangeelsete kirikute osadus interaktiivse kaardi "Euroopa reformatsioonilinnad". Ka Tallinn on Euroopa reformatsioonilinnade kaardile kantud. "See peaks järgmisel aastal tooma Tallinna juurde neid turiste, kes tahavad ette võtta ringkäigu Euroopas ja külastada reformatsiooniga seotud linnu," ütles Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) koordinaator Sigrid Põld.

9. oktoobril toimub Oleviste kirikus kontsert. Koht pole valitud juhuslikult, sest Oleviste oli esimene kirik, kuhu luterlikud jutlustajad 1523. aastal Tallinna tulles jõudsid. "See kontsert-jumalateenistus on väärikas ja suursugune sündmus reformatsiooni juubeliaasta avamiseks," lausus ürituse produtsent Lehari Kaustel. "Teenistuse pealiturg on EELK peapiiskop Urmas Viilma ja sellel teenivad kaasa ka Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute juhid ja vaimulikud."

Kontserdil astuvad teiste seas üles Bonzo, Maria Listra, Birgit Sarrap, Robert Jürjendal, Madis Metsamart, orkester Collegium Consonante, suur lastekoor ja oikumeeniline ühendkoor. Esitamisele tulevad Tõnu Kõrvitsa orkestreeritud armastatuimad luterlikud koraalid, Felix Mendelssohni kaks koraalikantaati ja rahvakoraali töötlused Tõnu Kõrvitsa "Kreegi vihikust".

25.-26. oktoobrini korraldavad EELK usuteaduse instituut ja linn rahvusraamatukogus kongressi "Reformatsioon 500 – vaimsus, kultuurimõjud, perspektiivid". Osalevad peapiiskop Urmas Viilma ja teoloogiadoktor Toomas Paul. Paneeli juhatab Indrek Treufeldt.

Ühe ettevõtmisena istutatakse reformatsiooni juubeliaastal üle Eesti 500 õunapuud. "Õunapuu motiiv pärineb Martin Lutherilt," selgitas Põld. "Väidetavalt küsiti Lutherilt, et kui tuleks viimnepäev, siis mida ta teeks. Luther vastas, et kui ta saaks teada, et homme saabub maailma lõpp, siis ta istutaks täna õunapuu."

Õunapuu Piiskopi aeda

Õunapuu kujundi ümber on Põllu sõnul põimitud ka kogu reformatsiooniaasta temaatika ja sellest motiivist on sündinud ühtlasi juubeliaasta logo. Teiste hulgas istutatakse õunapuud Tallinna Jaani kiriku juurde ja järgmisel aastal, reformatsiooniaasta lõpuüritusena on kavas õunapuu istutamine Toompeale Piiskopi aeda.

Põllu sõnul teeb EELK juubeliürituste korraldamisel koostööd oma allasutuste ja kohalike kogudustega, samuti kohalike omavalitsuste ja eriti Tallinna linnaga. "Väga suur koostööpartner on Tallinna linn koos oma ametitega," rääkis Põld. "Nad on meie mõtetega väga positiivselt kaasa tulnud ja meil on olnud mitmeid kohtumisi. Ära tuleb märkida ka teist reformatsiooni linna Tartut ja paljusid teisi kohalikke omavalitsusi, mis toetavad meie kogudusi juubeliürituste korraldamisel. Õla on alla pannud ka Eesti ajaloomuuseum, Tallinna linnaarhiiv ning paljud teised asutused ja organisatsioonid, mida kõiki ükshaaval nimetada ei jõua."

-----------------------


Järgmine aasta tuleb Bachi festivali ja ajaloonäitusega

Juubeliaasta 2017 tõotab tulla veelgi sündmusterikkam. Jaanuari alguses korraldab Andres Uibo Bachi festivali.
2017. a maist kuni 2018. a jaanuari lõpuni on Eesti ajaloomuuseumis väljas näitus "Reformatsioon 500".

Aprillis on kavas traditsiooniline suure reede ristitee läbi vanalinna, mis on tänavu seotud taas reformatsiooni aastapäevaga. Seekord langeb suur reede kõigil kirikutel, sealhulgas ka õigeusklikel, ühele päevale, 14. aprillile.

EELK kavandab ka haridusprojekti "Luther läheb kooli" 45-minutilist seminari, millega antakse koolides lastele ülevaade, mida reformatsioon on meile ja meie kultuurile andnud.

Sündmuste tipphetk saabub 31. oktoobril Tallinna Toomkirikus.

Laadimine...Laadimine...